Zpět na informační servis

Žaluzie bez kompromisů

23. března 2023
Text redakce PR článek

Vychytat vše už ve fázi projektu. Zaměřit se na kvalitu použitých materiálů, abychom za stejný peníz koupili maximum, co trh nabízí. Na stavbě nespoléhat na přesnost stavebních prací a využít rovinné přesnosti okenního rámu a tím se zcela vyhnout improvizaci při montáži. To vše je dnes jasný trend jednotného řešení pro venkovní stínění a okna. Touto cestou se na českém trhu vydala zatím pouze značka VEKRA s žaluzií VEKRA KOMFORT. Vítejte ve světě před okny, vítejte u vnějšího stínění, které dnes už kompromisy nedělá.

I přestože každá stavba vyžaduje často individuální řešení detailů, venkovní žaluzie VEKRA nastavily nový trend ve stavebnictví. „Cesta jednotného řešení vnějšího stínění, které je spojeno s oknem, začíná u jednoho dodavatele, výrobce oken, jenž zároveň s ním zvolí pro danou stavbu i odpovídající variantu žaluzií, a to před zadáním oken do výroby. Pro zákazníky VEKRA jsme takto vyvinuli samonosné žaluzie VEKRA KOMFORT. Praxe s dlouhodobým bezproblémovým užíváním ukázala, že se jedná o jasně platný trend, který zvyšuje konstrukční pevnost a tedy i životnost a funkčnost venkovního stínění,“ popisuje úvodem Tomáš Pilský, manažer pro inovace značky VEKRA, největšího českého dodavatele oken, dveří a stínění na klíč.

Cena je srovnatelná, ale výrobky už ne!

U vnějších žaluzií je celková cena vždy složená z ceny výrobku, dopravy a montáže. „Při porovnání cen na českém trhu se dá říct, že jsou v podstatě srovnatelné. Ani jeden z výrobců tak nijak zásadně cenou nevybočuje. To ovšem neznamená, že jsou srovnatelná i dodávaná řešení. VEKRA šla cestou posílení materiálů a precizace konstrukčního řešení včetně ideálního spojení s okny do jednoho díla. Přesně v duchu její filozofie, že s výrobky VEKRA zákazníci vždy získají něco navíc. Platí to pro okna a platí to i pro žaluzie,“ popisuje Tomáš Pilský z VEKRY a upřesňuje: „Jasným důkazem je například jednoduše ověřitelný rozdíl v hmotnosti žaluzií. Systém žaluzie VEKRA KOMFORT je v těžší průměru o 40 procent, a to z důvodu silnějšího plechu na kastlíku či kovových vodicích trnů, ale například i vyššího počtu spojovacích žebříčků či vyšší gramáži jejich textilií. Vše v souhrnu dává výrobek fungující dlouhé roky bez nutnosti servisu.“

Celková cena VEKRA za dodávku na klíč je srovnatelná s konkurenčními výrobky. Zákazník však získává více ve výrobku a neplatí zbytečné náklady na realizaci, která je v tomto případě nahrazena bezpečným systémem montáže takzvaně na první dobrou.

 

1
 

Co dává žaluzii sílu a kvalitu odolávat poškození?

Důraz na posílenou konstrukci žaluzií se odráží v jejich vyšší odolnosti vůči poškození, což bývá nejčastěji větrem. „Vše, co je na žaluzii VEKRA KOMFORT použito, má svůj význam v její vyšší pevnosti a nám umožňuje jistotu dlouholeté záruky, kterou si můžeme dovolit zákazníkovi poskytnout. Například už jen tvar kastlíku se silnějším plechem výrobě umožňuje skrýt maximum komponent žaluzie, a tím je chránit před poškozením, ale zároveň výrazně usnadňuje i vlastní montáž. Tvar lamel do písmene Z s těsněním jim umožňuje do sebe přesně zapadat, a tím zatažená žaluzie poskytuje nejen silné zatemnění, ale i vysokou odolnost vůči větru. Díky přítomnému těsnění jsou žaluzie navíc i méně hlučné,“ uvádí Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů značky VEKRA, a zároveň doplňuje: „Ucelenost systémového řešení podtrhuje provedení i takového detailu, jakým jsou vodicí trny lamel. Plastové jsou nahrazeny kovovými, které se výrazně podílí na zvýšení odolnosti ve větru a životnosti žaluzií.

