Zpět na materiály, výrobky, technologie

Když vy vodu, tak my trubku – již třicet let!

18. srpna 2022
Ing. Roland Bourgeois PR článek

Společnost SAINT–GOBAIN PAM CZ s. r. o. letos slaví třicetileté působení na českém a slovenském trhu. Tato společnost se stále vyvíjí a její výrobky a technologie neustále inovují. Rozhovor s Ing. Rolandem Bourgeoisem.

Autor:


generální ředitel společnosti SAINT–GOBAIN PAM CZ s. r. o.

Pokud se společnost může pochlubit tím, že svou činností přispěla ke zlepšení kvality života obyvatel České republiky a Slovenska, je to důvod si onu třicetiletou historii připomenout. Můžeme tak učinit společně s generálním ředitelem společnosti Ing. Rolandem Bourgeois, který se pro náš časopis rozpovídal o úplných začátcích firmy, jak si postupem času vydobyla své místo na trhu a dnes je největším distributorem tvárné litiny.

Společnost SAINT-GOBAIN PAM vstoupila na český trh 2. září 1992 pod docela specifickým názvem COMETA. Jaké byly vlastně její začátky?

Ano, můžeme říct, že před třiceti lety přiletěla COMETA, a to doslova. V roce 1992 naše společnost totiž vstoupila na náš trh pod názvem COMETA s.r.o. V průběhu času, jak se společnost vyvíjela, se její název znovu změnil, v roce 2000 na SAINT-GOBAIN TRUBNÍ SYSTÉMY. Svůj současný název, SAINT-GOBAIN PAM CZ, získala v roce 2009. Změnám názvů samozřejmě odpovídala i příslušná změna log společnosti.
Za oněch třicet let, co jsme začali do České republiky dodávat potrubí z tvárné litiny, se změnilo mnoho věcí. Společně jsme postavili stovky kilometrů potrubí a stali jsme se vašimi důvěryhodnými partnery v oblasti vodovodních a kanalizačních sítí. Značka PAM je vnímána jako symbol kvality, inovací a bezpečnosti, jež se odráží ve všech produktech, které nabízíme.

Říkáte, že za oněch třicet let se mnohé změnilo. Předpokládám, že inovací prošly i vaše výrobky, které nabízíte.

Samozřejmě. S nadsázkou by se dalo říct, že nejviditelnější změnou byla pravděpodobně změna barvy základní řady potrubí, kterou nabízíme. Od černých trubek s názvem STANDARD® jsme přešli k modrým trubkám s názvem NATURAL®. Důležitější než barva je však jejich složení a zejména to, co se nachází pod touto barvou. Od žárového pokovení zinkem v množství 200 g/m2 se po mnoha letech testování přešlo v roce 2000 k pokovení trubek slitinou zinku a hliníku – ochranou Zinalium®, a to v dvojnásobném množství 400 g/m2. O pár let později se tato slitina Zn/Al dále doplnila o příměs mědi, která navíc chrání trubku i proti biokorozi. Složení slitiny a její funkce tak určilo i název této povrchové ochrany – BioZinalium®.
Ochrana životního prostředí je pro nás velkou prioritou, proto podnikáme velké kroky a významné investice i v této oblasti. I z tohoto důvodu jsme finální krycí vrstvu postupně vylepšovali od černého bitumenu přes černý a modrý epoxid až k dnes používanému nátěru vodou ředitelnou barvou AQUACOAT®.

Vývojem a změnami prošly samozřejmě také další výrobky firmy SAINT-GOBAIN PAM. Poklopy REXEL byly překonány typem REXESS, šoupata a další armatury změnily svůj vzhled, barvu a zdokonalovaly se jejich užitné vlastnosti. Také spoje potrubí zaznamenaly vylepšení. Zvýšila se možnost přípustného úhlového vychýlení nebo se zjednodušila montáž zámkových spojů. Změn je opravdu hodně a mohl bych takto pokračovat ještě dlouho.

Postupem času jste se vypracovali v největšího distributora tvárné litiny na trhu. Stálo to hodně úsilí?

Jistě, stálo a stále stojí. Prostřednictvím centrálního skladu v Praze-Hostivaři a ve spolupráci se svými regionálními obchodními partnery dodáváme na český a slovenský trh každoročně více než 10 000 tun trubek, tvarovek, armatur a poklopů z tvárné litiny. Klienty velmi ceněnou službou je nonstop servis pražského centrálního skladu, který je schopen reagovat nepřetržitě na potřeby klientů v případě havárií. Díky dostatečným skladovým zásobám jsme schopni vykrývat i zvýšené objemy dodávek, a to včetně dopravy přímo na stavbu.
Také nesmím zapomenout na tým zkušených kolegů, na které se mohu vždy spolehnout. Bez nich by byla naše společnost sotva poloviční. Jednotlivá oddělení naší firmy vytvářejí kompletní podporu projektu v jakékoliv jeho fázi – od projektování a navrhování u projektanta přes realizaci u stavební firmy až po poprodejní servis u provozovatele díla

Jak se dle vás za daných třicet let proměnil trh s trubním materiálem?

Pokud si promítnu roky, které jsem strávil s vámi v ČR a na Slovensku, největší změna nastala asi v lidech. Začátky byly hodně amatérské, pomáhali jsme s montáží malým začínajícím firmám, znalosti minimální, skladem nebylo prakticky nic. Dnes jsme součástí dynamického trhu, kde se nám daří společně se specializovanými velkoobchody a stavebními firmami i díky naší technické podpoře udržovat vysokou kvalitu díla. Časové nároky na dodání materiálu na stavbu se zkracují, trh je více dynamický. Je ale důležité, že je stále vidět progres, vše se dál vyvíjí, připravují se další projekty, do oboru přicházejí další, mladší lidé…

Jak vidíte vývoj vaší společnosti do budoucna? Kam se chcete posunout?

Nás samozřejmě těší hlavně důvěra, kterou v nás naši zákazníci mají a jak vnímají samotnou značku PAM. Máme za sebou zázemí nadnárodního koncernu, největšího světového výrobce tvárné litiny – společnosti SAINT-GOBAIN PAM. Díky tomu jsme schopni nabízet inovativní produkty ve špičkové kvalitě, pružně reagovat na měnící se podmínky na trhu, a to vše s respektem k životnímu prostředí, jelikož naše závazky na cestě směrem k udržitelnosti myslíme skutečně vážně. Počínaje naším ekologickým řešením pokládky potrubí PAM ECOPOSE po závazek celé skupiny SAINT-GOBAIN stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální firmou.

Jsme rádi, že vám můžeme dodávat produkty, které budou sloužit co nejdelší dobu bez nutnosti oprav a údržby. Důkazem, že se nám to daří, jsou vodovodní řady fungující po uplynulých třicet let zcela bez poruch. Vzhledem k očekávané a také životností ověřené praxí můžeme prohlásit, že i ty nejstarší trubky z tvárné litiny dodané do České republiky a na Slovensko republiky jsou teprve v první čtvrtině svého fungování. Chtěl bych popřát všem investorům a vlastníkům vodovodních sítí, aby měli celý systém v takto skvělé kondici, a již nyní se těšíme, kolik dalších kilometrů potrubí společně postavíme. 
Společnost SAINT-GOBAIN PAM CZ s.r.o. letos slaví třicetileté působení na českém a slovenském trhu. Tato společnost se stále vyvíjí a její výrobky a technologie neustále inovují.

 

TEXT a FOTO: SAINT-GOBAIN PAM CZ