Zpět na materiály, výrobky, technologie

Břizolit se opět vrací na fasády našich domů

20. května 2023
PR článek

Renesance břizolitových omítek v praxi: jejich pevnost, soudržnost a dlouhá životnost oslovuje, podobně jako ve 30. letech minulého století, i současné architekty, kteří jsou již přesyceni tenkovstvými omítkami. Břizolit si rozumí také s moderními zateplovacími systémy, pozornost však vyžaduje při řešení detailů. Díky spolupráci architektů a společnosti Sto se v průběhu modernizace staršího rodinného domu ve slovenské Šali podařilo úspěšně zateplit fasádu a současně vrátit domu jeho původní tvář.

Břizolit je téměř „nesmrtelná“ povrchová úprava a bez řas a plísní vydrží po celá desetiletí
Břizolit je téměř „nesmrtelná“ povrchová úprava a bez řas a plísní vydrží po celá desetiletí

Rodinný dům ve slovenské Šali byl v dobrém technickém stavu a při jeho rekonstrukci se autoři projektu snažili obnovit jej tak, jako by to dělali v době jeho vzniku před 50 lety. Samozřejmě s využitím současných technických možností. "To byl hlavní motiv k našemu přístupu k této rekonstrukci," říká Ing. arch. Róbert Bakyta z bratislavského ateliéru Bakyta Architekti, který byl autorem projektu rekonstrukce. "Ta myšlenka spojit modernu s tradicí pak definovala i volbu materiálu a technologií."
 
Jak zateplit a současně zachovat proporce detailů

Starší domy často ztrácejí svůj charakter a pěkné vzdušné detaily pod nánosem vrstev zateplovacích systémů. Tomu se Róbert Bakyta chtěl vyhnout a zachovat proporce původních detailů. Potřeba snížit energetickou náročnost staršího domu v průběhu rekonstrukce byla také prioritou. "Současně jsme chtěli zachovat všechny prvky, které jsou pro dům typické a jsou v dobrém funkčním stavu. Jako například zábradlí nebo sloup s mozaikovým obkladem při vstupu do domu," dodává Róbert Bakyta. Na fasádě rodinného domu v Šali byla původně břizolitová omítka a tento typ omítky zdobí fasádu domu i po zateplení. Své největší slávě se břizolit těšil v 70. a 80. letech minulého století, ale jeho kořeny jsou mnohem starší.

sto-brizolit-02

Břizolitová omítka Sto na fasádě 

Pokud se na břizolitové omítky podíváme dnes, je vidět, že jsou stále v dobré kondici i po tolika letech. Proto se o tomto typu omítky dá říci, že je prověřen časem. Zajímavá je tato omítka i svým vzhledem - vypadá trochu jinak, když je pod mrakem a jinak, když zasvítí slunce, kdy se místy leskne. "Na fasádě domu v Šali je aplikována silnovrstvá minerální omítka StoMiral EdelkratzputzIng, známá jako břizolit, základem je zateplovací systém StoTherm Vario," vysvětluje arch. Ludvík Jelemenský, projektový manager Sto Slovensko a dodává: "Momentálně břizolitové omítky zažívají malou renesanci. Mnoho architektů je nasyceno novými tenkovrstvými povrchovými úpravami a znovu objevují materiál, který přiznává svou vlastní podstatu."

Video Znovuobjevený lesk břizolitu