Zpět na informační servis

Cihelna Novosedly vyrábí cihly plněné minerální vatou. Tuto specializaci má jediný závod v Česku

9. října 2023
Text redakce

Výrobní závod v Novosedlech na Moravě vyrábí až 200 palet jednovrstvého tepelněizolačního zdiva Porotherm denně. A to už od roku 2015. Instalace této technologie zařadila novosedelskou cihelnu mezi nejatraktivnější závody z portfolia společnosti Wienerberger. Cihla Porotherm T Profi je vyrobena výhradně z přírodního materiálu, její hlavní složkou je jíl, který se v Novosedlech těží, a minerální kamenná vata.

Každý výrobní závod společnosti Wienerberger má svou specializaci, která vychází především z lokální suroviny a kvality zpracovávaného materiálu. Novosedly se věnují tepelněizolačnímu zdivu. Denně závod vyrobí 25 až 30 tisíc produktů, přičemž ⅔ z nich jsou plněné minerální vatou. Zbytek výroby představují jednovrstvé cihly Porotherm EKO+ Profi bez výplně. „Od roku 2015 se cihelna Novosedly řadí mezi čtyři závody na světě v rámci koncernu Wienerberger, které mají technologii na produkci tepelněizolačních plněných cihel. Jako jedni z mála výrobců zdiva plníme cihly minerální kamennou vatou, a tím dokážeme zaručit, že je cihla vyrobena z přírodních materiálů a odpovídá své kvalitě. Modernizace plnicí linky proběhla v roce 2019 za účelem zvýšení výkonu v souvislosti se vzrůstající poptávkou po těchto prémiových cihelných systémech na českém trhu,“ vysvětluje ředitel závodu společnosti Wienerberger v Novosedlech Jakub Šafář.

DSC_7348

Proces výroby v cihelně Novosedly je téměř automatizovaný. Na robotické výrobní lince se nejprve lisuje nekonečný pruh ze směsi jílu a pilin. Potom se materiál řeže na jednotlivé kusy, které se odváží do sušárny. Jakmile má zpracovaný materiál zhruba 3 procentní vlhkost, putuje do pecí o teplotě 870 stupňů Celsia. Výpal trvá 25 až 30 hodin. Poté se už jednotlivé cihly brousí. U klasických cihelných bloků a jednovrstvých cihel EKO+ Profi proces výroby tímto krokem končí. U zdiva plněného minerální vatou se ještě odváží na plnicí linku. Kde se denně zpracuje zhruba 200 kubíků minerální vaty do vypálených polotovarů.

 

Obě řady cihel, které nepotřebují dodatečné zateplení, plní s přehledem standardy pro nízkoenergetické i pasivní bydlení a umožňují stavbu rodinných domů i bez dodatečného kontaktního zateplovacího systému. K osvětě této technologie zdění slouží i marketingová kampaň 7v1: Pořádné cihly.

DSC_7389

„Dům člověk staví jednou za život, proto se snažíme investory přesvědčit, že volba pořádného materiálu pro obvodové zdivo je klíčová. Na trhu stále vnímáme převahu řešení s dodatečným zateplením a často se setkáváme s nedůvěřivostí ohledně produktových řad pro jednovrstvé zdění. Tomu je potřeba jít naproti a zvrátit ve společnosti uvažování nad investicí do hrubé stavby. Hlavní je také nenechat se ovlivnit samotnou cenou cihly, která je sice vyšší, ale po sečtení všech nákladů za dodatečné zateplení s instalací se dostáváme na velmi srovnatelné částky,“ říká manažerka za značku Porotherm Pavlína Jandová.

Lokalita Novosedel je s výrobou keramických pálených cihel spojena už po staletí. V roce 1989 odkoupila již zaběhlou cihelnu společnost Wienerberger a investovala do výrobního zařízení. Jedna z prvních změn se týkala změny vytápění pecí. Namísto mazutu se začalo topit plynem a nyní se pomalu přechází na elektřinu. V průběhu desetiletí prošly Novosedly i několika dalšími vlnami modernizace.

DSC_7405

„Ve všech 200 závodech společnosti Wienerberger se snažíme snižovat ekologickou stopu na minimum. Neustále přemýšlíme nad složením jednotlivých produktů. Naše produkty jsou výhradně z přírodního materiálu. Omezili jsme přidávání polystyrenu, hnědého uhlí a papírenského kalu do směsi cihly. Zároveň dbáme na kvalitní zpracování cihel, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 300 dní v roce,” dodává Jakub Šafář.

DSC_7408

Historie závodu Novosedly

Počátky výroby cihel

Výrobu cihel přinesly na území Čech římské legie. Až do 19. století se cihly vyráběly ručně a keramické pálení se provádělo pálením v milířích. V lokalitě Novosedel působily dvě cihelny. Obě měly poměrně nízkou produkci a zanikly na počátku 20. století. V roce 1889 vznikla v „Růžových kopcích” nová cihelna manželů Leopolda a Terezie Soglových-Tollhammerových, a to na základě úspěšných zkoušek kvality cihlářské suroviny v lokalitě. A tím zde začala výroba cihel a střešních tašek ručním formováním.

První vlna modernizace

V roce 1926 se v lokalitě Novosedel rozhodl postavit kruhovou pec se vzduchovými sušáky syn zakladatelů Rupert Sogl. O pár let později v roce 1929 vznikla v cihelně Sogl strojírna, motorový sklad a místnost k udržování vláčnosti hlíny a mechanická dílna. Mezi lety 1929 - 1945 bylo vyrobeno na 70 modelů cihlářských výrobků.

Na podzim 1941 byla výroba s ohledem na nedostatek personálu a dieslového oleje zastavena, a to až do září 1942. V květnu 1945 byla na základě poválečného uspořádání cihelna zkonfiskována.

V letech 1945 - 1968 byl výrobní proces cihelny postaven na těžké ruční práci. Vzhledem k nízké produktivitě byl provoz v roce 1968 znovu zastaven.

Druhá vlna modernizace

Do provozu byla cihelna znovu uvedena v roce 1972 a do roku 1975 prošla celkovou modernizací. Na tehdejší dobu se jednalo o jeden z nejmodernějších cihlářských provozů v Evropě.

Na podzim 1975 se spustila zkušební výroba cihel CDKL-blok, ostrý provoz pak cihelna zahájila o rok později, a to s celkem 75 zaměstnanci. V roce 1977 se zavedla náročná výroba stropnic Hurdis 110. Od roku 1979 byl provoz cihelny rozšířen o panelárnu.

Převzetí cihelny společností Wienerberger

V roce 1989 převzala cihelnu firma Wienerberger, která odstartovala investice do výrobního zařízení a výrobu cihelného systému Porotherm. V roce 2015 byla spuštěna robotická výrobní linka a výroba tepelněizolačních cihel Porotherm T Profi s integrovanou minerální vatou.

V současné době má závod v Novosedlech 62 zaměstnanců a vyrábí cihelné bloky Porotherm T Profi s minerální vatou a tepelněizolační bloky Porotherm EKO+ Profi.