arrows Realizace staveb arrows Bytová výstavba arrowsRekonstrukce panelových domů a interiérový prostor
foto: archiv Aleny Řezníčkové, Jaroslav Kvíz
text: Věra Suchá
číslo: 01/07
Rekonstrukce panelových domů a interiérový prostor
Regeneraci prostředí panelových obytných souborů a postupný vstup rekonstrukčních zásahů do panelových objektů odstartovaly z dlouhodobého pohledu energeticky úsporné projekty, řešené v rámci programu státní podpory. Aplikace systémových zateplovacích technologií na obvodovém plášti a prováděné opravy poruchových střešních konstrukcí – často s náhradou dvoupodlažní ekonomické nástavby – umožňují dosáhnout potřebných normativních energetických zisků.
odeslat odeslat    tisk tisk
Ing. akad. arch. Věra Suchá
Ing. akad. arch. Věra SucháAbsolutorium na SVŠT v Bratislavě, obor architektura, absolutorium na AVU v Praze, obor architektura a interier, VÚVA Praha, VPÚ DECO. Od r. 1994 odborný asistent na katedře architektury FSv ČVUT v Praze.

Z pohledu architekta směřují tyto práce k větším posunům z hlediska zlidštění uličního parteru a přírodního prostředí panelových urbanistických struktur.
V současné době usilují uživatelé panelových bytů, žijící v limitovaném interiérovém prostředí panelových konstrukčních soustav, o zlepšení vnitřních pobytových podmínek. Podílejí se zde aspekty uspěchaného životního stylu a soustředěná péče o děti, která vyvolává daleko větší nároky zejména na kvalitní stravování, vzdělání, péči o hygienu a potřebnou relaxaci. Také trvale se zvyšující věková hranice těchto obyvatel vyžaduje začlenění kvalitnějších služeb. Tyto výrazné podněty jsou odpovědí na otázku, proč modernizovat bytový fond a následně investovat adekvátní finanční prostředky do cílených stavebních úprav, jejichž průběh sice zásadním způsobem vstoupí do soukromí uživatelů bytů, avšak s cílem zlepšených pobytových podmínek interiérového komfortu.

Možnosti rekonstrukce

Předpokládané stavební práce souvisejí především s výměnou vstupních zádveří, domovních výtahů a okenních otvorů, v bytech následně řeší rekonstrukci bytového jádra jeho rozebráním, které značně ovlivňuje nově vytvořené prostorové řešení interiéru. Dotýká se zejména prostorů: koupelny, kuchyně, celkového uspořádání různých typů lehkých příček apod., vyžadujících: výměnu podlahových krytin, obkladů, dílčích podhledů, zařizovacích předmětů, nábytkového mobiliáře (někdy šitého na míru), úsporných i výkonnějších elektrospotřebičů.
Podpůrné provedení podlahových nivelačních stěrek i nových omítkových povrchů na stěnách, včetně aplikace keramických obkladů, se neobejde bez koordinace vedení elektroinstalace, teplé a studené vody, určujících odpadů k sanitárním předmětům apod.

Základním předpokladem pro dosažení zdařilého řešení je soulad jednotlivých profesních zásahů, včetně statického posouzení spolupůsobících konstrukcí, s napojením všech sítí na instalační jádro. Alternativu vyššího interiérového standardu může také nabídnout dvoupodlažní nástavba mezonetového typu, která nabízí mnohostranné prostorové řešení.


Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007