Zpět na materiály, výrobky, technologie

Hliníková střecha jako pramen

10. srpna 2023
PR článek

Střecha vstupní budovy ve slovenských termálních koupelích v Podhájské symbolizuje to nejcennější, co návštěvníci v areálu naleznou. Vodu z minerálního pramene, relax, pohodu a úlevu od zdravotních potíží. Zastřešení má tak netradiční tvar, že si jej musí všimnout každý, kdo do areálu vstupuje nebo z něj odchází. Z obou stran budovy dominuje střecha kónického tvaru přecházející ve fasádu, která je vsazena mezi dvojici vstupních dveří. Právě zde již od úrovně terénu stoupá vzhůru fasáda a jako tryskající pramen postupně a zcela plynule přechází na každou stranu ve střešní rovinu. Toto vizuálně poutavé a tvarově netradiční opláštění je pokryto lehkou ale přitom odolnou hliníkovou drážkovanou krytinou PREFALZ.


Aktuálně posledním dokončeným objektem postupně se rozšiřujícího areálu termálních koupelí Podhájská, která patří mezi oblíbené rekreační destinace Čechů, Slováků i Maďarů, je vstupní budova s pokladnami. Nepatří mezi největší objekty, ale jistě je tím nejdůležitějším a nejzajímavějším. Svým ztvárněním střechy symbolicky kopíruje znak Podhájské, kterým je tryskající pramen. Podobné kontury lze najít i na budově wellness centra. Vstupní hala ale zobrazuje prameny rovnou dva, a to jak z uliční strany, tak zevnitř areálu. „Smyslem tvarosloví pomyslné vstupní brány je navodit pocit sounáležitosti k celému termálnímu komplexu. Propojuje současně svět reálný a svět odpočinku a relaxu. Tvar složité střešní konstrukce zde přebírá úlohu symbolického pramene zdraví a pohody, který ochraňuje nejenom návštěvníky, ale také budovu samotnou,“ popisuje autor projektu, Ladislav Bakša z Ateliéru na Baště, jehož tým se na nynější podobě koupelí v Podhájské podílí již od prvopočátku.

Podhajska_0107,_foto_PREFA_Aluminiuprodukte

Celá konstrukce budovy s půdorysem 39 x 24 m je tvarově velmi náročná a nenajdeme na ní téměř nic rovného. Z tohoto důvodu se na statické části projektu podílela také Slovenská technická univerzita v Bratislavě v čele se specialistou na dřevěné nosné konstrukce doc. Ing. PhD. Kristiánem Sógelem. Základem nosného systému jsou přiznané atypicky a přesně na míru ohýbané a dodávané dřevěné vazníky. Jejich obloukový tvar navozuje sounáležitost s přírodou, kde také najdeme minimum rovných a přesných tvarů.

Pro složitou střešní konstrukci ve tvaru půlkulatého trychtýře se ideálně hodí plechová střešní krytina. Jelikož materiál musí být tvárný a současně velmi pevný, padla volba na hliníkovou krytinu PREFALZ, která se dodává v nejvyšší dostupné falcovací kvalitě. Dokáže se dokonale přizpůsobit jakkoliv složitým tvarům podkladu. Při výběru vhodného materiálu na střechu a fasádu pro vstupní objekt v Podhájské byl kladen velký důraz na estetický vzhled, který splňuje inovativní povrchová úprava PREFA P.10 v odstínu zinkově šedá, v hladkém provedení. Dalším velmi důležitým kritériem byla bezúdržbovost, po několik generací dlouhá životnost a ­extrémní odolnost.

Podhajska_0401,_foto_PREFA_Aluminiuprodukte