Zpět na informační servis

Automatické kotle na pelety lákají čím dál víc majitelů domů

26. října 2022
Text redakce PR článek

Možnost předzásobit se doma palivem a odstřihnout se od plynu. To jsou významné důvody, proč Češi v posledních měsících začali hromadně objednávat kotle na tuhá paliva. Konstrukčně nejvyspělejší variantou jsou kotle na pelety, které lákají hlavně na svůj automatický provoz.

Současná energetická krize dokazuje, že pevná paliva jsou pro řadu majitelů nemovitostí nejlepší volbou. I v této oblasti dochází k technologickému pokroku a od palivového dříví se pozornost přesouvá k řešení, které nabízí více komfortu. Tím je kotel na pelety.

Pelety na vzestupu

Pelety nabízejí oproti dřevu několik nesporných benefitů. Ačkoli jde o stejnou výchozí surovinu, manipulace a používání je o poznání jednodušší. Pelety mají již z výroby ideální vlhkost a jednotný tvar i velikost. Kromě dřevěných pilin neobsahují žádná lepidla, plnidla nebo přidané chemikálie.

Jde tedy o ekologický a obnovitelný zdroj, který se pyšní téměř nulovou uhlíkovou stopou. Výhřevnost nejkvalitnějších pelet překonává hodnotu 16,5 MJ/kg.

Pelety made in Czech Rep

V České republice se ročně vyrobí víc než půl milionu tun pelet a naprostá většina z nich má deklarovanou tu nejvyšší kvalitu ENplus.

Aktuálně zažívá celá Evropa enormní zájem o zásoby pelet na zimu, což negativně ovlivnilo ceny i dodací lhůty. Přitom před současnou krizí šlo 75 procent českých pelet na export, hlavně do Itálie, Rakouska a Německa, kde jsou kotle na peletky velmi populární. 

Také v České republice obliba spalování pelet dlouhodobě roste, ale zatím nedosahuje takové podílu jako v západních zemích. Kotel na pelety využívá přes 35 tisíc českých domácností.

Jak funguje peletový kotel?

Hlavní výhoda kotle na pelety je v tom, že na většinu úkonů nepotřebuje součinnost majitele. Vytápění tím výrazně získává na komfortu, který se přibližuje plynovému nebo elektrickému topení.

Automatický kotel na pelety bezpečně

  • rozdělá oheň pomocí zapalovací patrony
  • dopravuje a dávkuje palivo na rošt hořáku
  • udržuje požadovanou teplotu
  • v případě potřeby oheň uhasí.

Kotel umí fungovat samostatně v průměru pět dnů, záleží na výkonu a velikosti zásobníku paliva. Objem násypky se liší podle typu kotle a může se pohybovat v rozmezí od 40 po 300 kilogramů pelet. Jakmile se všechny pelety spotřebují, je potřeba dosypat do zásobníku novou dávku.

Díky příslušenství se minimalizuje také nutná údržba.„Kvalitní pelety nechávají jen málo popela a navíc lze využívat automatické odpopelnění nebo kompresorové čištění hořáku,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek ze společnosti OPOP, která vyrábí kotle na tuhá paliva už přes 60 let.

Jak na skladování pelet?

Jednotný tvar a velikost pelet umožňuje velmi pohodlnou manipulaci. Obvykle se pelety skladují v 15kilových pytlích nebo volně sypané. 

Pro větší objekty jsou ideální volbou takzvaná peletová sila, která zcela eliminují ruční doplňování paliva do zásobníku kotle. Při využívání celosezonního sila se pelety jednou ročně nafoukají z cisterny a poté se ke kotli automaticky dopravují pomocí dopravníku. V tomto případě je vytápění peletami opravdu bezobslužné.

V západní Evropě se sila často instalují i v rodinných domech, které mají průměrnou roční spotřebu čtyři nebo pět tun pelet. V Čechách jde zatím spíše o záležitost penzionů nebo administrativních budov, v nichž se spotřebují desítky tun paliva a manuální doplňování by bylo nereálné.

opop_biopel

Jak vybrat vhodný kotel

Při zvolení správných parametrů a vhodného příslušenství se koteluplatní v nejrůznějších podmínkách. Hodí se do starších domů s horšími tepelně-izolačními vlastnostmi, pro novostavby s nízkou tepelnou ztrátou i pro velké veřejné budovy.

Důležitá je maximální účinnost a odpovídající výkon kotle na pelety:

- Čím vyšší účinnost, tím nižší spotřeba paliva a menší náklady. Vysoká účinnost zajistí, že kotel využije maximum energie spalovaných pelet. 

- V České republice se nejčastěji používá kotel s výkonem okolo 20 kW, který se hodí pro středně zateplený jednogenerační dům. V úsporné novostavbě bude stačit klidně poloviční výkon.

Smart home s peletovým kotlem

Pro uživatele mladší generace je důležitým hlediskem propojení s moderními technologiemi a prvky chytré domácnosti. Proto výrobce kotlů OPOP vyvinul vlastní mobilní aplikaci eModul, která umožňuje ovládat vytápění přes internet.

Prostřednictvím aplikace je možné kotel na pelety zapnout a vypnout, měnit nastavenou teplotu, případně umožnit vzdálený přístup servisnímu technikovi. Kromě toho jde propojit kotel s čidlem venkovní teploty, aby mohlo docházet k automatické úpravě vytápění i při změně počasí.

e_model_pelety

Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP