Zpět na materiály, výrobky, technologie

Xella blue.sprint a velkoformátové tvárnice Silka ovlivnily výstavbu karlovarských bytových domů

11. února 2022
PR článek

První bytový dům projektu Viladomy Stará Role v Karlových Varech už stojí, druhý bude dokončen letos a poslední třetí dokončí investor v roce 2023. Podobně jako u jiných stavebních akcí se i v Karlových Varech potvrzuje efektivita velkoformátové výstavby. Koncept digitálního plánování Xella blue.sprint, velkoformátové vápenopískové tvárnice Silka Tempo, doplněné o stavební systém Ytong i tady dokazují, že s nimi lze stavět bytové domy efektivně, kvalitně a rychle.


Společnost ISSO – Inženýrské stavby Sokolov, s.r. o., se sídlem ve Svatavě nedaleko Sokolova podniká už 30 let a po celou dobu své existence se zaměřuje na výstavbu a rekonstrukci bytových, občanských, průmyslových a inženýrských staveb. V roli developera a generálního dodavatele je společnost také u projektu Viladomy Stará Role, který vyrůstá ve stejnojmenné městské části Karlových Varů. ISSO tady od podzimu 2019 staví tři pětipodlažní bytové domy, které po dokončení nabídnou 45 bytů v dispozici 2+kk až 5+kk.

Vladislav Štěpánovský má ve společnosti ISSO – Inženýrské stavby Sokolov, s.r.o., na starosti samotnou výstavbu. Díky tomu dokáže přiblížit, proč on a jeho kolegové začali v posledních letech stavět své projekty z vápenopískových tvárnic, a jaké důvody je vedly k využití velkoformátových prvků. „Naše bytové domy jsme v minulosti stavěli výhradně z cihelných prvků. Vápenopískové tvárnice velkého formátu jsme poprvé použili před třemi léty při stavbě bytového domu v Chebu. Zvuková izolace je jedním z nejdůležitějších aspektů tuzemských bytových domů a vápenopískové prvky ji dokážou velmi efektivně řešit. Ze zdicích materiálů je z hlediska akustiky považuji za vůbec nejlepší.“

Jakub Hergezel, projektový manažer Xella CZ k tomu dodává: „U tohoto projektu jsem to měl jako zástupce společnosti Xella jednodušší v tom, že jsem jednal se zákazníkem, který už výhody velkoformátové výstavby znal a kterého nebylo potřeba přesvědčovat. Naopak, zástupci společnosti ISSO tomuto modernímu systému věřili a měli jej odzkoušený v praxi. Převzali jsme rozpracovaný projekt a v rámci naší služby Xella blue.sprint jsme jej celý převedli na multidisciplinární model BIM. S tímto modelem dále pracujeme až do vytvoření virtuálních kopií stěn – rozdělených na jednotlivé prvky – tedy kladecí plány. BIM nám umožňuje provést jakékoliv změny, s okamžitým propsáním do podkladů pro výstavbu. Samozřejmě jsme investorovi nabídli veškeré naše služby za oboustranně výhodných podmínek – technickou podporu při přípravě a v době stavby, podrobné kladečské plány, zapůjčení dvou minijeřábů s příslušenstvím (kleště a montážní schody), velké kotoučové pily apod.“

Spodní patro, výtahové šachty nebo schodiště všech tří viladomů v Karlových Varech jsou ze železobetonu, veškeré obvodové zdi, středové nosné zdi a mezibytové příčky jsou z vápenopískových tvárnic Silka Tempo pero+drážka tl. 240 mm. Ostatní příčky jsou z pórobetonu Ytong. Na domech je tak velmi dobře vidět i vzájemná kompatibilita obou stavebních systémů.

Stropy jsou železobetonové a ty samozřejmě zabraly při výstavbě nejvíce času. S našimi materiály trvala výstavba obvodového a vnitřního nosného zdiva jednoho patra 5-6 pracovních dnů, přitom na to stačilo pět pracovníků. Zajímavé jsou i akustické parametry těchto tvárnic – Silka Tempo v tloušťce 240 mm má vzduchovou neprůzvučnost 57 dB, což je pro bytové domy nadstandardní,“ říká Jakub Hergezel.

Pozitivní zkušenosti potvrzuje i Vladislav Štěpánovský: „Zpočátku jsem byl k argumentům o úspoře času a pracovních sil trochu skeptický, ale musím potvrdit, že stavět s velkoformátovými prvky je ve srovnání s klasickými stavebními materiály jednodušší a rychlejší. Ano, velkoformátové tvárnice jsou těžké, ale to nemusíme díky minijeřábům řešit. Použití minijeřábu je i mnohem ohleduplnější z pohledu fyzické práce zedníků. Zrychlila se také výstavba, protože ve srovnání s cihelnými prvky se nepoužívají tradiční malty ze sil. Velkoformátové prvky se zdí na lepidlo mnohem efektivněji než klasické cihelné systémy. A když stavíte z vápenopískových tvárnic, máte navíc jako bonus výbornou akustiku. Pokud budeme mít možnost stavět další projekty, bude to opět podle modelu použitého v Karlových Varech.