Zpět na stavby

Rekonstrukce Paláce Dunaj

28. listopadu 2024
Ing. Ondřej Žárský

Článek představuje kompletní rekonstrukci konstruktivistického paláce z roku 1930 v centru Prahy na Národní třídě, se zachováním historických prvků a úpravou vnitřního prostředí pro potřeby nájemců v 21. století.

Autor:


Absolvent Fakulty stavební ČVUT v Praze, obor příprava, provoz a realizace staveb (2013). Po studiu nastoupil do společnosti Krodus s.r.o. na pozici junior TDS. Od roku 2016 do 2020 TDS působil ve společnosti FINEP a.s. (projekty Harfa, Britská čtvrt, Malý Háj, Ferona). Po ukončení spolupráce je zpět ve společnosti Krodus s.r.o. Na obnově Paláce Dunaj pracoval na pozici TDS. Autorizovaný inženýr v oboru pozemní stavby.


Popis původního stavu

Palác Dunaj byl postaven a zkolaudován jako pětipatrová budova s centrálním zastřešeným dvorem na rohu ulic Národní a Voršilská (obr. 2). Budova má nepravidelný lichoběžníkový tvar – v ulici Národní je délka fasády 42 m, ve Voršilské 39 m. Hlavní vstup se nachází ve středu fasády z Národní ulice, vedlejší vchod obdobně uprostřed z ulice Voršilské. V centrální části budovy se nachází vstupní zastřešené atrium, které je těmito dvěma vchody propojeno.

Nosný systém původní stavby před rekonstrukcí byl tvořen železobetonovým skeletem s vyzdívkami z plných cihel a žebírkovým železobetonovým stropem. Založena byla na železobetonových patkách a pasech pod všemi sloupy a nosnými stěnami. Budova je i po rekonstrukci rozdělena na tři dilatační celky, které jsou přiznány ve vodorovných konstrukcích.

Uliční fasády do Národní i Voršilské jsou již od třicátých let 20. století obloženy spišským travertinem s měděnými parapety a římsami. Jižní fasáda směrem k budově Apoštolské nunciatury je provedena jako štuková omítka a směrem k Paláci Národní (DRN) jsou umístěny pouze tři světlíky taktéž ve fasádní omítce.

Okna v uličních fasádách od 3. do 5. NP jsou špaletová dubová (do ulice Voršilská borovicová) šestitabulková, se zdobným profilem v exteriérové části. Na jižní fasádě (směrem k  nunciatuře) jsou okna borovicová, jednoduchá. Ve 2. NP byla během osmdesátých let osazena hliníková otočná okna, která zde nahradila původní kovové rámy. V přízemí se nachází původní hliníkové výkladce.

Hlavní svislou komunikační cestou bylo od počátku stavby honosné severní schodiště z mramoru a žuly, které bylo doplněno páternosterem a jedním klasickým výtahem přidaným v devadesátých letech. Během přestaveb v průběhu 20. století bylo doplněno schodiště v jižní části budovy, které se pyšní teracovými podestami, a do zrcadla schodiště byl vložen výtah se dvěma kabinami.

Rekonstrukce stavby

Během roku 2020 byli vystěhováni stávající nájemci. Vybouraly se příčky, omítky, podlahy a veškeré zařízení až na nosný železobetonový systém. V lednu 2021 začaly samotné práce na rekonstrukci Paláce Dunaj, které prováděla společnost Geosan Group a.s v systému Design & Build. V rámci rekonstrukce v zadávací dokumentaci se uvažovalo o zesílení stávajících stropních desek uhlíkovými pásky a torkretováním. Po zhodnocení statikem dodavatele stavebních prací a znaleckým posudkem provedeným odborníky z Kloknerova ústavu byl tento návrh upraven a změněn na kompletní vybourání všech stropních desek a provedení nových železobetonových vodorovných konstrukcí. Ke změně se přistoupilo i na stávajících nosných konstrukcích skeletového systému. Nové řešení sloupů a průvlaků spočívalo v zesílení všech těchto konstrukcí dodatečným vyztužením a přibetonávkou. V návaznosti na změnu provádění stropních desek bylo každé patro rozděleno do 10 záběrů, kdy bylo přesně statikem určeno, které části stropní desky se mohou odbourávat, zatímco jiné vyztužovat, případně betonovat.

