Zpět na informační servis

Byt pro muzikanta a horolezce

26. září 2023
Text redakce PR článek

Architekt Štěpán Havlík (a-sh), navrhl interiér bytu v novostavbě v Ústí nad Labem pro svého bratra – beatboxera, muzikanta a stand-up komika Ondřeje (alias Endru). Oba jsou zájmoví lezci, vyznavači outdoorových sportů a milovníci přírody, takže se snadno shodli na paletě přírodních materiálů.

Strop, který vznikl částečně jako fascinace lezeckými stěnami a jejich estetikou, je z bělené březové překližky dodává interiéru neotřelý vzhled díky specifickému lomu světla a zároveň nabízí jak kvalitní akustiku (s ohledem na to, že Endru je hudebník), tak možnost upevnění různých cvičebních pomůcek nebo třeba houpací sítě. Zároveň je pod ním schován nevzhledný průvlak a v kuchyňské části i odtah par z ostrůvku. „Rozhodnutí vložit prolamovaný podhled nebylo snadné, protože znamenalo citelné snížení světlé výšky místnosti. Svébytnost a funkčnost stropu nás ale přesvědčila o správnosti tohoto řešení,“ komentuje návrh Ing. arch. Štěpán Havlík. Strop na zakázku vyráběla specializovaná truhlářská firma Luna Rossa (truhláři Štefánek a Kotyza).

Stejná firma vyrobila na míru také nábytek. I ten má díky architektovi nápad. Všechny povrchové části (dvířka skříněk, ostrůvek s varnou deskou, obložení stěn) jsou také ze světlé březové překližky, zatímco vnitřní části jsou z masivního dubového dřeva. Tím vzniká přitažlivá hra detailů (tetris), kdy skříňky nad linkou jsou opticky vyňaté ze skříňové části nad dřezem, ostrůvek s varnou deskou zase jako by „vyjel“ přímo ze zdi, apod. Do volby materiálů (masivní dřevo a cementová stěrka) se promítla inspirace roubenkami, kterou klient od začátku hodně prosazoval.

Významným zásahem do dispozice bytu bylo rozdělení původně veliké předsíně stěnou ze skříní a vložení šatny jako buffer zóny. Z celkových 104 m2 plochy bytu navrhoval architekt Štěpán Havlík jen 70 m2. Náklady proměny interiéru se vyšplhaly k jednomu milionu korun. Interiér získal prestižní ocenění BIG SEE Interior Design Award 2019[1].

Jak do takového bytu dodatečně a citlivě umístit splitovou klimatizaci?

Ideální je poradit se znovu s autorem návrhu. „Chtěli jsme, aby klimatizace čistotu a koncept interiéru nerušila. S bratrem jsme nakonec vybrali subtilní, matnou černou klimatizaci Stylish od firmy Daikin, která na pozadí tmavé stěrky prakticky zaniká. Za svůj design získala v roce 2018 cenu Red Dot. Důležitý byl pro nás ale i dostatečný výkon a ekologický provoz,“ komentuje dodatečný zásah Endru.

Foto: Daikin

[1] BIG SEE byla původně regionální platformou (pro jihovýchod Evropy) se sídlem ve slovinské Lublani, která se snažila vyhledávat a oceňovat jedinečné a originální tvůrčí počiny v oblasti architektury, interiéru, dřeva, cestovního ruchu, produktového a módního designu. Dnes však už působí globálně.

20230726-DAIKIN-004