arrows Analýzy, trendy arrows Povrchy a fasády staveb arrowsPlošná hydrofobizace památkově chráněných povrchových úprav
text Národní památkový ústav
číslo: 03/2012
Plošná hydrofobizace památkově chráněných povrchových úprav
Národní památkový ústav považuje za potřebné upozornit na to, že v důsledku nadužívaní plošné hydrofobizace památkově chráněných povrchových úprav v exteriéru a interiéru, jako jsou vápenné nátěry, omítky, sgrafita, štuky a další plastické prvky omítaných fasád, dochází k poměrně závažnému poškození jejich památkových i užitných hodnot.
odeslat odeslat    tisk tisk
Národní památkový ústav
Národní památkový ústav (NPÚ) jako celostátní odborná instituce provádí řadu činností týkajících se ochrany, záchrany, evidence a dokumentace památkového fondu. Působí i na poli metodickém a vědeckém, také se zaměřením na to, aby prostředky (postupy a materiály) údržby a záchrany památek nenarušovaly jejich autentické hodnoty, k nimž patří i stavebně-konstrukční charakteristiky. K tomuto bohatě využívá i své přímé zkušenosti se správou více než stovky významných kulturních památek.

Metodické vyjádření NPÚ

Východiska
Architektonické památky jsou památkově chráněny jako celek. Jejich nedílnou součástí jsou tedy i materiály povrchů a povrchových úprav. Charakter povrchů a povrchových úprav přímo ovlivňuje vnímání památek a jejich výtvarných a estetických hodnot, současně nesou památkové, materiálové a další informace.
Památkově chráněné povrchové úpravy staveb jsou pohledově silně exponované části, které vykazují charakteristický, pro památku specifický, a tedy žádoucí způsob stárnutí, který dotváří věrohodný obraz památky jako historického dokumentu.
Diskutované historické povrchové úpravy jsou zpravidla porézní, paropropustné, kapilárně aktivní (nasákavé) materiály, které mají schopnost transportovat kapalnou vodu a roztoky solí. Takové povrchové úpravy mimo jiné zajišťují systémovou ochranu neizolovaného zdiva, na kterém jsou naneseny, a to například proti nadměrnému vlhnutí a ukládání solí. Nové doplňky, které se používají při záchraně povrchových úprav památkově chráněných staveb, by měly být provedeny pomocí dobových či památce adekvátních technologických postupů a materiálů v souladu s původním systémem stavby. Nové materiály by měly být vybírány s ohledem na šetrnost k originálům, odstranitelnost, kompatibilitu, udržitelnost a rekonzervovatelnost materiálů i systém stavby.
Hodnoty, informace a funkce povrchů a povrchových úprav je třeba bezpodmínečně chránit. Vždy je třeba pečlivé, zodpovědně a předvídavě zvažovat každý zásah, který může chráněné hodnoty ovlivnit, nebo dokonce změnit či nevratně poškodit.

Celý článek naleznete v archivu čísel (č. 03/2012).

Licence Creative Commons

www.casopisstavebnictvi.cz podléhá licenci Creative Commons
Uveďte autora | Neužívejte dílo komerčně | Nezasahujte do díla 3.0 Unported
.

RSS
Líbí se nám: Insurance working capital. Vše o stavbách a architektůře najdete na 4stav.cz. Použité stroje jako brusky, lisy a jiné naleznete na AKKstroje.cz. Studijní materiály nejen o stavebnictví, ale i strojírenství a zeměpis najdete na Škola, studium, wiki. Pomozte klikem, udělejte dobrou věc a přečtěte si v magazínu nejen o životním stylu.
© 2007