Zpět na informační servis

7 využití inspekční kamery

27. srpna 2023
Text redakce PR článek

Využití inspekční kamery sahá do mnoha různorodých odvětví. Používá se především k prohlížení, kontrole a podrobnému zkoumání těžko přístupných míst. Setkat jste se mohli i s termínem endoskop či endoskopická kamera. Její hlavní výhodou je ohebný kabel s možností prodloužení, který umožní naklonění kamery do libovolného úhlu. Tím pádem si kamera hravě poradí, jak s rohy jednotlivých objektů, tak se zakřivením kovových trubek.

Malý průměr kabelu rovněž umožní přístup do úzkých, stísněných prostor, jako jsou malé otvory ve zdi a místa, kam byste se s klasickou kamerou jen stěží dostávali. Vzhledem ke skutečnosti, že inspekční kamera dokáže nejen pořizovat snímky, ale také nahrávat videa, je užitečná v případech, kdy je potřeba doložit multimediální důkaz při nahlášení technického problému či při vypracování cenové nabídky pro zákazníka.

Přibližme si využití inspekční kamery na konkrétních příkladech:

1. Kontrola staveb

Inspekční kamera umožní provést prohlídku budov, aniž by zasahovala do jejich konstrukce. Využívá se především pro účely pojištění starších budov či pro stanovení tržní hodnoty nemovitosti před jejím prodejem. Rovněž odhalí i poškození stavebního materiálu, problémy konstrukční povahy, biologické a chemické poškození, případně vysoký stupeň znečištění. 

Abyste mohli inspekční kamerou prohledat i zákoutí ve vyšších patrech, využijte pronájem kloubové plošiny SICO. Případná vnitřní poškození se však zdaleka netýkají jen dlouho neobydlených či původních budov. Problém může nastat i u domů nových, které před nedávném prošly rekonstrukcí. Týká se především zateplení či venkovních klimatizací. Sanace zateplené fasády provádí firma Fasády Šimek, která odstraní případné potíže a prodlouží životnost vašeho zateplení.

stavba1
 

2. Kontrola strojů

Inspekční kamera je ideálním nástrojem pro prohlídku strojního vybavení bez nutnosti jej rozebrat na jednotlivé díly. Stroje, jako jsou ventilátory či klimatizace, patří mezi těžko přístupná zařízení v případě poruchy. Díky inspekční kameře snadno konkrétní problém rozklíčujete.

3. Kontrola vozidel

Využití inspekční kamery ke kontrole specifických automobilových dílů funguje v praxi obdobně jako u ostatních strojů. Mechanik má při opravě vozidla možnost podívat se pomocí kamery na díly, které by za normálních okolností musel nejprve demontovat.

4. Kontrola potrubí

Kontrola trubek a potrubí pomocí inspekční kamery je možná díky již zmíněnému úzkému otvoru kabeláže. Lze tak odhalit případné praskliny a předejít rozsáhlejším haváriím. Pokud se jedná o vodotěsnou inspekční kameru, lze ji rovněž využít pro kontrolu vodovodního potrubí, kanalizace a odpadů, ve kterých může docházet k výskytu netěsností či ucpání. Své místo má i v domácnostech, kde slouží ke kontrole toalet, umyvadel, popřípadě okapů.

Zdroj: www.vservis.cz

Zdroj: www.vservis.cz

5. Kontrola stěn

Další využití bychom našli při rekonstrukci bytů a domů. Zde lze inspekční kameru využít při omítání, malování nebo přestavbě konkrétních stěn. Pokud má její uživatel podezření, že by se za zdí mohla vyskytovat plíseň či hniloba, je vhodné vytvořit malý otvor a umístit hlavu kamery do jejího nitra. Inspekční kamera vám tak ušetří nejen čas, ale také peníze.

6. Kontrola pušek a ostatních střelných zbraní

Inspekční kamery jsou hojně využívány puškaři, kteří ji využívají při kontrole a následné opravě hlavně u zbraně.

7. Vytahování těžko dostupných předmětů

Pokud jste si zakoupili inspekční kameru opatřenou dalším příslušenstvím, včetně praktického háku, lze ji rovněž použít na vytahování předmětů, které se nacházejí mimo dosah uživatele. Hák lze jednoduše připevnit k hlavě kamery a pozvolným manévrováním uchopit hledaný předmět.