Zpět na stavby

Golfový klub podpírají čertovy kameny

29. března 2012
Petr Zázvorka

Golfové hřiště Čertovo břemeno nepatří k těm umělým, vyumělkovaným, jakých je celá řada. Možná se dá i tvrdit, že rodina majitelů měla především touhu dát do pořádku zanedbanou krajinu okolo svých statků, očistit ji od náletových křovin, vysušit močály a místo nich vytvořit spoustu malých jezírek, kde opět žijí ryby a žáby. Povedlo se jim to s absolutním respektem k charakteru místní přírody.

Autor:


Pracoval téměř třicet let jako redaktor a posléze vedoucí tiskového odboru firem Vodní stavby Praha a Zakládání staveb. Od vzniku časopisu Stavebnictví je členem jeho redakce, kde mimo jiné vede rubriku Osobnosti stavitelství. Svůj dlouhodobý zájem o historii stavebního odvětví promítl do stejnojmenné knihy vydané v roce 2016.

Projektant měl tu čest navázat na tuto krásnou krajinářskou práci a vytvořit na tomto místě v letech 2000-2002 nejdříve malou klubovnu, jež zabezpečovala úplně minimální zázemí pro hráče. Již tenkrát zvítězila snaha nevnášet do krajiny novou hmotu moderní stavby. Svůj účel však splnila malá jeskyňka z betonu a kamene, zasypaná pod jedním z travnatých pahorků, avšak pouze v prvních letech výstavby hřiště.

Základní údaje o stavbě
Název stavby:
Golfklub Čertovo Břemeno
Investor: Golf Čertovo břemeno s.r.o.
Projekt: Ing. arch. Stanislav Fiala, Fiala + Němec s.r.o.
Spolupráce: Ing. Jiří Václavů, Ing. Vít Mlázovský, Ing. arch. Jana Štefuráková, Milan Bulva
Zhotovitel stavby: Skanska a.s., divize Pozemní stavby - Čechy
Hlavní stavbyvedoucí: Ing. Michal Klíma, Ing. Ladislav Hodek, Ing. Martin Jirout
Subdodavatelé: Fortna Stav, s.r.o.; TPB STEEL, spol. s r.o.; Stavokomfort, spol. s r.o.; Miroslav Matuška - INTOP; TUNNEL s.r.o.; SOLLUS NÁBYTEK, s.r.o.; DePa, s.r.o.
Zastavěná plocha: 1443 m2
Obestavěný prostor: 5245 m3
Projekt: 2009-2010
Doba výstavby: 2010-2011

Hlavní hala klubovny s palisádou a povalovým stropem
¤ Hlavní hala klubovny s palisádou a povalovým stropem

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 03/2012).