Zpět na informační servis

HELUZ podpoří mladé řemeslníky a poradí, jak na cihlostavby

18. září 2014
Text redakce PR článek

Největší český výrobce cihelných produktů společnost HELUZ se zapojí do Mezinárodní soutěže v řemeslných dovednostech učňů s názvem ŘEMESLO/SKILL 2014, které se letos bude konat již počtvrté. V rámci podpory a propagace zednického řemesla věnuje stavební materiál a poskytne odborné poradenství účastníkům soutěže i jejím návštěvníkům.

Řemeslo to nemá v současné době v českých podmínkách zrovna jednoduché. Dle dostupných statistik z roku 2013 mělo sice pozitivní vztah k řemeslu přibližně 60% Čechů, avšak čím dál častěji se objevuje problém s jejich nízkou odborností a tím také špatně odvedenou prací. Tento trend vychází také z faktu, že zájem o učňovské obory, jako je například zedník, v Česku každoročně klesá a trh je tak zaplaven neodbornými a nevzdělanými rádoby řemeslníky, kterým chybí potřebné vzdělání a praxe.

I z toho důvodu se přední český výrobce cihelných produktů, společnost HELUZ cihlářský průmysl v. o. s., rozhodl zapojit do projektu na podporu kvalitního řemesla, což je hlavní myšlenka soutěže ŘEMESLO/SKILL 2014. ?Ze svých dlouhodobých zkušeností sami jako výrobce víme, že i ten nejkvalitnější materiál je k ničemu, když jej do ruky vezme člověk, kterému chybí odbornost, zkušenosti a vztah k řemeslu,? říká Ing. Jan Krampl, obchodní ředitel společnosti HELUZ a dodává, že problém vidí nejen v nedostatku nových učňů, ale i v profesní zaostalosti starších řemeslníků: ?Stejně jako v řadě jiných oborů, jde i na poli stavebních materiálů a technologií vývoj rychle dopředu, je třeba se neustále vzdělávat a mít přehled, což starší, byť řemeslně velmi zdatní zedníci, podceňují, aplikují zastaralé přístupy a s inovacemi si neví rady.?

Vedle sponzorské účasti v podobě poskytnutí produktů pro stavbu tak společnost HELUZ plánuje také zapojení svých odborníků do workshopu konaného v rámci soutěžních dnů. Ten by měl být určen jak pro nesoutěžící učně ze škol Pardubického kraje, tak pro všechny zájemce o stavební obor z řad širší veřejnosti. Cílem bude představit tradiční i nové moderní stavební materiály a technologie z oblasti cihlostaveb, na který se HELUZ specializuje.

Soutěž ŘEMESLO/SKILL 2014 se bude konat ve dnech 23. - 25. září 2014 přímo na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtu, které se na dva dny promění v reálné staveniště. Své síly v řemeslných dovednostech oborů zedník, obkladač, instalatér, montér suchých staveb a truhlář změří celkem 56 učňů z 19škol - vedle těch českých také ze Slovenska, Polska, Německa a Maďarska.