Zpět na informační servis

Hospodářská krize a stavebnictví v médiích

22. ledna 2009
Text redakce

?Pořád se mluví o přípravě na hospodářskou krizi, ale krize už tady dávno je a jen slepý to nevidí! Nejpotřebnější je politická stabilita, žádné uvažování o předčasných volbách či úřednické vládě. To by jen pozastavilo rozhodovací procesy, čímž by ustal příliv peněz z Evropské unie a v důsledku by to zbrzdilo ekonomiku na mnoho let. Nejúčelnější je podpora veřejných investic, nikoliv sanace soukromých podniků v masivním měřítku. Kdyby stát garantoval úvěry, za které se něco postaví, bylo by to smysluplnější, než jen sypat peníze do bank.?
Rudolf Borýsek, generální ředitel Lias Vintířov, lehký stavební materiál, k.s. (Hospodářské noviny 11. 12. 2008)

?Poptávka po cihlách meziročně znatelně poklesla. Příčinou je kromě útlumu tuzemského pozemního stavitelství také propad vývozu do Polska. V roce 2007 tam poptávka rostla skokově až o desítky procent, letos se však opět vrátila na běžnou úroveň.
V Česku se to následně odrazilo na poklesu poptávky po cihlách přibližně o 20 procent.?
Obchodní ředitel společnosti Heluz cihlářský průmysl v.o.s. Jan Krampl (ČTK 17. 12. 2008)

?Přes zpomalení růstu poptávky očekávám, že celková loňská spotřeba cementu překročí úroveň z roku 2007. Dopad finanční krize bude mít vliv na celkový pokles spotřeby cementu, zvláště v oblasti bytové výstavby a budování nových administrativních celků. Hlavním zdrojem spotřeby tak bude i nadále budování dopravní infrastruktury.?
Předseda představenstva firmy Českomoravský cement, a.s., Jan Hrozek (ČTK 17. 12. 2008)

?Když jste ještě tak před půl rokem přišli do banky a zeptali se na konkrétní úvěr, tak vám dali konkrétní odpověď: dáme nebo nedáme hypotéku. Teď takovou jednoznačnou odpověď banky nejsou schopny dát. Dnes tuzemské banky samy někdy nevědí, komu mají dát úvěr a komu ne, a metodiku, respektive podmínky poskytování úvěrů mění nárazově a za běhu.?
Hypoteční specialista Jiří Paták (peníze.cz 15. 12. 2008)

Maďarská vláda vložila zhruba 100 miliard forintů (přibližně deset miliard korun) do stavebního sektoru, aby mu pomohla vyrovnat se s důsledky světové finanční krize. Produkce maďarského stavebního sektoru za první tři čtvrtletí roku 2008 klesla o osm procent. Očekává se navíc její další pokles, protože maďarská ekonomika míří do recese. Maďarsko je v rámci východní Evropy považováno za zemi nejvíce ohroženou světovou finanční krizí, a to kvůli vysoké závislosti na půjčkách ze zahraničí. Mezinárodní měnový fond, Světová banka a EU se koncem října dohodly, že poskytnou Maďarsku na boj s krizí půjčku 25,1 miliardy dolarů.
hn.ihned.cz 11. 12. 2008

Posílit investice do životního prostředí: v ČR je dlouhodobě dluh např. v čištění odpadních vod, zejména v menších obcích. Posílení zdrojů na zelenou infrastrukturu by částečně stabilizovalo stavebnictví a návazné obory. Oživit programy zateplování panelových domů a úspor energií.
Reformulovat systém investičních pobídek: potřebujeme systém, který by skutečně stimuloval investice a reinvestování zisků. Systém by měl být selektivní s ohledem na podporu koheze jednotlivých regionů a dále na podporu žádoucích směrů inovace, tj. směrem k ?chytrému a zelenému růstu?.
Bod 34 a 36 ze seznamu 52 receptů ČSSD proti krizi aneb Koncepce záchrany ekonomického růstu