Historické objekty vyžadují specifický přístup
Domy v historických centrech, ale i venkovské usedlosti se stářím i několik staletí vyžadují při rekonstrukci speciální materiály a realizační postupy.
Zásadním problémem historických objektů je negativní působení vlhkosti. Destrukční činnost umocňuje nasávání vlhkosti se solí do zdiva a průnikem na jeho povrch. Krystaly soli postupně naruší omítkovou vrstvu. Následky postupné degradace v podobě puchýřkování, vlhkých map s plísní, výkvětů solí, nebo dokonce odlupování zdiva jsou pro omítkový systém fatální a jediným řešením je důkladná sanace objektu a odstranění zdroje zvýšené vlhkosti. Pro sanaci nabízí společnost Baumit celou produktovou řadu s označením Sanova i odbornou analýzu původního zdiva pro stanovení správného postupu sanace.
Specifická řešení i materiály na obnovu a rekonstrukci historických budov vyplývají především z použití původních stavebních materiálů, na něž jsou ze strany úřadů památkové péče stanovena nejpřísnější kritéria. Například u kamenných staveb a všude tam, kde se vyskytuje opuka, není vhodné používat cementové omítky, a proto se Baumit v této oblasti orientuje na čistě vápenné materiály. Vápno je totiž jedním z nejstarších stavebních materiálů. Při stavbě většiny historických budov byly použity materiály na bázi přírodního vápna. Jedním z takových produktů je oblíbená a pro historické objekty léty praxe prověřená čistě vápenná omítka Baumit Klima RK 39.
Baumit i zde nabízí systémové řešení, které představuje řada čistě vápenných omítek typu NHL (Natural Hydraulic Lime). Systém spočívá v aplikaci přednástřiku Baumit NHL Pre a strojním nanesení vápenné omítky Baumit NHL MP, která může být i finální vrstvou. Letošní novinkou v této produktové řadě je Baumit NHL Manu. Jedná se o ručně zpracovatelnou čistě vápennou omítku pro interiéry i exteriéry v zrnitosti 4 mm. Tato omítka, splňující nejpřísnější normy památkové péče, je vhodná především k použití v oblasti soklů. Pro dosažení jemnější finální vrstvy lze pokračovat aplikací štukové vrstvy Baumit NHL Fine nebo čistě hladké stěrky Baumit SuperFino.
Také v segmentu závěrečných povrchových úprav došlo k rozšíření produktové řady. K tradičním výrobkům Baumit SanovaColor či Baumit KlimaColor (pouze interiérová barva) přibyl ekologický interiérový nátěr Baumit BioKalkColor na bázi vápna, který vyniká především vysokou bělostí a vynikající difuzí vodních par. Současně tento nátěr, opatřený nízkoemisním certifikátem E.L.F., zabraňuje rozvoji plísní a podporuje regulaci vnitřního klimatu. Nátěr lze tónovat zemitými barvami nebo pigmenty odolnými vůči alkáliím.
Jako doplněk pro stavby obsahuje řada NHL také přírodní hydraulické vápno Baumit NHL 3,5 k přípravě vlastní malty přímo na stavbě za použití vlastních písků.
Výrobky řady NHL se úspěšně používají po celé Evropě. Velmi zdařilé realizace najdeme i v České republice. Za všechny lze zmínit náročnou obnovu historického činžovního domu na pražských Vinohradech s nádherně zdobenými motivy na fasádě nebo rodinný statek v obci nedaleko Kladna. „Protože některé části statku se datují přibližně k roku 1720, chtěl jsem použít tradiční materiály. Zjistil jsem, že Baumit nabízí ucelenou řadu těchto velmi kvalitních produktů, a proto jsme při renovaci využili jak jádrové omítky a štuky, tak i fasádní barvu. Výsledkem je krásný povrch odpovídající původní fasádě statku,“ zhodnotil tuto část rekonstrukce majitel zmíněné rodinné usedlosti.
Je však dobré zmínit i doporučení pro všechny investory – při výběru vápenných přírodních produktů je třeba věnovat velkou pozornost jejich skutečnému složení. „Na trhu se objevují výrobky označené jako přírodní vápenné, avšak jejich složení podle bezpečnostního listu jasně potvrzuje, že se nejedná o čistě vápenný produkt. Příkladem může být i nízké procento použití cementu. Proto je potřeba být obezřetný a složení materiálů v bezpečnostním listu každého výrobku kontrolovat,“ potvrzuje zkušenosti z praxe na českém trhu Ing. Tomáš Korecký, Ph.D., produktový specialista společnosti Baumit.