Zpět na informační servis

Konec nebezpečnému přehřátí solárních kolektorů. Meibes vyvíjí zařízení s unikátní metodou chlazení

2. listopadu 2015
Text redakce PR článek

Využívání přírodních zdrojů pomocí solárních kolektorů patří mezi účinné a spolehlivé způsoby k získání energie. Jejich uživatelé ale každoročně řeší, jak bezpečně zamezit jejich přehřátí. Firma Meibes proto vyvinula jedinečnou metodu absorpčního chlazení, která zaručuje bezpečné chlazení kolektorů a využívá přebytkové teplo k chlazení uvnitř domu. Novinka se na trh dostane v příštím roce.

Kvůli šetrnosti k životnímu prostředí a značné finanční úspoře stoupá každoročně počet uživatelů solárních kolektorů až o 30 procent. Zejména v létě však musí pamatovat na jejich bezpečné chlazení. Předimenzované solární sestavy mohou vést k provozním problémům, kdy může dojít kvůli varu teplonosné látky v kolektorech a k pronikání přehřáté páry do rozvodů. Jedním z nejrozšířenějších způsobů odebírání přebytečného tepla z kolektoru je například dohřev bazénu. Tento způsob ale řeší jen přehřátí kolektorů, uživatelé poté nenaleznou chladné místo v domě ani v bazénu.

Revoluci v bezpečném chlazení solárních kolektorů představuje jedinečná metoda absorpčního chlazení, kterou na trhu představí německá společnost Meibes s dlouholetou tradicí. Prostřednictvím jednotky o velikosti menší lednice umožní přebytkové teplo využít pro chlazení.

?Hlavní výhoda absorpčního zařízení spočívá v tom, že má na rozdíl od konvenčního chladicího zařízení nižší spotřebu elektrické energie. Celý systém funguje v symbióze, potřeba chladu a solární zisky jsou v přímé úměře. Potřeba chlazení přichází v době, kdy máme výrazné přebytky tepla ze solárního systému. Jedná se tak o dokonalou souhru dvou faktorů, které se navzájem doplňují,? vysvětluje technický ředitel Meibes Josef Pouba.

Jak systém funguje?
Solární systém pro přitápění ukládá tepelnou energii do akumulačního zásobníku otopné vody, který se může ohřívat až na teplotu 90 °C. Protože pak není kam teplo ukládat, dochází k přehřívání solárních kolektorů. K přeměně na chlad při použití jednotky absorpčního chlazení se využívá teploty akumulované otopné vody. Chlad se předává do obytné části domu fan-coilovými jednotkami, velkoplošným stěnovým nebo stropním systémem. Absorpční chlazení pracuje při teplotě otopné vody nad 70 °C.

Absorpční chlazení bude na trhu od roku 2016. Unikátní metodu vyvinula německá firma Meibes. Také veškerá výroba probíhá v Německu. Cena přístroje zatím není stanovena.

Největší výhody absorpčního chlazení:
  • nižší spotřeba elektrické energie než u konvenčního chladícího zařízení
  • žádný drahý kompresor a vysoké tlaky na straně chladiva
  • bezúdržbové zařízení, ekologické chladivo - voda
  • fungování v přímé úměře se solárním systémem
  • využívá přebytky energie získané ze solárních kolektorů
  • zaručuje bezpečné chlazení solárních panelů
Specifika přístroje:
Jmenovitý výkon: 5 kW chladu
Chladivo: voda
Teploty přívod/zpátečka: 13/18 °C
Použitelné teplo: Solar, přebytkové teplo, odpadní teplo
Kompaktní zařízení ve velikosti pultové ledničky
Jednoduchá a robustní konstrukce všech komponentů
Jednoduše integrovatelné do stávajícího solárního systému pro přípravu teplé vody a přitápění (plocha 12 m2).