Zpět na informační servis

Soutěž Stavby s vůní dřeva 2021 zná své vítěze

30. září 2021
Text redakce

Zástupci Nadace dřevo pro život oznámili výherce devátého ročníku oborové soutěže Stavby s vůní dřeva. Soutěže zaměřené na dřevěné stavění v České republice se v letošním ročníku zúčastnilo 65 česko-slovenských studentů z 9 českých a 7 zahraničních fakult (ze Slovenska, Dánska a Itálie), kteří zpracovali 57 soutěžních děl. Odborná porota, veřejnost a partneři soutěže vybrali 7 vítězů.

V letošním ročníku soutěže měli studenti za úkol zformulovat, proč ve svých dílech pracují právě se dřevem. Studenti tak u svých děl zdůrazňovali, že dřevo je velice unikátním materiálem s širokou škálou využití, které je svými vlastnostmi skvělé pro stavební průmysl. Dalšími důvody, proč studenti pracují právě se dřevem, byly také jeho obnovitelnost, recyklovatelnost a snížení emisí CO2.

Soutěž vyhlašuje Nadace dřevo pro život, která ve svých projektech poukazuje na přínosy využívání dřeva pro naši společnost a životní prostředí. Cílem studentské soutěže je motivovat studenty vyšších a vysokých odborných škol, aby ve svých školních pracích a následně v budoucím zaměstnání používali dřevo.  

“Do letošního ročníku Stavby s vůní dřeva bylo přihlášeno 57 projektů, což je nejvíce za celou dobu existence soutěže. Těší nás také zvyšující se počet přihlášených týmů, kterých se letos sešlo 9. Studenty od účasti neodradila ani domácí výuka, která má určité limity, ani posunutý termín státních zkoušek překrývající se s uzávěrkou přihlášek do soutěže. I přesto se většina soutěžících stihla přihlásit v řádném termínu,” komentuje výjimečně úspěšný ročník soutěže Stavby s vůní dřeva Ing. Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život.

Svou záštitu soutěži udělila čtyři ministerstva a 18 odborných fakult a škol z ČR a SR. Studenty v práci se dřevem podporují Ministerstvo zemědělství, Lesy České republiky, s.p., Vojenské lesy a statky ČR, s.p., Ministerstvo průmyslu a obchodu a další firmy a média z oboru. Díky této podpoře si vítězové získali finanční odměny v celkové hodnotě 120 tisíc Kč,dvoudenní exkurze do výrobních závodů Stora Enso a Kronospan, licence k programu SEMA na navrhování dřevěných konstrukcí, dřevěné hodiny a pera a roční předplatné časopisů Dřevo&stavby a Stavebnictví.

Vítězové soutěže Stavby s vůní dřeva 2021

Ocenění

Soutěžní kategorie

Název díla

Soutěžící

Cena odborné poroty

Dřevěné stavby – velké

Bydlení u Staré čistírny

Jakub Kender, Architektonická tvorba, Akademie výtvarných umění v Praze

Cena odborné poroty

Dřevěné stavby – malé

Minipanelák

Ondřej Buš, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze

Cena veřejnosti

Dřevěné stavby – velké

Rodinný dům Lipence

Jan Suchý, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze

Cena veřejnosti

Dřevěné stavby – malé

Kaple na kopci Poustka v Pozořicích

Dorota Świderová, Fakulta stavební, Vysoké učení technické v Brně 

Cena Kronospan

Dřevěné stavby – velké

Přístavba sokolovny

Tomáš Strnadel, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze 

Cena Stora Enso

Dřevěné stavby – velké

Studentský kampus Lanškroun

Tereza Krákorová, Fakulta architektury, České vysoké učení technické v Praze 

Cena Ministerstvo průmyslu a obchodu

Zvláštní ocenění

Dřevěné stavby – velké

MCSC Paříž 2020

Jiří Petrželka, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze; Kristýna Klůsová, Fakulta stavební, České vysoké učení technické v Praze