Zpět na informační servis

Čisté a odolné hrany s plastovými profily pro sádrokartony

19. března 2016
Text redakce PR článek

S jarem za okny přichází chuť stavět, renovovat a zútulňovat. Pokud řešíte stavební úpravy v interiéru, myslete s předstihem i na to, aby byly nové stěny funkční a odolné. Mnohým rizikům předejdete použitím plastových sádrokartonových profilů.

Sádrokartonové (SDK) konstrukce jsou oblíbené pro suchou vnitřní výstavbu jak u novostaveb, tak při rekonstrukcích. Příčky v interiéru, obklady stěn, podhledy a konstrukce podkroví si dnes bez sádrokartonových desek prakticky nedokážeme představit. Abychom předešli praskání spojů, ke kterému dochází následkem pnutí a zaručili si odolnost rohů proti mechanickému poškození, je vhodné při sádrokartonové výstavbě používat plastové ukončovací a rohové profily. Dokážou rychle a jednoduše vyřešit důležité detaily stavby. Napojí SDK desky s jinými druhy materiálů, prodlužují trvanlivost spojů a vytváří dokonale přesné hrany u přímých, obloukových i atypických tvarů.


Štípání sádrokartonu při uražení rohu nebo hrany lze předejít použitím rohových profilů, které vyztuží hrany sádrokartonové desky. Tato produktová řada nabízí několik typů lišt, standardně vyráběných v délce 2,5 metru. K ochraně, stabilizaci a přesnému utváření hran je ideální ochranný roh s prolisem. Oboustranná perforace s kulatými výseky zajišťuje lepší přilnavost stěrky, profil jako takový usnadňuje uhlazení omítky. Podobné vlastnosti má i rohový ohebný profil M, který je vhodné použít při tvorbě atypických tvarů, zvlášť oblouků. Lišta se nasadí na hranu a formuje se podle požadovaného tvaru.


K nejoblíbenějším profilům patří univerzální a variabilní, oba jsou dodávány v návinu. Praktické balení je skladné a umožňuje použít přesně takovou délku, která je právě potřeba. Univerzální rohový profil ochrání rohy a hrany různých úhlů od 75° do 180°. Pokud přemýšlíte, jak napojit šikminu ze sádrokartonu na zeď bez praskání, vezměte si na pomoc variabilní rohový profil. Používá se pro všechny typy a velikosti vnitřních úhlů, zejména u rizikových spojů SDK konstrukcí, jako jsou šikmina a strop nebo předstěna a šikmina. Spoje s použitím variabilního profilu jsou trvanlivé a díky dilatační části eliminují praskání. V návinu je dodáván také krycí rohový profil, který nahrazuje těsnící tmely a slouží k zakrytí spár mezi stropem a stěnou nebo mezery mezi rámem okna a vnitřní omítkou.


Pro zakončení sádrokartonové desky v prostoru nebo při replicas relojes suizos napojení na rám okna a dveří použijte některý z ukončovacích profilů. K nejčastějším prasklinám dochází právě kolem rámu okna, protože běžnou praxí je sádrokartonovou desku k rámu pouze přitmelit. Přitom okno je prvek, se kterým se často manipuluje a jeho okolí nedokáže dlouhodobě přenášet vibrace. Pokud na sádrokartonovou desku pevně nasadíme ukončovací profil typu U a teprve potom ji napojíme na rám okna, nevznikne žádný pevný spoj, a tudíž nevzniknou ani žádné praskliny. Stejnou funkci plní i ukončovací profil typu J, oba se vyrábějí ve třech šířkách. Mohou být použity také pro utvoření rovné hrany kdekoli v prostoru, kde zakryjí vzniklé nedostatky při nepřesném krácení sádrokartonové desky.
Plastové ukončovací profily jsou rovnocennou alternativou kovových profilů, ale jejich výhody jsou nesporné. Práce s nimi je rychlá, čistá a bezpečná, nehrozí poranění rukou. Jsou lehké, tudíž se s nimi snadno pracuje. Jednoduše se skladují a jsou odolné proti poškození, nedeformují se při neopatrné manipulaci. Nereagují s omítkou, neoxidují, nerezaví.


Názornou inspiraci, kde jednotlivé profily použít a jak s nimi jednoduše pracovat, aby byl výsledek dokonalý, najdete na youtube kanálu Mateiciuc.

MATEICIUC, a.s., Ke Koupališti 370/15, 742 35 Odry, Česká republika, ČSN EN ISO 9001:2009
tel.: +420 556 312 411, tel./fax: +420 556 730 417, e-mail:sdk@mateiciuc.cz, www.mat-plasty.cz ©2016