Od stropu 1. PP do stropu 4. NP šlo vše hladce. Komplikace nastaly u stropní desky nad 5. NP, protože v 6. NP byla fasádní stěna do ulic Národní a Voršilská odskočena vůči líci fasády dovnitř budovy o cca 2,4 m (obr. 4). Tuto stěnu bylo nutné z památkového hlediska zachovat (původní travertinový obklad), avšak bylo třeba „pod ni“ vybetonovat novou železobetonovou desku. Z toho důvodu se přistoupilo k úpravám statické části projektové dokumentace pro dotčené patro a následovalo podchycení této stěny ocelovými profily HEA 160, které byly ukotveny L profily 150 x 100 x 12 mm do stávajících trámů kolmých na fasádu. L profily z každé strany trámu byly vzájemně propojeny dvěma závitovými tyčemi M12-8.8. vlepenými do jádrového průvrtu skrze nosný trám (obr. 5). Následovalo zavětrování stěn stabilizátory do stejných trámů a provedla se úprava záběrů, které se pro uvedené patro výrazně zmenšily. Jakmile proběhlo vybourání stávající stropní desky, vybetonoval se nový trám okolo již osazeného HEA profilu pod zachovávanými stěnami a poté se dobetonovaly zbylé části daného záběru. Doba trvání betonáže stropu tohoto patra se prodloužila z cca jednoho měsíce na pět měsíců.

V této fázi je nutno vyzdvihnout práci společnosti Němec Polák, spol. s r.o., která je zodpovědná za statickou část projektu pro Geosan Group a.s. a dokázala rychle a efektivně reagovat na všechny změny a úpravy, které se během této rekonstrukce vyskytly.

Další patro už pokračovalo v původním systému práce. Jelikož majitel získal povolení nejen pro rekonstrukci, ale i nástavbu paláce, bylo nové, nejvyšší patro provedeno jako kombinovaný systém, kdy po obvodu jsou nové železobetonové stěny a uvnitř nosné sloupy ve stejných osách, jako jsou sloupy nižších pater. Střecha je i na nástavbě plochá, se standardní skladbou střešního pláště. V rámci nástavby byla povolena i realizace zelené střechy s pochozí dřevěnou dubovou terasou pro nájemce stavby.

Obr. 06 Podchycení stěny v 6. NP

Podchycení stavby

Se změnou nosného systému se pojí i významné rozšíření podchycení stavby, které oproti původnímu záměru bylo cca 3x větší v objemu provedených prací. Při rekonstrukci byly použity tryskové injektáže, mikropiloty i dočasné zemní kotvy. Tryskové injektáže se prováděly pod všechny nosné sloupy a okolo budoucího parkovacího zakladače ve dvou průměrech – 1 100 a 700 mm. Vrtání bylo navrženo do hloubky cca 8 m pod stávající základovou desku. V této hloubce se podle geologických průzkumů totiž nachází vrstva břidlice. Předem určené vrty tryskové injektáže byly vyztuženy trubkami 89/10, případně 108/16. Celková délka tryskové injektáže nakonec byla cca 6 800 m. Mikropiloty byly realizovány v celkové délce 900 m s použitím trubek 108/16. Dočasné tyčové zemní kotvy byly použity pod stavbou ­Apoštolské nunciatury. Byly umístěny ve třech ­úrovních v části parkovacího zakladače a jejich celková délka byla 900 m. Jelikož se v rámci stavby uvažovalo již v zadávací dokumentaci s parkovacím zakladačem, bylo už od počátku zakládacích prací jisté, že mikropiloty u bouraných sloupů v 1. PP budou použity jako nosné prvky pro bárky. V této části došlo k prohloubení o cca 7 m vůči původní základové desce objektu, aby se vytvořil prostor pro třípatrový automatický parkovací zakladač, který pojme 24 vozidel typu SUV. Prohlubovala se i část vedle automatického zakladače, která nyní slouží pro nově vybudovanou retenční, akumulační a sprinklerovou nádrž. Po odtěžení až na základovou spáru byly poté uvnitř bárek vybetonovány nové železobetonové nosné sloupy a následně byly bárky demontovány (obr. 7).