 

žaluzie VEKRA KOMFORT

žaluzie obyčejná

kastlík

tvar U s uzavřenými boky

síla plechu 2 mm

zadní část se zpětným ohybem k oknu pro umístění tepelné izolace

nefixuje se do ostění = nevytváří podmínky pro tepelné mosty

tvar L s otevřenými boky

síla plechu 1,5 mm

vyžaduje předmontáž kovového držáku, který prochází zateplením a vytváří tak nežádoucí tepelný most

lamely

tvar Z

výrazné profilování s těsněním

konstrukčně pevnější

s těsněním

tvar C

subtilnější materiál bez výrazné profilace

bez těsnění

vodicí trny lamely

kovové

plastové

vodicí lišty pro lamely

pevný hliníkový profil

konstrukčně přizpůsobené pro spojení s oknem

vyšší tuhost pro vyšší odolnost proti silnému větru

barevnost sladěná s oknem či fasádou bez omezení

hrozí zvlnění lišty zhoršující funkčnost ovládání

textilie a žebříčky

pevnostní provedení

počet žebříčků vyšší o 1 až 3 kusy dle délky žaluzie oproti obyčejné žaluzii

UV stabilita

standardní neposílená odolnost

nižší počet žebříčků dle délky žaluzie

motor pro navíjení žaluzie

tzv. inteligentní provedení pro rozeznání námrazy s automatickou funkcí STOP pro navíjení

bez rozeznávací funkce

Když vítr zafouká…

Ze zkušeností vyplývá, že nejčastěji poškodí žaluzie silný vítr, a to přibližně v 60 až 70 procentech případů. K poškození dochází, pokud se žaluzie při silném poryvu větru nestihne včas zatáhnout. „Jestliže standardní žaluzie vydrží silný vítr o rychlosti 50 km/h, VEKRA KOMFORT je otestována a vydrží bouřlivý vítr o rychlosti až 68 km/h. To je o celých 30 procent více, než je na trhu běžné. Tuto odolnost zlepšuje zvýšený počet žebříčků, pevnější textilie, kovové vodicí trny a pevnější lamely. Naše zatěžkávací testy ukazují, že pro lepší funkčnost a dlouhodobé používání žaluzií je právě vyšší počet opěrných bodů, tedy žebříčků, ložisek a textilií rozhodující, a proto jich VEKRA už ve standardu používá v průměru o jeden až tři navíc podle šířky žaluzie, což je až o 60 procent více, než je na trhu běžné. Například u žaluzie šířky čtyř metrů jich VEKRA KOMFORT má ve standardu osm kusů namísto běžných pěti,“ popisuje Milena Tomčíková z VEKRY.

VEKRA doporučuje ochránit žaluzie větrným čidlem. Pokud rychlost větru překročí nastavenou hranici, žaluzie se automaticky samy zatáhnou, což zabrání jejich poškození. Pokud by přeci jenom náhodný náraz větru žaluzii poškodil, pak majiteli náklady na opravu hradí pojišťovna. Na tento fakt investoři často nejsou upozorněni, nevidí tak nutnost investovat do nákupu větrného čidla, a pak zjišťují, že ušetřili na nesprávném místě.

RADA ODBORNÍKA: Jak šetřit energii díky žaluziím?

Venkovní žaluzie účinně brání přehřívání interiéru a výrazně tak přispívají ke snížení nákladů na provoz klimatizace. V zataženém stavu bude v místnostech orientovaných ke slunci teplota o pět až sedm stupňů Celsia menší než tam, kde venkovní stínění chybí, a klimatizace tak spotřebuje podstatně méně energie. Při dlouhodobém používání venkovního stínění pak lze snížit náklady na chlazení domu o 50 až 70 procent, a to i proto, že nákup žaluzií je jednorázová investice, zatímco klimatizace spotřebovává energii každé léto. Objektivně je třeba zdůraznit fakt, že konkrétní úspora energie vždy záleží na charakteru stavby a ovlivňuje ji mnoho faktorů, a to zejména velikost místností, počet osob, zdroj energie pro klimatizaci, nutnost svícení a samozřejmě i počasí či lokalita, kde stavba stojí, protože ta souvisí s počtem slunných dní v roce. Vezmeme-li vedle úspory energie v úvahu i případný negativní vliv klimatizace na zdraví, je jasné, že použití venkovního stínění je plně v souladu s trendem udržitelného a zdravého bydlení.

