Brick Award 22: Výsledky celosvětové architektonické soutěže byly vyhlášeny
Rekordní počet přihlášených staveb – 789 projektů od architektů z 53 zemí, podtrhuje mezinárodní význam tohoto architektonického ocenění. Vítězové zaujali porotu esteticky přitažlivými, sofistikovanými koncepty a udržitelnými, inovativními stavebními metodami. Soutěž Brick Award, která oceňuje nejkreativnější příklady moderní a inovativní cihlové architektury, se koná každé dva roky. Letos Wienerberger udělil cenu již podesáté. Celkem 789 přihlášek z 53 zemí působivě dokládá mezinárodní význam ceny Brick Award jako nezávislé platformy pro inovativní a současnou cihlovou architekturu se zaměřením na inovativní, zdrojově efektivní a udržitelné stavby.
Podle Heima Scheucha, CEO skupiny Wienerberger AG: „Je v nestabilní době nezbytné, abychom se i nadále pevně soustředili na udržitelnou budoucnost. Právě k tomu nám pomáhá naše ocenění Brick Award. Architektura spojuje, vyzařuje stabilitu a vytváří hodnoty. Letos porota ocenila zejména projekty, které nabízejí odpovědi na výzvy spojené se změnou klimatu a řízením omezených přírodních zdrojů. Ocenění Brick Award upozorňuje na stavební projekty, které slouží jako příklady nejlepší praxe v oblasti udržitelných řešení a energeticky úsporné výstavby. Například tím, že ukáže, jak může použití místních nebo recyklovaných materiálů udržitelně snížit uhlíkovou stopu nových budov. Vítězné projekty poukázaly zejména na to, jak se architekti mohou vypořádat s rostoucími požadavky a právním rámcem pro udržitelnost, ekologickou stavební kulturu, energetickou účinnost a ochranu historických památek.“
Brick Award 22 – Stavba hledící do budoucnosti Vítěze zvolila mezinárodní porota z užšího výběru 50 projektů. Celkem pět architektonických kanceláří z Ekvádoru, Švýcarska, Číny a Francie získalo ocenění za průkopnickou cihlovou architekturu. Projekty zaujaly porotu svým inovativním designem, architektonickým pojetím a chytrým, neotřelým využitím cihel. Všechny projekty mají také jedno společné: Jsou postaveny z cihel. Všechny jsou robustní, energeticky účinné, udržitelné a šetří zdroje. Stručně řečeno, všechny mají vlastnosti potřebné k úspěšnému zvládnutí dopadů změny klimatu a zajištění toho, aby budoucí generace měly stejné příležitosti jako my dnes. Porota při výběru zohlednila kulturní kontext i tradiční místní stavební postupy jako východisko pro inovativní architektonickou tvorbu. S ohledem na změny životního stylu související s pandemií se porota shodla, že by se poprvé měla zaměřit na koncept pohody.