Zpět na materiály, výrobky, technologie

Den otevřených dveří: Vila STOMIX

9. prosince 2008
redakce

Jeden z nejúspěšnějších tuzemských výrobců zateplovacích systémů a partner Dnů stavitelství a architektury STOMIX, spol. s r. o., pojal Den otevřených dveří na stavbách, stavebních školách a v projektových kancelářích poněkud netradičně.

Autor:



Nepředstavil zájemcům provoz samotné výrobny, ale pozval je do svého nově zrekonstruovaného školicího a relaxačního centra společnosti. Touto stavbou je vila v obci Žulová (jen několik kilometrů od výrobní linky firmy). Kompletní rekonstrukce této secesní vily, bývalého rodinného sídla místního kamenoprůmyslníka Hermanna Frankeho, byla dokončena letos - právě sto let poté, co vilu dostavěl původní majitel Hermann Franke.

Zájemci o prohlídku zrekonstruované Frankeho vily
¤ Zájemci o prohlídku zrekonstruované Frankeho vily

?Veřejnost se tak mohla podívat nejen do překrásných secesních prostor, ale také se seznámit s působením a filozofií firmy STOMIX. Vila by v budoucnosti měla sloužit jako školicí centrum společnosti a zároveň jako místo pro pracovní setkávání a aktivní odpočinek a relaxaci jejích zaměstnanců i obchodních partnerů,? vysvětlil PR manažer firmy Lukáš Novotný. Příjemné počasí přispělo k tomu, že vilu navštívilo téměř pět set návštěvníků z celého Jesenicka. Dlužno podotknout, že většina z nich byla především zvědavá na výsledek rekonstrukce stavby, která je nedílnou součástí lokální historie. Pracovníci firmy STOMIX proto připravili více než čtyřicetiminutový prohlídkový okruh, jehož součástí byla nejen návštěva reprezentativních inte- riérů vily, ale i prohlídka ostatních rekonstruovaných budov areálu.

Prohlídky interiéru rekonstruované Frankeho vily
¤ Prohlídky interiéru rekonstruované Frankeho vily

?V samotném prvním patře vily, kde se nacházely obytné a reprezentativní místnosti, se zájemci mohli seznámit s původními interiéry i způsobem jejich současného využití. Zasloužený obdiv sklidilo především schodiště s dochovaným původním kovaným zábradlím i vitrážové okno s typickým secesním květinovým ornamentem. Výklad průvodců, informační panely v hale i krátký film návštěvníky seznámily nejen s činností a patnáctiletou historií firmy, ale také s historií samotné stavby tzv. Frankeho vily a s průběhem náročné rekonstrukce a adaptace objektu v letech 2007 až 2008. Po prohlídce suterénu, kde se za dob rozvoje slezského kamenoprůmyslu nacházely kanceláře a provozovny firmy kamenoprůmyslníka Frankeho a později je vystřídaly další provozovny - textilní dílny, lékárna a elektro - mohli zájemci také posoudit, jak se podařilo provést rekonstrukci ostatních budov, které k vile náležely: zahradního domku a plynárny,? popsal Lukáš Novotný. ?Tyto stavby bohužel neměly takové štěstí jako vila samotná a jejich havarijní stav neumožnil jejich opravu. Proto musely být částečně nahrazeny novými konstrukcemi. Především objekt plynárny se při respektování původní podoby exteriéru změnil v moderní sportovně-relaxační zázemí navazující na přilehlý tenisový kurt.?
Každopádně mohli být pořadatelé s účastí více než spokojeni. Návštěvníky sice možná vedla do vily více touha poznat novou podobu v okolí velmi populární stavby než průzkum možností budoucího pracoviště pro mládež. Na druhou stranu právě vydařená rekonstrukce vily, při níž byly využity produkty firmy STOMIX, ukázala veřejnosti, že v jejím okolí existuje firma, která potenciálním mladým zájemcům o pracovní příležitost ve stavebnictví nabízí nadstandardní pracovní podmínky a také možnost podílet se na produkci špičkových výrobků.