Milena Tomčíková, ředitelka vývoje a produktů značky VEKRA

 

5
 

Montáž žaluzií na okno = rychlá montáž bez chyb!

Na stavbách dostává stále častěji pomyslnou zelenou trend montáže samonosného systému venkovního stínění, a to přímo na rám okna. „Jde o poslední fázi systému moderních samonosných žaluzií, která montážníkům nabízí pouze dva kroky montáže, v rámci kterých není žádný prostor na individuální improvizaci a v podstatě ve sto procentech případů dovedou ke správně namontované žaluzii,“ popisuje Pavel Kašpar, manažer technického vývoje značky VEKRA, a upřesňuje správný postup: „Při montáži samonosné žaluzie VEKRA KOMFORT se na stavbě pouze nasadí a upevní krycí kastlík na vodicí lišty a celý komplet se ukotví na okno. Skrze stěnu se protáhne kabel pro zapojení do elektřiny, vyzkouší se funkčnost a případně naladí dálkový ovladač nebo aktivuje mobilní aplikace. Díky ukotvení na okenní rám se navíc celý prvek výrazně zpevní, proto vykazuje výbornou odolnost proti větru.“

Krycí kastlík s žaluzií lze u samonosného systému umístit jak pod omítku, tak i přiznaně pohledově. I proto lze tento systém použít také u rekonstrukcí. Díky rovinnosti okna je celý systém precizně ukotven a vyvážen, a proto je dlouhodobě bezchybně funkční. Montáž lze provést prakticky hned po instalaci oken a v podstatě bez starostí.

A na závěr… česká záruční žaluziová džungle

Většina dodavatelů na zdejším trhu sice deklaruje záruku dvou let, ale je nezbytné, aby si stavebníci zjistili všechny detaily a podmínky. VEKRA jasně říká: bez jakýchkoli skrytých nákladů a podmínek poskytujeme prodlouženou záruku pět let, která se vztahuje na vše – jak na díly podléhající opotřebení, motor, tak i na práci a dopravu. Bohužel na trhu se vyskytuje plno prodloužených záruk, ale s omezeními a podmínkami, ve kterých se laik obtížně orientuje. Typickým příkladem je vázání záruky na pravidelné servisní prohlídky již od prvního roku od instalace, které v plné výši hradí zákazník. Záruka se zpravidla nevztahuje na motor, díly, které podléhají opotřebení, ale třeba ani na práci či dopravu. V praxi se tak často stává, že i když má majitel žaluzie ještě v záruční době, jejich opravu musí stejně uhradit.

Tomáš Pilský, manažer pro inovace značky VEKRA

Venkovní žaluzie jsou dnes nejoblíbenějším typem vnějšího stínění. Z celkového množství představují 80 %. Ze zbylých 20 % většinu tvoří klasické předokenní kovové rolety a menšinový zbytek tvoří screeny ze speciálních tkanin určených pro venkovní použití.

VEKRA

VEKRA je největším výrobcem oken a dveří v České republice, která má na českém trhu téměř 100% dovozenou znalost. Značka je zaměřená na vysokou kvalitu a odpovědnost při výrobě u svých plastových, dřevěných, hliníkových a dřevohliníkových oken a dveří, interiérových dveří a stínicí techniky. Vždy ručí za technicky správná řešení pro každou zakázku, kvalitní materiály, špičkové zpracování a klade důraz na dodržení technologických postupů. Svým zákazníkům nabízí komplexní služby od úvodního poradenství a profesionálního řešení konstrukce, přes výrobu, až po odbornou instalaci všech prvků a následný potřebný servis – to vše je dnes nejznámější česká značka oken a dveří VEKRA. Více na www.vekra.cz.

kontaktní osoba pro média:
Mgr. Martina Rychetská, DENDRIT s.r.o.
Tel: 567 301 011, mobil: 731 110 557
email: mrychetska@dendrit.cz