arrows Analýzy, trendy arrows Povrchy a fasády staveb arrowsPravidla správné praxe v obkladačství
text Eduard Justa
číslo: 03/2012
Pravidla správné praxe v obkladačství
Obkladačské práce by měl vykonávat kvalifikovaný obkladač, jenž se prokáže certifikátem a je schopen uzavírat smlouvy o dílo s příslušnými zárukami. Investor může ve smlouvě o dílo odkázat na příslušný standard, podle kterého bude dílo provedeno.
odeslat odeslat    tisk tisk
Dr. Eduard Justa
Dr. Eduard JustaDlouholetou praxi ve výrobě stavebních hmot a sanitární techniky získal v rámci působení v Čsl. keramických závodech GŘ, a v podniku Staviva, n.p. Působí v oblasti poradenské činnosti pro RIHO a.s., Roltechnik. Zabývá se publikační a přednáškovou činností a znaleckou a konzultační činností v oboru stavební keramiky a obkládání. Je prodejcem stavební keramiky a členem Cechu obkladačů ČR.
E-mail: eduard.justa@seznam.cz

Profesní svazy, asociace a cechy
Po roce 1990 obnovovaly svou činnost vedle profesních komor také zájmové a profesní svazy, asociace a cechy. Celá řada takových nevládních organizací vznikla ve stavebnictví a ve výrobě stavebních hmot. Vzory a příklady pro svou činnost nacházely u svých předchůdců z první republiky a u podobných sdružení v zahraničí. Důležitou oblastí jejich zájmu je kvalita práce v oboru, v němž působí, účast na přípravě učňovského dorostu, organizace akcí celoživotního vzdělávání aj.
Mezi tyto organizace patří mj. Silikátový svaz, který byl založen v březnu 1992 jako zájmové sdružení. Svaz sdružuje padesát členů působících v oblasti těžby a úpravy silikátových surovin a zpracování výrobků z nich. Další je např. Cech obkladačů, který vznikl v roce 1996 jako otevřená profesní organizace pro všechny podnikatele a živnostníky působící v obkladačském oboru. Členy cechu jsou řemeslníci – obkladači, které doplňují představitelé navazujících služeb z oblasti koupelnových studií, experti a výrobci obkladačského materiálu a technologií. Živnostenská společenstva se sdružují v oborových asociacích Hospodářské komory ČR. Jedná se konkrétně o Profesní unii stavebnictví, technických řemesel a technických zařízení.

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 03/2012).

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Insurance working capital. Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007