Veškeré železobetonové konstrukce stěn a desek v této zahloubené části byly provedeny v systému bílé vany. I přes blízkost Vltavy a plány hydrogeologů jsme během realizace tryskové injektáže a mikropilot nenarazili na hladinu spodní vody. Přesto je výztuž základové desky bodově ukotvena k mikropilotám, které jsou navrženy jako tahové, fungují proti vzduté vodě a zabraňují zvednutí desky při povodňových stavech Vltavy.

Rekonstruovány a repasovány byly rovněž fasády. Uliční travertinový obklad prošel čištěním, vyspravením prasklých desek a finální hydrofobní úpravou. Pro kontrolu kotvení desek proběhlo měření rentgenovým snímačem a vypracování posudku Kloknerovým ústavem.

Podle závěrečné zprávy fasáda vykazovala i po 90 letech života stále dobrou přídržnost a pouze na hranách stavby (směrem k Paláci Národní a nunciatuře) byly nalezeny drobné vady, které šlo opravit. Na fasádě směrem k nunciatuře a i směrem k Paláci Národní byla odstraněna původní štuková hrubá omítka, která již byla ve špatném stavu a nahradila se novou fasádní omítkou. ETICS byl použit pouze na nové nástavbě, kde je konstrukce tvořena železobetonovými stěnami. V 7. NP byla také provedena v uliční části nová provětrávaná travertinová fasáda ze dvou odstínů kamene, aby korespondovala s původním kamenným obkladem v nižších podlažích (obr. 8).

Ve vnitřní, atriové části byla během rekonstrukce zbourána obvodová stěna v 6. NP. Tato stěna byla odsazena od líce atriové fasády a původně zde byla menší terasa. Terasa byla zrušena, půdorysná plocha 6. patra zvětšena a přes celá dvě patra (6. a 7. NP) byl proveden lehký obvodový plášť, který po zásahu památkářů doznal změn, a nyní tak akceptuje členění podle oken nižších pater. Atriová fasáda od skleněného ocelového zastřešení recepce ve 2. NP po lehký obvodový plášť v 6. NP je původní. Zde bylo pouze opraveno spárování a doplněny původní obklady, které byly demontovány ze světlíku k budově nunciatury (obr. 9).

Fasády

Součástí obnovy fasády byly i repase původních okenních rámů a křídel. Zde se přistoupilo k opálení všech nánosů barev až na čisté dřevo, následovala hloubková impregnace a provedení fungicidního nátěru, několikeré vytmelení, nátěry základovými barvami a vyspravení (případné výměny vyhnilých částí). Na závěr proběhlo podle rozhodnutí památkářů lakování syntetickou emailovou barvou v odstínu RAL. Záměr byl, aby barevnost oken odpovídala roku 1930. Práce na okenních rámech proběhly in situ. Všechna původní křídla prošla renovací v dílně. Součástí rekonstrukce oken bylo také dodání nových kliček, záskoček a zarážek z bílé mosazi, které reflektují původní tvarosloví. Pouze do 6. NP a 7. NP byly osazeny nové dřevěné repliky oken z dubového dřeva. Ve 2. NP došlo k vybourání nevzhledných hliníkových rámů, které byly na stavbu dodány za dob komunismu, a k jejich nahrazení novými hliníkovými okny z profilů Jansen, které akceptují dělení na jednotlivá pole z ­třicátých let. U těchto oken ve 2. NP, u výkladců v 1. NP (přízemí) a u nových dveří v  1. NP došlo k následnému pasírování mosaznými pásky a předem naohýbanými profily. Rámy výkladců zůstaly původní ocelové, vyměnily se pouze skleněné tabule. Na nároží byly osazeny nové dveře, které se rovněž odkazují na historický původ domu. Na hlavních vstupech z Národní a Voršilské ulice jsou nové posuvné prosklené hliníkové dveře a obloukové prosklené konstrukce. Pro vizuální návrat fasády do roku 1930 byly doplněny chybějící stojaté lampy u vstupů a světlený nápis DUNAJ (obr. 10).

