Prostředí v energeticky úsporném domě
V obytných budovách lze kvalitu vnitřního prostředí ověřit kritériem míry spokojenosti lidí, kteří v nich bydlí. Jednou z forem, které mohou poskytnout potřebné informace, je provedení subjektivního hodnocení. Tato forma průzkumu se uskutečnila u obyvatel pasivního bytového domu pro seniory v Modřicích. Zapojilo se do něj dvacet pět žen a dvanáct mužů s věkovým průměrem 77 let. Průzkum doložil, že senioři jsou schopni a také ochotni akceptovat podmínky pasivních domů. Potvrdilo se, že i pro starší osoby je bydlení v pasivním domě vhodným způsobem k zajištění jedné ze základních životních potřeb člověka.
Úvod
Pasivní bytový dům pro seniory v Modřicích (PBDS) patří v České republice k budovám, v nichž jde ruku v ruce architektonická kvalita a energetická úspornost (obr. 1). Tato hlediska řadí areál k nejlepším bytovým stavbám, které byly v posledních letech realizovány. Autory,pod jejichž tvůrčím vedením tato architektonicky, urbanisticky, technicky, ekologicky a uživatelsky pozoruhodná stavba vznikla, jsou zkušení a úspěšní architekti Aleš Brotánek a Josef Smola. Budova je oceněna řadou trofejí a uznání, v roce 2014 jí byla udělena například prestižní cena E.ON Energy Globe. V jakém stavu je však prostředí, které poskytlo jeho obyvatelům nový domov? Jsou v něm spokojeni? Žijí v něm zdravě? Byly prostředky na jeho pořízení investovány účelně? Naplnil dům vize, které měli představitelé a obyvatelé města před jeho výstavbou? Tyto otázky i řada dalších občas vyvolávají odlišná stanoviska při zasedáních místního zastupitelstva. Abychom alespoň na některé z nich našli relevantní odpověď, uskutečnil se v pasivním bytovém domě pro seniory v Modřicích průzkum zaměřený na energetickou kvalitu areálu a stav jeho vnitřního prostředí.
Průzkum míry spokojenosti s bydlením v PBDS
Pro zjištění míry spokojenosti obyvatel PBDS byl sestaven soubor dvaceti tří otázek, na které respondenti odpovídali v přítomnosti autora tohoto článku. V případě vzniklých nejasností, které pramenily z některých formulovaných dotazů, bylo bezprostředně podáno vysvětlení. Soubor dotazů byl členěn do čtyř oblastí:
■základní informace o respondentech – pohlaví, věk, dosažené vzdělání, doba pobytu v PBDS;
■důvod k nastěhování do PBDS, úroveň znalostí o pasivních domech;
■informace o stavu vnitřního prostředí domu v letním a zimním období;
■zhodnocení úrovně kvality bydlení v PBDS.