Zpět na materiály, výrobky, technologie

Nosníky, které vydrží opravdu hodně

28. dubna 2021
PR článek

Už více než rok jsou uzavřeny části slavné Vřídelní kolonády v Karlových Varech. Budova, ve které vyvěraly slavné karlovarské léčivé prameny, byla v havarijním stavu a vyžadovala rekonstrukci. Do stavby zatékalo a extrémní prostředí, které vytváří minerální voda a agresivní výpary z podzemí, se podepsalo pod úplné zkorodování původní železobetonové konstrukce.


Starou monolitickou konstrukci nahradí speciální ocelové nosníky ošetřené žárovým pozinkováním. Tyto nosníky, dodané společností Peikko Czech Republic s. r.o., vyrobené ve výrobním závodě v Kráľové nad Váhom (Sk), představují jednu z technologických zvláštností právě probíhající částečné rekonstrukce Vřídelní kolonády v Karlových Varech.

Řešení, které se běžně používá například při výstavbě budov, ponese podlahu pod nejznámějším symbolem královského lázeňského města - takzvanou vřídelní mísou. Mezi hlavní výhody ocelových nosníků DELTABEAM®, které po zalití betonem vytvářejí spřaženou ocelobetonovou konstrukci, patří jejich jednoduchá montáž a schopnost odolávat extrémním podmínkám v podzemí, konkrétně vysoké uhličitanové agresivitě prostředí. Koncentrace CO2 tu může dosahovat nárazově až 8%, vlhkost prostředí až 100% a teplota od 28 do 50 stupňů Celsia.

„Je to jedna z nejdůležitějších částí celé rekonstrukce“, řekl zástupce primátorky Karlových Varů pro investice Petr Bursík: „Jedná se o stropní konstrukci mezi podzemím budovy, kde vládnou extrémní klimatické podmínky, a samotnou podlahou vřídelní haly, na kterou jsou zase kladeny vysoké estetické a funkční nároky.“ Plocha o velikosti přibližně 350 čtverečních metrů je rozdělena na šest polí, která jsou oddělena  ocelovými nosníky DELTABEAM®, na kterých bude následně uložena železobetonová monolitická deska.

Řešení Peikko bylo vyhodnoceno jako nejvýhodnější také z důvodu jednoduché manipulace a montáže nosníků ve velmi omezeném a stísněném prostoru nad samotnou technologií, která zabezpečuje úpravu a dodávku vody z pramene do celých lázní.

Předpokládá se také dlouhá životnost použitých komponentů

O budoucí podobě samotné kolonády se vedou spory už několik let. Město však muselo odstranit havarijní stav bez ohledu na to, zda a kdy budou známy výsledky architektonické soutěže, která se v Karlových Varech připravuje. Miliónové investice zbrzdila také koronakrize.

Samotné vřídlo, jeden ze symbolů Karlových Varů, aktuálně vyvěrá z improvizovaného pramene mimo objekt kolonády, a to už od roku 2016. Zpět do proskleného pavilónu by se mělo v ideálních podmínkách vrátit do začátku lázeňské sezony v květnu roku 2022.