Praha architektonická. Máme pro vás 5 tipů, na co se zajet podívat
Zapomeňte protentokrát na Karlův most nebo Pražský hrad. Praha je svými historickými stavbami okouzlující, ale stále hlasitěji v ní promlouvá také moderní architektura. Máme pro vás 5 cestovatelských tipů, jaké stavby v Praze letos v létě neminout.
Gulliver aneb vzducholoď v DOXu
Vzducholoď jako symbol optimismu a touhy po technologickém pokroku nyní zdobí střechu Centra současného umění DOX v Popětově ulici. Čtyřicet dva metrů dlouhá ocelová a dřevěná konstrukce Gulliver byla realizovaná se záměrem vytvořit prostor pro setkávání současného umění a literatury. Projekt připravila kancelář Dvořák & partneři s.r.o. Kostru vzducholodě, která jakoby levituje nad budovou, tvoří čtrnáct příhradových obručí umístěných v příčném směru v roztečích 2,2 až 3 metrů. Prostorovou stabilitu zajišťují lanová táhla. Kostra je opláštěná modřínovými lamelami. Tělo vzducholodě doplňuje gondola, do níž se vstupuje po komínovém žebříku z paluby vzducholodě. Instalované infrapanely umožňují celoroční provoz této unikátní stavby a vzducholoď je vybavena audiovizuální a světelnou technikou.
Nový institut v Dejvicích se skleněnou fasádou
Deset nadzemních a tři podzemní podlaží s parkovacím zakladačem aut dostal do vínku nově vystavěný Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, který se rozkládá v areálu vysokých škol v Dejvicích a přímo navazuje na areál ČVUT. Autorem stavby je Petr Franta a Architekti & Asoc s.r.o. Uvnitř institutu jsou pracovny, laboratoře, přednáškové a prezentační prostory, inkubátor nebo počítačové učebny. Komplex dvou budov propojených spojovacími krčky, je ale zajímavý také zvenčí, a to svojí předsazenou fasádou, která je celoprosklená. Na vnější fasádu byla použita izolační membránová folie ETFE zavěšená na samostatné ocelové konstrukci. Čtyřicet tisíc metrů čtverečních nových ploch pojme až 1 650 vědců.
Nové kanceláře Five z vozovny na Smíchově
Na to, že zde dřív stávala tramvajová vozovna, upozorňují typické industriální prvky a zachované původní historické obvodové zdi do ulic Na Valentince a Svornosti. Jedinečná atmosféra místa tak byla zachována, ale jinak je nová kancelářská budova Five velmi moderní. Administrativní objekt má sedm pater a dispozičně je navržený jako podélný pěti trakt se dvěma středními chodbami. Uvnitř pracuje několik ekologických technologií, které splňují požadavky certifikace LEED Platinum. Obvodový plášť je řešený jako dvojitá montovaná prosklená fasáda. Autorem stavby je společnost Qarta architektura s.r.o.
Obecní dvůr je konečně dostavěný
Na Starém Městě vyrostl na půdorysu pozdně gotické budovy Obecní dům. Jeho současná podoba vznikla v 19. století, kdy sloužil k ustájení koní nebo uskladnění hasičských stříkaček. Citlivá rekonstrukce a dostavba se dotkla komplexu tří historických objektů, které byly opuštěné a zanedbané. Nyní zde dýchá poetika spojující minulost s moderností. Památkově chráněné stavby prošly kompletní rekonstrukcí a nový bytový dům, který vznikl v těsné blízkosti, má střídmý a symetrický tvar. Tento projekt, jehož autorem je RBTA - Ricardo Bofill Taller de Arquitectura a TaK Architects s.r.o., je důkazem, že staré stavby mohou koexistovat s moderní architekturou.
Vila Nová Koulka
Že má funkcionalismus místo i ve 21. století a může dát vzniknout netradiční vile, ukazuje stavba vily Nová Koulka v Křížové ulici. Dům, jehož autorem je Mgr. Ing. Milan Kopeček, MBA, respektuje ráz místa, stejně jako prostorové i legislativní limity. Do architektonické podoby vily se otiskl složitý pozemek, takže oblé tvary domu jakoby vyrůstají z terénu. Jednoduchý povrch fasády, okenní pásy, pohledový beton nebo detaily z ploché oceli stavbě propůjčují neopakovatelnou tvář. Vile s výhledem na Vyšehrad dominuje arkýř, který je koncipován jako nepravidelné vybočení vnitřního prostoru mimo stavbu.
Stavba roku 2017
Každá z těchto staveb je jiná, ale něco mají společného. Soutěží o titul Stavba roku 2017, která oceňuje kvalitní stavební projekty. Pro svého favorita můžete od září hlasovat na stránkách soutěže www.stavbaroku.cz.
Autor: MgA. Petra Miškejová