Zpět na informační servis

3 chyby, které při zateplení dělá skoro každý. Jak se jim vyhnout?

17. února 2016
Text redakce PR článek

V souvislosti s dotacemi z Nové zelené úsporám v Česku znovu vzrostl zájem o zateplování domů. Abyste však byli s novou izolaci na dlouhé roky spokojení, musíte se vyhnout několika základním chybám. Pojďme se podívat na ty nejčastější.

1024x768

?Babské? rady na internetu

Internetová fóra jsou doslova zahlcená ?zaručenými? informacemi o izolačních materiálech a jejich vlastnostech. Dočtete se třeba takové perly, jako že pěnový polystyren se po 20-25 letech vytratí. Nebo že PUR pěny vlivem UV záření silně degradují.

O tom, že EPS se po 20 letech rozhodně nevytrácí, si přečtěte třeba tady. To, že PUR pěny nemají s UV zářením žádné větší problémy, vysvětluje zase tento článek. Zkrátka a dobře - nevěřte laickým radám na internetových fórech. Každou informaci si nejdříve ověřte, případně ji rovnou prokonzultujte s člověkem z oboru. Odsoudit nějaký izolační materiál jenom kvůli tomu, že jej odsuzují laici na internetu, není dobré řešení.

Nesprávný technologický postup

Obvolat pár kamarádů, koupit bečku piva a zateplit si o víkendu chatu nebo chalupu svépomocí? Zní to jako ďábelsky skvělý plán, leč ne vždycky se pak dostaví očekávaný výsledek.

Nedodržení technologického postupu je nejčastějším důvodem k tomu, proč lidé nejsou s výsledkem zateplení spokojení. Platí to prakticky o všech materiálech, jako příklad uvedeme stříkanou PUR pěnu.

Stříkané pěny vtrhly na náš trh jako uragán asi před 5 lety - a někteří podnikavci v nich okamžitě spatřili obrovskou příležitost. I proto na našem trhu vznikly desítky aplikátorských firem, z nichž velká spousta vám však pěnu nastříká doslova diletantským způsobem.

?Dávejte si na výběr dodavatele velký pozor. Vždy vyžadujte informaci o původu PUR pěny včetně certifikátů, nahlédněte aplikátorovi do dodávky, chtějte certifikáty i od samotných zaměstnanců, co vám pěnu stříkají,? radí David Nepejchal, obchodní ředitel společnosti Chytrá pěna. Ta PUR pěnu aplikuje už od roku 2000 a patří k největším dodavatelům na trhu.

Úspora za každou cenu

Centimetr sem, centimetr tam - vždyť to nikdo nepozná. Šetřit na nesprávných místech se nevyplácí - a tepelná izolace oním nesprávným místem bezesporu je.

Izolační materiály mají přesně specifikované vlastnosti při určité tloušťce, takže i když dáte třeba jen o pár mm tenčí vrstvu, vlastnosti izolace se zhorší. Nesnažte se šetřit za každou cenu a vždy mějte na paměti, že úspora peněz vás čeká až poté, co zaizolujete.

S nadsázkou lze říci, že čím víc peněz do izolace vrazíte, tím víc peněz pak ušetříte. Tak se tím zkuste řídit.

Normal 0 21 false false false st1:*{behavior:url(#ieooui) } /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normální tabulka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;}