Obr. 11 Podesta severního schodiště

Schodiště

Budova má dvě funkční schodiště, která zůstala nedotčena, a většina prvků obsažených na těchto schodištích byla repasována. Majestátnější, půlkruhové severní schodiště u vstupu z ulice Národní je tvořeno mramorovými a žulovými dlažbami na podlaze i stupních, mramorovým obkladem stěn, vitrážovými okny a mosazným zábradlím s dřevěným tvarovaným ohýbaným madlem. Kamenné povrchy byly přeleštěny a lokálně vyspraveny. U tohoto schodiště je i původní páternoster, který byl znovu zprovozněn. Kvůli chráněné únikové cestě typu A, která se na schodišti nachází, se však musely kabiny výtahu oddělit od podest požárním zasklením, a bohužel jej není možné využívat pro převoz osob (obr. 11, 12). Po stranách páternosteru byly proto vybudovány dvě nové výtahové šachty s mosaznými dveřmi, které historický výtah nahrazují (obr. 11).

Jižní trojramenné schodiště je novějšího charakteru. Stupně jsou žulové, stěny zaomítané a podlaha je z teraca. U tohoto schodiště byl vybourán novodobý klecový výtah uvnitř zrcadla. Prostor v zrcadle byl následně využit pro nové instalační šachty vzduchotechniky, silnoproudu a slaboproudu. Podesty byly rozšířeny až k obvodové atriové stěně. Rozšíření podest je nyní využito jako výstupní prostor ze dvou nových výtahů, kdy jeden z nich slouží jako výtah evakuační. Teracová podlaha byla doplněna i do nové části podesty v původním vzoru a přímo tak navazuje na stávající repasovanou část. Na obou schodištích byly na vstupech do nájemních prostor osazeny nové dvoukřídlé dřevěné požární repliky historických dveří s kováním podle původního vzoru. Během rekonstrukce byla na obou schodištích pod malbami a štukovými omítkami na stěnách nalezena hlazená omítka typu stucco lustro. Po dohodě s památkáři byl tento povrch benátského štuku obnoven na všech prostorech schodišť (obr. 13).

Atrium budovy

Zvláštní pozornost byla věnována vstupnímu atriu. Do doby před začátkem rekonstrukce bylo atrium využíváno jako konferenční místnost České advokátní komory. Zde se opět investor rozhodl o navrácení prostoru do původní podoby a funkce. Proběhla repase ocelové konstrukce zastřešení, kdy bylo in situ provedeno pískování, zinkování i finální nátěr. Původní drátosklo na styku s venkovním prostorem bylo vyměněno za izolační dvojsklo.  Uvnitř konstrukce světlíku jsou nové rozvody technologií vzduchotechniky, chlazení a osvětlení. Skleněný podhled je z nových mléčných tabulek, které jsou vloženy do původní ocelové konstrukce. V tomto skleněném podhledu jsou zapuštěny veškeré koncové prvky technického zařízení budovy. Stěny atria dostaly nový obklad z travertinu a veškeré dveře do jednotlivých prostor byly provedeny jako nové kovové prosklené s mosazným pasírováním. Poškozená původní dlažba po obvodu místnosti byla nahrazena novými mramorovými dlaždicemi a doplněna teracovou litou podlahou. Sklobetonová podlaha, která zabírá většinu prostoru podlahy, byla zrepasována. Na závěr rekonstrukce atria byla doprostřed umístěna nová recepce (obr. 14).

