Zpět na informační servis

Koncertní sál dánského rozhlasu v Kodani

17. ledna 2009
Text redakce

Podle plánů úspěšného francouzského architekta Jeana Nouvela vzniká v Kodani 4. segment projektu DR Byen, nového vysílacího ?města? veřejnoprávního dánského rozhlasu Danmarks Radio.

Srdcem tohoto segmentu je velký koncertní sál s 1800 sedadly. Jeho expresivní vnitřní architektura a koncept prostorové akustiky je tvořen pomocí neobvyklé konstrukce ze sádrovláknitých desek FERMACELL.
Vedle neobvyklé architektury představovaly velikou výzvu zvukově-technické podmínky velkého koncertního sálu. Vnitřní akustika musí zaručit sluchový prožitek na kterémkoliv místě a současně musí být koncertní sál akusticky zcela oddělen od všech ostatních částí budovy tak, aby představení v sále nerušila práci v dalších zvukových studiích. Ačkoliv se v případě 4. segmentu stavebně jedná o jednotnou ocelově-betonovou konstrukci, tvoří vnitřní obložení velkého sálu po jeho dokončení zvukově-technicky zcela samostatný dům v domě.
První myšlenkou pro sál byla spodní konstrukce z oceli, na níž by mělo být upevněno obložení stěn a stropu. Z důvodu specifické prostorové geometrie by přitom každá ocelová část byla vyrobena jako jedinečný unikát a ještě navíc by zde zvukově-technicky vždy muselo dojít k potlačení průchodu zvuku. Realizovaný alternativní návrh používá vícevrstvé obložení stěn a stropu ze sádrovláknitých desek. Původně rovné desky byly ohýbány na předem stanovený rádius a poté sešroubovávány a slepovány do vícevrstvých prvků. Počet vrstev přitom plynul z plošných hmotností pro každý úsek stěny, resp. stropu. Nejtěžší pásma s plošnou hmotností 100 kg/m² vyžadovala až pětinásobné obložení. Pro jižní stěnu sálu bylo kromě toho třeba vyrobit prvky s akusticky působícím děrovaným obrazem, u něhož jsou otvory uspořádány vzestupně se čtyřmi různými průměry. Stropu sálu dominuje pojízdná, asi 225 m² velká stropní plachta. Čtrnáct různých a do obou směrů prostoru zakřivených prvků z desek je pro tento účel namontováno na spodní konstrukci z oceli. Podle akustických a technických požadavků může být tato celkem asi 75 t vážící plachta zdvižena nebo spuštěna pomocí provazových kladkostrojů a vratných kladek. Nad to se zdvihá (pevný) hlavní strop, rovněž obložený sádrovláknitými deskami.

Vizualizace koncertního sálu, návrh Jean Nouvel
¤ Vizualizace koncertního sálu, návrh Jean Nouvel

Montáž stropní konstrukce
¤ Montáž stropní konstrukce