arrows Realizace staveb arrows Stavba roku arrowsVýstavba skladových kapacit - Loukov
grafické podklady archiv Metrostav a.s.
Ing. Ladislav Michálek
číslo: 09/2012
Výstavba skladových kapacit - Loukov

· Pohled na dokončené zásypy nádrží
Společnost ČEPRO dokončila výstavbu nových skladovacích prostor ve svém areálu Loukov (okres Kroměříž). Tanky, které postavila stavební společnost Metrostav a.s., se začaly plnit palivem v květnu 2011 a zkušební provoz byl úspěšně ukončen v prosinci 2011. Nové nádrže v Loukově rozšířily celkovou skladovací kapacitu ČEPRO o 8 %. Místní areál je největší svého druhu v České republice. Nádrže zlepší skladovací možnosti na Moravě a sníží nároky na přepravu pohonných hmot po místních silnicích.
odeslat odeslat    tisk tisk

Kromě čtyř nádrží byla součástí výstavby také spojovací technologická chodba, čerpací stanice, trafostanice, rozvodna, potrubní trasy, hasicí a bezpečnostní systémy, komunikace a související stavební a provozní soubory. Výstavba velkokapacitních nádrží byla zahájena v roce 2008. Každá z nich má vnitřní průměr 47,80 m a výšku k vrchlíku střechy 27 m. Nádrže jsou zapuštěné do hloubky 12 m a přesypané zeminou. Střechu každé nádrže o hmotnosti 1450 t tvoří kopule ve tvaru kulového vrchlíku se vzepětím 4,79 m. Byla vybetonována na dně nádrže a následně pomocí hydraulického systému vyzvednuta o 20 m výše. Průměrná rychlost zvedání činila 500 mm za hodinu, celé zvednutí trvalo 4–5 dní včetně monitorovacích měření. Rozměry i konstrukčním řešením se jedná o ojedinělé dílo. Pro stavbu bylo přemístěno zhruba 300 000 m³ zeminy, která byla zpětně použita pro zásypy nádrží. Zeminová konstrukce byla protkaná cca 500 000 m² geosyntetických rohoží, aby se dosáhlo rovnoměrných tlaků na stěny nádrží, jejichž vrcholy jsou skryty pod zeminou. Nad zemí jsou vidět jen čerpací stanice, rozvodna, potrubní produktové rozvody a drobné související konstrukce.

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 09/2012).

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Insurance working capital. Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007