Zpět na materiály, výrobky, technologie

Den českého stavitelství a architektury

9. března 2007
redakce

Novou tradici pro stavařskou obec by měl založit Den českého stavitelství a architektury, který se poprvé uskuteční 11. října 2007 v Praze. ?Cítíme určitý nedostatek ve vnímání stavebnictví naší veřejností. Je to odvětví, které v poslední době prodělalo velký a pozitivní vývoj v úrovni estetické, technické, v řemeslné dovednosti a ve vysoké manažerské náročnosti. Proto jsme se rozhodli uspořádat tuto akci,? řekl Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR.

Autor:Den českého stavitelství a architektury pořádá SIA - Rada výstavby, která sdružuje nevládní organizace ve stavebnictví.
?Každodenně prezentujeme tento obor prostřednictvím staveb, což většina lidí vnímá jako samozřejmost a neuvědomuje si, kdo se všechno na jejich přípravě a realizaci podílí. Architekti, projektanti a stavaři nejrůznějších profesí tvoří díla, která dnes snesou nejnáročnější evropská měřítka. Oboru se daří, ale z pohledu budoucnosti existuje riziko zejména v nedostatku kvalifikovaných řemeslníků,? konstatoval prezident SPS.
Program Dne českého stavitelství a architektury je proto zaměřen především na prezentaci oboru směrem k nejširší veřejnosti. Jeho součástí je například Inženýrský den, den otevřených dveří na významných stavbách nejen v Praze, ale v celé republice, na stavebních fakultách ČVUT, VUT, VŠB, Liberecké univerzity, na středních technických a odborných školách. Celodenní maratón plný informací a zajímavostí uzavře slavnostní galavečer, na němž budou vyhlášeny výsledky prestižních soutěží Stavba roku 2006 a Stavební firma roku 2006. Soutěž Stavba roku vstupuje už do svého patnáctého ročníku, přesto její regule zůstávají stále stejné. ?Jedná se o podporu kvalitní a komplexní realizace stavebního díla, od hrubé stavby až po řemeslný detail. Hodnocen je i architektonický účinek a další kritéria. Poprvé však bude vyhlášení výsledků soutěže na nové akci, kterou by měla odstartovat i nová tradice,? doplnil Matyáš. Na slavnostním galavečeru bude také poprvé uděleno ocenění Osobnost českého stavitelství a uskuteční se křest knihy ?15 let českého stavitelství očima Stavby roku?.