Zpět na informační servis

Retro muzeum Praha a výstava fotografií v Hradci Králové

7. srpna 2023
Text redakce

V Praze vzniklo největší Retro muzeum v ČR, mapující design, trendy a běžný život v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století v Československu.

Retro muzeum Praha

Cílem expozice je představit toto období mladší generaci, jelikož novodobá historie se v českém školství téměř nevyučuje. V současné době je v depozitáři muzea cca 12 000 expo­nátů. V roce 2021 se podařilo získat prostor v nejvyšším patře obchodního domu Kotva, který navrhovali manželé Machoninovi v sedmdesátých letech, cílem je propojit tuto kulturní památku zapsanou na seznamu památek Ministerstva kultury s dobovým designem a přenést tak návštěvníky do období otevření tohoto obchodního domu. Muzeum se rozkládá na více než 2 500 m2 a je rozděleno do pěti hlavních okruhů – repliky bytů a kanceláří; odívání, design a výrobní družstva; běžný život; dětské hračky a spotřební zboží. Poslední část se věnuje politice, tzn. ukazuje a vysvětluje fungování tajné bezpečnosti, odposlechů disidentů a Československé socialistické propagandě, a to tak, aby si mohl návštěvník, který tuto dobu nezažil, udělat vlastní názor. Součástí expozice jsou interaktivní
expozice.

Zdroj: Retro muzeum Praha

Hradec_Kraloe_Muzeum_vychodnich_Cech002

Výstava fotografií v Hradci Králové 

Do 25. června lze zhlédnout v královéhradeckém Muzeu východních Čech výstavu autorských fotografií Jiřího Zikmunda, který se tematicky zaměřuje na architekturu 20. století v Hradci Králové. Jedná se o výběr 37 nejzajímavějších snímků detailů moderní architektury města. Fotograf vytvořil přes 1 100 současných fotografií pro Královéhradecký architektonický manuál (KAM), který nabízí databázi, dokumentaci a procházkové stezky po moderní architektuře městě. Tato odborně-popularizační databáze podává ucelený přehled o architektuře, umění a urbanismu Hradce Králové z let 1894 až 1989. Od roku 2018 je dostupná na webu, od března 2020 se rozšířila o mobilní aplikaci „KAM?“ a od dubna 2023 má i podobu tištěného průvodce po moderní architektuře stotisícovým městem. Garantem projektu je historik architektury Ladislav Zikmund-Lender. Hradec Králové je znám svou meziválečnou architekturou, ve městě v té době působili např. Josef Gočár a Jan Kotěra.

Zdroj: Muzeum východních Čech