Zpět na stavby

Objem tendrů na stavební zakázky vzrostl o 14,1 %

23. července 2015
CEEC Research

Celkem 410 výběrových řízení na stavební zakázky vypsali veřejní investoři v prvních dvou měsících letošního roku. Celková částka, kterou plánují státní investoři za stavební práce utratit, je o 14,1 % vyšší než před rokem (17,6 mld. Kč). Z loňského roku však stále zůstávají nedokončená výběrová řízení v hodnotě 46,3 mld. Kč, což je třetina objemu (34 %) všech výběrových řízení vyhlášených v roce 2014.

Autor:



Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou firmou CEEC Research na základě dat uveřejněných na konci února 2015 ve Věstníku veřejných zakázek.

Avizovaná proinvestiční politika současné vlády se začíná projevovat na výsledcích vypsaných výběrových řízení. Čtyři sta deset soutěží však z pohledu počtu zakázek představuje drobný pokles (o 3,3 %).

?Je potěšitelné, že díky proinvestiční politice současné vlády roste tuzemská ekonomika prakticky ve všech základních atributech. V prvních měsících roku 2015 registrujeme nebývalý zájem investorů napříč všemi sektory. Za velmi důležitý proto považuji restart stavební výroby. V lednu jsme zaznamenali její meziroční růst o téměř 6 %, rostlo pozemní i inženýrské stavitelství, v tomto sektoru očekáváme růst bytové výstavby a nové pracovní příležitosti. Právě veřejné zakázky představují jeden z klíčových zdrojů oživení tuzemského stavebnictví,? komentuje vývoj Jiří Koliba, náměstek pro stavebnictví ministra průmyslu a obchodu.

V analyzovaném období ledna až února 2015 se státu podařilo vybrat dodavatele na práce za 9,8 mld. Kč. V prvních dvou měsících letošního roku ve srovnání se stejným obdobím minulého roku dokončili veřejní investoři o 11,6 % více výběrových řízení. Finanční hodnota je sice v porovnání s minulým rokem téměř o pětinu nižší (18,7 %), ale tento pokles hodnoty způsobila zejména jedna velká státní zakázka (firma ČEPS z února 2014 za
2,2 mld. Kč), která byla zadána jako dvouletá. Pokud by se tato zakázka modelově z analýzy vyloučila, dostaneme se za leden až únor 2015 zhruba na úroveň minulého roku.

?Růst táhnou především inženýrské stavby (komunikace, železnice, atd.), což je samozřejmě dobrá zpráva po létech vyhladovění, ale zároveň to znamená, že pozemní stavitelství stále stagnuje. Výběry jsou realizovány především s parametrem nejnižší ceny, přestože jsou dostatečně známy neblahé důsledky tohoto systému výběru,? upozorňuje Ivo Kovalík, ředitel firmy Arch.Design, s.r.o.

Aktuální výhodu inženýrského stavitelství potvrzuje také Zdeněk Pokorný, předseda představenstva firmy VCES, a.s.: ?Výsledky prvních dvou měsíců letošního roku z pohledu objemu vypsaných veřejných stavebních zakázek potvrzují mírný optimizmus, který si stavebnictví nese z loňského roku. Ve výhodnější pozici jsou projekty dopravních staveb; objem veřejných zakázek v oblasti pozemních staveb a vodohospodářských projektů si na znovunastartování svého růstu ještě musí počkat. Rezervy stále přetrvávají v uzavírání výběrových řízení. Pokud by se podařilo uzavřít všechny tendry vypsané v loňském roce (třetina tendrů vypsaných v roce 2014 není doposud uzavřena), dostalo by české stavebnictví další, tolik potřebný impulz k růstu.?

Vladimír Steiner, provozní ředitel firmy Schindler CZ, a.s., doplňuje: ?Rostoucí objem zakázek je jistě příjemný. Velikou škodou je, že nás šestileté hubené období připravilo o část kvalitních pracovníků, které nyní budeme postrádat.?

Největší zakázku za 520 mil. Kč, kterou ukončila v únoru 2015 Správa železniční dopravní cesty na modernizaci traťového úseku Brno-Maloměřice - Brno-Židenice, získala stavební firma Ridera Stavební a.s. Největší zakázku Ředitelství silnic a dálnic ČR za 368 mil. Kč na rozšíření silnice I/37 Pardubice - Trojice vyhrálo Sdružení firem M - SILNICE, EUROVIA a MADOS.

Výsledky vývoje veřejných zakázek z roku 2014 ukazují, že v loňském roce byly oznámeny zakázky v hodnotě celkem 133,8 mld. Kč, z čehož bylo později zadáno 70,3 mld. Kč (tzn. 53 % z oznámených). Jejich skutečná zadaná hodnota však představovala jenom 59,9 mld. Kč, protože zadaná hodnota byla zatím o cca 15 % nižší než při oznámení. Z celkového objemu oznámených zakázek byly později zrušeny zakázky za 17,2 mld. Kč (tedy cca 13 % z oznámených). Po odečtení zadaných a zrušených zakázek zbývá v systému ještě 46,3 mld. Kč (tj. 34 %), které nebyly zatím zadány nebo zrušeny.

?Výběr nejlevnějšího dodavatele se investorům nevyplatí. Uspořené peníze zaplatí za následné opravy,? vysvětluje v této souvislosti Robert Mikeš, marketingový ředitel divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s