Zpět na informační servis

Jak se staví nejmodernější laserové pracoviště v Evropě? Je to jako vychovávat dítě.

7. srpna 2014
Text redakce PR článek

Už za rok by mělo v Dolních Břežanech nedaleko Prahy vyrůst nejmodernější laserové zařízení v Evropě - ELI Beamlines. Využívat ho budou nejen Češi, ale i špičkoví vědci z celého světa. Využití najde laser třeba i při léčbě rakoviny, kdy jsou zapotřebí kvalitní a levné protonové zdroje, ke kterým ELI otevře cestu. Sloužit bude hlavně vědcům, ale podněty na výzkum mohou podat i běžní uživatelé.

Stavba takového centra má však svá specifika, se kterými se museli britští architekti, kteří získali veřejnou zakázku na stavbu superlaseru, popasovat. Mluvíme o budově rozkládající se na území velikosti fotbalového hřiště, která vede osm metrů pod zem a dvanáct metrů nad zem. ?Nejtěžší bylo dát komplexu lidskou tvář. Nechtěli jsme vytvořit jen další průmyslovou budovu,? říká Viktorie Součková, jednatelka české pobočky Bogle Architects.



Budova musí vyhovovat náročným technickým a bezpečnostním požadavkům. To je i důvod, proč je její část umístěna pod zemí. Stavba musí odolat vibracím, které používání laseru vyvolává a navíc v ní musí být stálá teplota, i proto jsou některé zdi uvnitř projektu až 1,6m široké. Velmi náročné bylo i samotné rozvržení jednotlivých místností. Celý objekt bude mít totiž hned několik funkcí. Velká hala s laserem je jen jednou jeho částí. Dále se zde bude nacházet administrativní zázemí nebo třeba knihovna.



?Je to v podstatě takové malé bludiště, kdy jedna část budovy navazuje na další. Technicky bylo potřeba vymyslet, jak budou jednotlivé místnosti propojené, aby to vyhovovalo všem požadavkům,? dodává Součková. ?Nejkrásnější ale na celém procesu je vidět, jak stavba roste. Je to jako být rodič a sledovat, jak veškerá láska a péče vede k tomu, že se vaše dítko vyvíjí a začíná se o sebe samo starat. Stejně jako u rodičovství i při stavbě budov musíte překonávat překážky. Když se ale podíváte zpět, cítíte obrovskou hrdost,? říká Součková.



Na základě návrhů Bogle Architects vyrůstají neuvěřitelné budovy po celém světě. Jedna z nejznámějších je asi londýnský mrakodrap Strata Tower. První budova svého druhu, která má vestavěné větrné turbíny. Mezi dalšími projekty jsou například tzv. Green Building Park v Pekingu, budova, která má nulovou uhlíkovou stopu nebo ?diamant? v Casablance.