Zpět na informační servis

Ceny nových bytů

11. listopadu 2022
Text redakce

I přes pokles prodejů nadále rostly ceny nových bytů – meziročně o 17 %. Jak ukazují nejčerstvější data z rezidenčního trhu, k očekávanému poklesu cen nových bytů nedošlo a s největší pravděpodobností ani nedojde.

Pro plošné snížení cen není prostor kvůli velkému zdražování prakticky všech vstupů, nedostatečnému povolování nových bytů a oslabování nabídky vlivem odkládání projektů. Rezidenční trh s novými byty bude letos i příští rok stagnovat, ale zůstane stabilní. Mírné oživení můžeme čekat už příští rok na jaře, výraznější oživení pak přinesou až levnější hypotéky s úrokovými sazbami kolem 3 %, což se očekává v roce 2024. Uvádí to aktuální zveřejněná tržní analýza společností Trigema, Skanska a Central Group. Nejnovější data ukazují, že ceny nových bytů v Praze ve třetím čtvrtletí nadále rostly. Průměrná prodejní cena dosáhla 147 884 Kč za m², nabídková 154 181 Kč za m². To je meziročně o 17 %, respektive o 12 % více. Ceny nových bytů navzdory mnohým očekáváním neklesly a je nepravděpodobné, že by v dalších obdobích došlo k plošnému poklesu. Důvodem je skokový růst prakticky všech nákladů, v poslední době především energií a stavebních materiálů, dlouhodobě nedostatečný počet povolovaných bytů k výstavbě a limitovaná nabídka, kterou navíc bude oslabovat odkládání nových projektů vzhledem k nejistotě na stavebním trhu. Ceny nových bytů proto budou v nadcházejících obdobích s největší pravděpodobností stagnovat a ustálí se na úrovni okolo 145 000 až 150 000 Kč za m². Mírný pokles cen je však pravděpodobný u starších bytů. Bude proto docházet ke zvyšování rozdílu v cenách mezi novostavbami a staršími byty, který bude více reflektovat lepší a kvalitativní standard a mnohem nižší energetickou náročnost novostaveb oproti starším bytům.

Oživení prodejů přinesou levnější hypotéky

V Praze se ve třetím čtvrtletí prodalo 550 nových bytů, tedy o 42,1 % méně oproti předchozímu čtvrtletí. Od začátku roku se prodalo zatím 2 550 bytů, což je výrazně méně než za stejnou dobu v loňském roce. Velký meziroční rozdíl v prodejích je dán i vysokou srovnávací základnou, protože loňský rok byl se 7 450 prodanými byty rekordní. Oproti dlouhodobému průměru se jedná o cca třetinový pokles. Prodeje klesly hlavně z důvodu výrazně méně dostupných hypoték, které jsou letos cca třikrát dražší než před rokem, a také velké nejistoty ohledně budoucího ekonomického vývoje. Poptávka po novém bydlení je stále vysoká, za současné situace však dochází k odkládání kupního rozhodnutí na dobu, kdy se situace opět stabilizuje a klesnou úrokové sazby. Mírné oživení prodejů by mělo přijít na jaře příštího roku po překonání zimy a až se vyrovnáme se současným šokem. Výraznější oživení trhu však přijde až s návratem úrokových sazeb ke 3 %, k čemuž by mohlo dojít v roce 2024. Do té doby bude trh stagnovat a prodeje se budou nejspíše pohybovat jen okolo 3 500–4 000 prodaných bytů za rok. „Pokles prodejů téměř zcela kopíruje křivku poklesu hypoték. Trh se skutečně zastavil, ale je to zastavení dočasné. Lidé, kteří mají hotovost, v tuto chvíli logicky vyčkávají, nicméně poté budou hledat bezpečnou investici, kam úspory uložit, aby nebyly znehodnoceny inflací. A jak nám ukazuje historie – jednou z nejbezpečnějších komodit stále zůstává nemovitost, kdy ceny bytů kontinuálně už dvacet let rostou,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva investiční skupiny Trigema.

Stagnace či pokles u nabídky nových bytů

V Praze bylo na konci třetího čtvrtletí volných 4 700 nových bytů. To je o 13,3 % více oproti druhému kvartálu letoška a o 70,9 % více oproti třetímu čtvrtletí roku 2021, kdy byla nabídka na historickém minimu. V dalším období je však pravděpodobný spíše pokles nabídky. Bytů se totiž stále povoluje velký nedostatek. Od ledna do srpna letošního roku v Praze dostalo povolení jen 3 252 bytů. Tímto tempem by se povolilo jen kolem 5 000 bytů, což je jen cca polovina toho, kolik hlavní město každoročně potřebuje. Vlivem zhoršené ekonomické situace se navíc na trh bude dostávat méně projektů. 

Zdroj: 
Skanska, Trigema, Central Group