Zpět na materiály, výrobky, technologie

Mezinárodní veletrh nízkoenergetického stavění FORARCH

31. srpna 2011
redakce

Důraz kladený na úsporu energií ve stavebnictví bude hrát v následujících několika letech důležitou roli. Vystavovatelé veletrhu FOR ARCH proto připravili prezentace novinek a zajímavostí z oblasti NÍZKOENERGETICKÉHO STAVĚNÍ. Na 22. ročníku mezinárodního veletrhu FOR ARCH 2011 (21. - 25. 9., PVA EXPO PRAHA) máte možnost nalézt novinky a trendy tohoto progresivního oboru stavebnictví. Hlavní téma prostoupí také všechny souběžné veletrhy, kterými jsou: FOR THERM - veletrh vytápění, alternativních zdrojů energie a vzduchotechniky, FOR WOOD - veletrh progresivního stavění ze dřeva.

Autor:Chci bydlet a přitom šetřit! Proto hledám inspiraci na FOR ARCHu
Stavba rodinného domu je proces, který by měl být nejen záležitostí estetickou, ale také ekonomickou. Hlavní kritéria už dávno nejsou jen pořizovací cena (přestože ve snaze ušetřit investoři mnohdy slevují ze standardů pro pasivní dům a výsledek tak prezentují), velikost a lokalita. Důležité jsou především nízké ceny energií, kvalitní řešení detailů, akumulační schopnosti konstrukcí, kvalitní okna a dveře, možnosti větrání s rekuperací, jednoduchost ovládání a možnost kontroly úspor. Pro inspiraci už není třeba cestovat do zahraničí, kvalitní stavby se objevují i v Čechách. Zásluhy lze připsat celé řadě českých propagátorů i organizacím, které takovýto styl bydlení prezentují v rámci nejrůznějších akcí, konferencí a veletrhů. Mezinárodní dny pasivních domů rozhodně nejsou v celé škále jediné, nicméně nabízejí důležitá srovnání ve výstavbě pasivních domů v zemích Evropy. Centrum pasivního domu, garant hlavního téma veletrhu FOR ARCH 2011, dlouhodobě spolupracuje se zahraničními kolegy i s osvědčenými českými firmami.

Stanislav Karásek z firmy Karon, který se podílel na stavbě domu v Praze Uhříněvsi, k těmto aktivitám říká: "Jsme aktivními členy Centra pasivního domu. Máme zájem pasivní domy nejen stavět, ale také o nich mluvit. S poučenými zákazníky se lépe spolupracuje. Dnes by mělo být zcela běžné, současně s rekonstrukcí fyzického stavu budovy provést i rekonstrukci energetickou. Čili snížit energetickou náročnost budovy na přijatelnou mez. Tedy na úroveň nízkoenergetického, a pokud je to možné, až na úroveň pasivního domu. Potřebné nástroje, výrobky a technologie jsou na trhu běžně dostupné.?

Význam veletrhu potvrzuje také skutečnost, že zde všichni, kteří přemýšlí o stavbě pasivního domu, mohou najít inspiraci. Jedním z takových je i pan Ing. Miroslav Moravec, který v pasivním domě žije již dva roky a inspiraci čerpal právě na veletrhu FOR ARCH a od kamarádů, kteří již pasivní domy obývají. ?S využíváním domu jsem nadmíru spokojen, pokud bych se v budoucnu rozhodl znovu stavět, má volba bude jednoznačně stejná,? dodává Moravec a pokračuje: ?Největší výhodu tohoto domu shledávám v úspoře energií a navíc za dobu používání jsem neshledal žádná úskalí a ani nevýhody. Určitě všem, kteří se chystají na stavbu pasivních domů, doporučuji navštívit veletrh FOR ARCH, kde se mají možnost dozvědět spoustu zajímavých informací, setkají se s odborníky a získají cenné rady.?
Nejen pro rady, tipy a zajímavé náměty si mohou návštěvníci přijít na veletrh FOR ARCH, který se uskuteční od 21. září, ale mohou také navštívit bohatý doprovodný program. Zajímavým tématem je speciální přednáškový blok od Centra pasivního domu. Návštěvníci se mohou zúčastnit například těchto přednášek: ?Pasivní domy - proč a jak? a ?Jak se žije v pasivním domě?. Součástí doprovodných programů jsou také dvě zajímavé konference, které se uskuteční v pražském veletržním areálu PVA. Jednou z nich je 6. ročník konference Dřevěné stavění, ta se uskuteční 22. září od 10:00. Téma se bude zabývat ostatně jako celý veletrh zejména efektivním stavěním, snižování ekologického zatížení budov, atd. Druhou konferencí je již 3. ročník Křižovatky architektury. Ta se uskuteční již 15. září v Národní technické knihovně v Praze. Součástí je také přednáška Martina Rajniše na téma Přirozená architektura a doprovodná výstava Young Architect Award 2011. Veškeré informace o doprovodných programech najdete na http://forarch.cz/2011/cz/dopr.asp.

Velmi zajímavým lákadlem pro návštěvníky veletrhu je také speciální soutěž s hlavním partnerem veletrhu FOR ARCH 2011, společností BEST, a.s., výrobcem betonové dlažby o výhry v celkové hodnotě 500.000,- Kč. Losování bude probíhat dvakrát denně na expozici společnosti BEST v hale číslo 2 v PVA EXPO PRAHA.

Veletrhy všeobecně jsou kromě internetu nejobsáhlejším informačním zdrojem, jaký v dnešní době existuje. Oproti internetu je jejich hlavní výhodou možnost přímé komunikace se zástupci vystavující firmy - to, na co byste se možná po zhlédnutí internetových stránek složitě dotazovali e-mailem nebo telefonem, vysvětlí tváří v tvář lidé, kteří ve firmě pracují. Na jednom místě tak dochází ke koncentraci lidí a informací a k prezentaci novinek a trendů.

Veškeré informace můžete najít na webových stránkách http://www.forarch.cz