Technologie

Uvnitř domu došlo k vybudování kompletního nového technologického zázemí v podobě strojoven vzduchotechniky, kotelny, chlazení, sprinklerovny, vodoměrné místnosti, místnosti operátorů, slaboproudů, hlavní rozvodny NN a místnost nového transformátoru. Pro vzduchotechniku byly vybudovány pod podlahou 1. PP nové VZT kanály pro přívod a odvod vzduchu. Nasávání vzduchu k jednotkám je vedeno světlíkem umístěným v nároží stavby mezi Palácem Národní a nunciaturou. Všechny použité VZT jednotky jsou vybaveny rekuperačními jednotkami a zvlhčovači. Celkový výkon vzduchotechnických jednotek pro Palác Dunaj je 83 000 m3/h. Jako zdroj tepla slouží dva plynové kotle o souhrnném výkonu 850 kW. Vytápění budovy je rozděleno do dvou sekcí. V první části, v patrech 1. NP a 2. NP, je uvažováno vytápění jednotkami FCU pod stropy. Druhá část, patra 3. NP – 7. NP, je vytápěna otopnými tělesy umístěnými na zdech pod okny a konvektory na podlaze u  LOP. Chlazení budovy je řešeno dvojicí chladicích jednotek s adiabatickými chladiči umístěnými na střeše. Celkový výkon chlazení je 820 kW. Součástí strojovny chlazení je prostor s nádržemi na propylenglykol. Během rekonstrukce proběhla výstavba nové kobky a osazení nového transformátoru 1 000 kVA. Veškeré měření spotřeby elektrické energie je na NN straně ve vedlejší místnosti s hlavními rozvaděči. Všechna měřidla (elektro, vzduchotechnika, chlazení, topení…) jsou napojena na dálkový odečet v systému MaR. Pro zajištění funkčnosti vybraných technologií při spuštění EPS je na střeše umístěn dieselagregát o výkonu 176 kW. Na každém patře bylo vybudováno několik přípojných míst s měřením pro budoucí napojení nájemních jednotek. Jednotlivá patra jsou rozdělena do čtyř sekcí, kdy do každé z nich jsou umístěny přípojky pro jednotlivá média.

Závěr

V současné době je stavba z větší části pronajata a své zázemí zde nalezly významné instituce, jako je Česká advokátní komora, Evropský parlament, Evropská komise, Evropská investiční banka a CMS Cameron McKenna. Rekonstrukce byla dlouhá a obtížná. Zjednodušeně se dá říci, že z původní stavby zůstaly pouze fasády a schodiště. Vše ostatní uvnitř budovy bylo provedeno nově. Doba výstavby se, i díky významným změnám ve statickém řešení a založení objektu, prodloužila o více než jeden a půl roku. Celková cena také narostla. Zastavila se na částce 700 mil. Kč. Nyní je však Palác Dunaj připraven sloužit další desítky let svým nájemcům (obr. 1).

Identifikační údaje

Stavba: PALÁC DUNAJ – Rekonstrukce a Nástavba na Národní 138/10

Stavebník: Národní 138/10, s.r.o.

Správce stavby: Zeitgeist Asset Management s.r.o.

Autor DSP a DVZ: Chapman Taylor s.r.o.

Autor DPS: LOXIA a.s.

Statika: NĚMEC POLÁK, spol. s.r.o.

Zhotovitel: GEOSAN GROUP a.s.

Vedoucí projektového týmu GG a.s.: Ing. Libor Müller

TDS a BOZP: Krodus s.r.o.

Doba výstavby: 12/2020–05/2024

Náklady: 700 mil. Kč (bez DPH)