Zpět na stavby

Panelová výstavba apartmánů v Klentnici

27. září 2022
PR článek

Realizace dvou moderních panelových dřevostaveb je jedinečná nejen umístěním v samém srdci Pálavy i propojením stavby s blízkým okolím. S odkazem na tradiční moravskou architekturu jsou Eco apartmány Klentnice koncipovány jako štítové domy. Celá stavba využila konstrukční řešení Rigips a díky tomu si vysloužila ocenění v národním kole soutěže Rigips Trophy 2022 v kategorii dřevostavby.


Realizace dvou moderních panelových dřevostaveb je jedinečná nejen umístěním v samém srdci Pálavy i propojením stavby s blízkým okolím. S odkazem na tradiční moravskou architekturu jsou Eco apartmány Klentnice koncipovány jako štítové domy. Celá stavba využila konstrukční řešení Rigips a díky tomu si vysloužila ocenění v národním kole soutěže Rigips Trophy 2022 v kategorii dřevostavby. Projekt se skládá ze šesti apartmánů a dvou ateliérů o celkové výměře včetně teras 347 m2 na jeden objekt. Každá stavba se pyšní zelenou střechou a z teras podkrovních apartmánů je vidět Svatý kopeček v Mikulově. Hlavním stavebním prvkem konstrukce jsou konstrukční sádrokartonové desky RigiStabil s technologií Activ‘Air®. „Tyto konstrukční desky užíváme u všech našich typů staveb, tedy jak modulárních, tak i panelových/polomodulárních. Jejich hlavní výhodou je pevnost a snadná montáž, i přes jejich vyšší váhu,“ vysvětluje Ing. Jiří Vidlák ze společnosti HutchHouse. Konstukční deska RigiStabil má sádrové jádro vyztužené skelnými vlákny a je obalena silným papírovým kartonem. Pevnost v ohybu a tvrdost povrchu jsou tedy výrazně vyšší než u standardního sádrokartonu. V zavěšování těžších předmětů se RigiStabil zcela vyrovná sádrovláknitým deskám, neboť konzolově spolehlivě unese až 80 kg.

Hlavní výhody konstrukční desky RigiStabil

  • Je určena pro nosné i nenosné konstrukce;
  • snadno na ni zavěsíte třeba i celou kuchyňskou linku;
  • je ohnivzdorná a impregnovaná;
  • kromě příček se hodí i pro suché podlahy a bezpečnostní konstrukce;
  • může být dodána s technologii Activ‘Air®, která pohlcuje formaldehyd.

Výstavba z přírodních a ekologických materiálů

S ohledem na umístění staveb byl kladen důraz na udržitelnou výstavbu, pro kterou je klíčový obnovitelný a snadno recyklovatelný materiál. Tomuto popisu přesně odpovídá konstrukční řešení dřevostaveb. Oproti tradiční cihle a betonu suchá výstavba nespotřebovává téměř žádnou vodu. Stavební materiál dřevostaveb je mnohonásobně lehčí, tedy i méně nákladný na dopravu. Sádra je ekologický nekonečně recyklovatelný materiál a je možné ji po zpracování využívat jako částečnou náhradu vstupních surovin při výrobě nového sádrokartonu. Sádrokartony Rigips jsou vyráběny z energosádrovce, recyklovaného papíru a obsahují až 10 % recyklovaných rozdrcených sádrokartonových desek.

Původně byl projekt plánován jako modulární výstavba

Vzhledem k velikosti a členitosti apartmánů nakonec zvolila realizační firma panelovou výstavbu, která umožňuje vytvořit doslova jakoukoliv velikost domu i včetně patra. Navíc je tento typ výstavby opravu rychlý a zároveň tichý, takže nezatěžuje okolí tak jako tradiční výstavba. „Na dílně si připravíme panely a všechen materiál. Při návozu tohoto materiálu a panelů na stavbu se vše pomocí jeřábu nebo auta s rukou jednoduše složí,“ popisuje proces výstavby Ing. Jiří Vidlák. Hrubá stavba díky zvolené technologii trvala jen něco málo přes měsíc. Dokončovací práce se však kvůli nemoci covid-19 prodloužily. „Měli jsme problém s nedostatkem materiálů i lidskou silou. Celá stavba se tak prodloužila na cca tři čtvrtě roku. U izolantů a konstrukčních desek tento problém naštěstí nenastal,“ komentuje Ing. Jiří Vidlák. Jednou ze zajímavostí tohoto projektu je kombinace řešení difuzně otevřené a difuzně uzavřené skladby. „Zadní část domu je řešena jako difuzně otevřená, konkrétně pomocí obložení z modřínového rhombusu. Jedná se o provětranou fasádu. Přední část domu je naopak difuzně uzavřená s po­užitím zateplovacího polystyrenu a točené omítky,“ doplňuje Ing. Jiří Vidlák.

Realizační firma:
AESPB KONSULT s.r.o. (Hutchhouse)
Projektant/Architekt:
Ing. Stanislav Bernacik
Generální dodavatel:
AESPB KONSULT s.r.o.