Zpět na informační servis

Chcete se v červnu ochladit? Navštivte o víkendu 7. - 9. června otevřené pasivní domy

31. května 2019
Text redakce

Centrum pasivního domu (CPD) pořádá letní Dny pasivních domů o víkendu 7. - 9. června. Majitelé i stavitelé otevřou zdarma své domy po celé České republice a návštěvníkům umožní zjistit na vlastní kůži, jak se v domech v horkých letních dnech bydlí.

Pasivní domy se nezabývají pouze energetickou náročností a minimalizováním energie na vytápění. Jsou to především domy s vysokým komfortem užívání, neustálým přísunem čerstvého vzduchu a příjemnými teplotami. A to nejen v zimním období, ale celoročně.

Udělali jsme proto malou anketu mezi majiteli pasivních domů o tom, jak jsou spokojeni s teplotami v jejich domech v horkých letních dnech. A jaký tepelný komfort máte v létě doma vy?

?Minulý rok jsme využívali výhody nočního předchlazení domu pomocí otevřených oken ?na ventilačku? a teplota za 365 dní překročila hranici 25? C jen dvakrát, a to pouze na několik desítek minut, což považujeme na fantastické?, říká pan Martin, majitel zděného pasivního domu.

Pan Rostislav, který již pár let bydlí v pasivní dřevostavbě, dodává: ?Když jsou hodně teplé i noci, tak teplota v interiéru bývá ráno kolem 24? C a večer kolem 27? C. Záleží také na tom, jaký je provoz v domácnosti.?


Přijďte majitelům pasivních domů položit například některou z těchto otázek:
  • Jak řeší pasivní domy nebezpečí letního přehřívání?
  • A co chlazení? Je v pasivním domě potřeba?
  • Necháváte okna otevřená ?na ventilačku??
  • Jakým způsobem lze dosáhnout příjemného tepelného komfortu?
  • Co je to by-pass pro nasávání chladného vzduchu?