Zpět na informační servis

Projev prezidenta SPS v ČR na slavnostním galavečeru Stavebních veletrhů Brno

10. května 2007
Text redakce

Na slavnostním galavečeru Stavebních veletrhů zhodnotili, mimo jiné, současný stav českého stavebnictví tito pánové: ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády ČR Jiří Čunek, předseda České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě Václav Mach, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš, primátor města Brna Roman Onderka a generální ředitel společnosti Veletrhy Brno, a.s. Jiří Škrla. Za všechny zmíněné pány uvádíme projev prezidenta SPS v ČR.

Vážení hosté, dámy a pánové!
Scházíme se opět společně na stavebním veletrhu v Brně, v plném jaru, které přeje nejen stavbařům. Přináší i dobrou pohodu, která umocňuje krásné zážitky při prohlídce pavilonů.
Předpokládám, že v dobré pohodě je i většina vystavovatelů, protože výsledky stavebnictví v loňském roce byly opět velmi dobré a potvrdily možnost dalšího růstu, který očekáváme i do budoucna. Svědčí o tom, že stavebnictví má dostatek zakázek, investoři disponují potřebnými financemi, architekti a projektanti s velkou invencí tvoří návrhy nových staveb, stavbaři zvládají rychle a kvalitně realizovat stavby, dodavatelé stavebních materiálů a výrobků dokáží vyrábět takové produkty, které ze staveb dělají krásná díla. Každý to jistě vnímá denně ve svém okolí a právě zde na veletrhu se může naše odborná veřejnost, ale i další návštěvníci dozvědět, co nového trh přináší.
Je to pozitivní signál nejen pro stavbaře, ale i pro stavebníky, je to dobrá vizitka naší republiky i v mezinárodním měřítku. Srovnáme-li české stavebnictví se státy EU, zjišťujeme, že české stavebnictví má v období od roku 2000 hned za Irskem druhý nejrychlejší růst. Každoročně roste objem provedených prací a stejně tomu bylo i v loňském roce a do toho letošního jsme vstoupili opět úspěšně. Hodně nám k tomu napomohla velmi mírná zima, ale hlavním důvodem k optimizmu je především to, že si podniky vytvořily v předchozím roce příznivé ekonomické startovní pole. Vývoj na straně poptávky, zejména pak vývoj a stav zakázek i očekávaný makroekonomický vývoj signalizují růst stavební produkce i v roce 2007. Očekáváme, že se bude pohybovat v úrovni roku 2006, to znamená 5-7 %.
Instituce české i mezinárodní, které průběžně porovnávají úrovně stavebnictví, konstatují, že v řadě ukazatelů sbližování s úrovní jiných zemí probíhá velmi rychle a v termínech a kvalitě stavění jsme plně srovnatelní s hospodářsky vyspělými státy EU. Technické normy, nařízení a pravidla jsou u nás v mnohém přísnější, než v ostatních evropských zemích. Ve svých důsledcích jsme tak velmi konkurenceschopní.
Věřím, že všichni návštěvníci, vystavovatelé, účastníci seminářů, konferencí a dalších četných akcí doprovodného programu budou při odchodu z výstaviště spokojeně konstatovat, že uviděli mnohem víc než očekávali, že při obchodních jednáních byli úspěšní a že se opět mohli přesvědčit, že stavebnictví je zárukou našeho rychlého dostižení úrovně vyspělé Evropy.