Zpět na materiály, výrobky, technologie

Polyethylen jako stavební materiál

18. listopadu 2016
redakce PR článek

V současné době patří polyethylen mezi nejpoužívanější polymery na světě. Nás však zajímají jeho vlastnosti a také to, jaké je jeho použití v průmyslu a ve stavebnictví. Pojďme si tedy tento materiál blíže představit…

Autor:Základní charakteristika polyethylenu
Polyethylen (PE) je termoplast, takže je možné jej tvarovat při vyšších teplotách, přičemž po ochlazení si udrží daný tvar. Vzniká polymerací ethenu. Následující výčet jeho vlastností jasně potvrzuje, proč je právě polyethylen nejen v rámci stavebního odvětví tak oblíbený:
  • Zdravotní nezávadnost
  • Dlouhá životnost
  • Tvarová stálost
  • Mimořádná chemická odolnost
  • Mrazuvzdornost
  • Možnost použití i při vyšší teplotě
  • Příznivá cena

Druhy polyethylenu
Průmyslovou výrobou se vyrábí dva druhy polyethylenu. Prvním typem je polyethylen s nízkou hustotou (PELD), ovšem z hlediska stavebnictví je mnohem důležitější polyethylen s vysokou hustotou (PEHD), který se vyznačuje vysokým stupněm krystality, což zajišťuje jeho značnou chemickou odolnost, a to i proti rozpouštědlům. Je vysoce mrazuvzdorný, takže je možné použít jej použít i v exteriéru, a to až do -50 stupňů Celsia. Významná je také jeho nenasákavost a zejména odolnost vůči celé řadě agresivních chemikálií (kyselým a zásaditým látkám). Opomenout nelze ani jeho výborné dielektrické vlastnosti.

Jeho široké použití umožňuje snadná zpracovatelnost. Polyethylen totiž následně prochází různými typy zpracování a úprav. Mezi ty nejčastější patří řezání, frézování, ohýbání, tváření a svařování.
Využití polyethylenu ve stavebnictví a průmyslu

Polyethylen představuje výborné řešení v případě nejrůznějších nádrží, jímek, nádob a zásobníků. Ovšem neméně významné je jeho použití v rámci rozvodů pitné vody a v dalších jednoduchých technických aplikacích.
Široké využití nachází polyethylen samozřejmě v potravinářské výrobě a technickém průmyslu, za zmínku stojí zejména jeho uplatnění při výrobě třecích a dopadových ploch nebo dopravníkových pásů.

Polyethylenové výrobky
Současný sortiment výrobků z polyethylenu zahrnuje polyethylenové polotovary, technické plasty, běžné i speciální plasty a další výrobky. Nejširší využití ve stavebnictví přináší zejména:

  • Polyethylenové kruhové tyče
  • Polyethylenové desky a trubky
  • Polyethylenové svařovací dráty

Ovšem na základě konkrétních specifikací a dokumentace je možné bez problémů vyrobit plastové obrobky, na míru každému projektu.

Přesvědčte se na vlastní kůži o výhodách použití polyethylenu ve stavebním odvětví a obraťte se na Tribon, renomovaného výrobce plastových potrubních systémů.