Zpět na materiály, výrobky, technologie

Proč se vyplatí využívat možností mostových jeřábů?

1. prosince 2021
PR článek

Používáte k přemisťování materiálu po hale vysokozdvižný vozík? Možná máte místo pro zlepšení pracovní i prostorové efektivity. Mostový jeřáb oproti vysokozdvižnému vozíku v hale zabírá minimum místa a stejně tak je i jeho obsluha o něco jednodušší. Vytrénovaní zaměstnanci se tak během dne mohou věnovat i dalším činnostem než pouze obsluha jednoho stroje.


Základní fakta o mostovém jeřábu

Velká část společností nepoužívá mostový jeřáb ani v případě, že ho mají už v rámci koupených či pronajatých prostor k dispozici. Důvody jsou různé, často nechtějí věnovat čas ovládnutí nové techniky, jindy zkrátka neznají jeho možnosti. Přitom jim kvůli tomu utíkají peníze.
 
Konstrukce mostového jeřábu není nijak komplikovaná. 
 
Základem jsou dva rovnoběžné nosníky umístěné na vlastních podpěrách nebo v podlaze prostorou.
 
Nosníky jsou osazené vodicí kolejnicí a právě po ní se pohybuje jeřáb. Nosníky s kolejnicí se nazývají jeřábová dráha. Jeřáb pojíždí pomocí dvou příčníků, které jsou spojeny jedným či dvěmi nosníky.
 
Mostové jeřáby se tedy dělí na jednonosníkové a dvounosníkové.
 
Jednonosníkový mostový jeřáb je ideální pro přepravu nižší zátěže (obvykle do 25 tun) v menších prostorách. Jeho rozpětí se může pohybovat do 30 metrů a nejčastěji se s nimi setkáváme v dílnách a menších skladech.
 
Oproti tomu dvojnosníkový mostový jeřáb využijete ve větších prostorách a ten od společnosti Adamec Crane Systems dokáže pracovat se zátěží až do 250 tun. 
 
Kromě přesunu věcí se dá dvojnosníkový jeřáb používat i pro příčné obracení forem a další specifické využití. 

Pohon mostového jeřábu

Mostový jeřáb pohání třífázový motor řízený měničem frekvence, který zajišťuje plynulý chod a omezuje rozhoupání zátěže. 
Mezi další součásti mostového jeřábu patří:
 
  • elektroinstalace
  • napájecí obvody
  • ovládají obvody
  • rádiový či závěsný ovladač 

Mostové jeřáby na míru (nejen) do výbušného prostředí 

Mostový jeřáb je velkým pomocníkem ve všech průmyslových odvětvích. Pro dokonalou funkci však musí být navržen na míru jak vašim potřebám, tak i prostoru. 
Společnost Adamec Crane System navrhuje mostové jeřáby přesně na míru zákaznickým potřebám už téměř 30 let. Jedná se o předního českého specialistu na mostové i poloportálové jeřáby, které navrhuje i do výbušného prostředí. Jeřáby od ACS se tak nemusí bát používat ani v lakovnách či důlním průmyslu.
 
Kolik to stojí?
 
Cena mostového jeřábu záleží na příliš mnoha faktorech a předem se nikdy nedá odhadnout. ACS však nabízí nezávaznou konzultaci, během které je možné určit alespoň orientační cenovou relaci, která závisí na konkrétních potřebách vaší společnosti.