Zpět na materiály, výrobky, technologie

Jak vybrat krbová kamna a vyplatí se ty s výměníkem?

7. listopadu 2021
PR článek

Krbová kamna jsou stále žádanějším způsobem, jak si doma pohodlně vytvořit útulné prostředí. Zajištují totiž kvalitní teplotní pohodu, pohled na oheň funguje jako relaxace, uklidňuje mysl a hlavně celý systém může v interiéru vytvořit velmi pěkný dekorativní prvek. Když se navíc rozhodnete pro plnohodnotné vytápění kamny, můžete i ušetřit spoustu peněz. Jak vybrat krbová kamna? A vyplatí se ty s výměníkem?


Jak chcete kamna využívat?

Způsob využití krbových kamen je hlavním ukazatelem, když si je budete chtít pořídit. Musíte si totiž odpovědět na základní otázku – k čemu budete chtít kamna využívat a co od nich tedy očekáváte. Možnosti mohou být různé:

  • Občasné přitápění a dekorativní prvek
  • Doplňkové topení kvůli úspoře energií, když máte jiný zdroj hlavního topení
  • Hlavní způsob vytápění obydlí (rodinný dům, chata, chalupa a podobně)

Jaké typy krbových kamen existují?

  • Kamna konvekční – jsou kamna dvouplášťová. Způsob vytápění je založen na speciální cirkulaci vzduchu mezi jednotlivými plášti, díky čemuž je ohříván okolní vzduch. Nevýhodou je delší doba vytápění.
  • Sálavá kamna – jsou kamna jednoplášťová, nedochází tedy k cirkulaci vzduchu. Teplotu do místnosti předávají z celého svého povrchu. Poskytují rychleji teplo, ale při kontaktu mohou způsobit popálení.

Která kamna volit, když chcete vytápět víc místností?

Pokud máte malé prostory, nebo vám jde o vytápění pouze jedné místnosti, určitě si vystačíte s krbovými kamny, která nejsou vybavena výměníkem. Pokud ale chcete z jednoho místa řešit vytápění více místností nebo klidně celého domu, pak se rozhodně spolehněte na krbová kamna s výměníkem.

Jak funguje výměník?

Krbová kamna s výměníkem spolu propojují kvalitní kamna, která mohou tvořit vkusný doplněk interiéru, s důmyslným provedením rozvodu tepla do dalších místností. Teplovodní výměník totiž slouží k ohřevu vody, která je při napojení na radiátory rozváděna do dalších prostor. Stejně dobře ale může napájet bojlery nebo akumulační nádoby. Výměník tak zcela vyřeší plnohodnotné vytápění jakéhokoli obydlí.

Jak se kamna s výměníkem ovládají?

Způsob ovládání patří mezi další výhody tohoto typu. Stačí totiž přikládat na jednom místě, kamna jsou pouze v jedné místnosti, nemusíte jimi vybavovat všechny prostory. V určeném místě vytváří útulné prostředí, takže je můžete mít v jakýchkoli reprezentačních místnostech. V této místnosti navozují pocit pohodlí a zároveň místnost vytápějí. Provoz a údržba je zcela nenáročná.

Kamna mohou mít i teplovzdušný výměník

Podobně prakticky funguje i další typ krbových kamen s výměníkem. Jedná se o výměník teplovzdušný a jeho principem je napojení celého systému ohřevu na teplovzdušný rozvod. Je to prostě nadstavba, která využívá tepla proudícího kouřovodem v závislosti na teplotě spalin a tahových podmínkách. Takové výměníky jsou vyráběny z ocelového plechu, který má povrchovou úpravu, která odolává vysokým teplotám. V místnosti, ve které je zdroj vytápění instalován, je třeba zajistit dostatečný přívod čerstvého vzduchu. Pokud by to místnost neumožňovala, je nutné do místnosti zajistit dostatečný přívod čerstvého vzduchu uměle, tedy ideálně průřezem. Ten by měl odpovídat nejméně průřezu použitého kouřovodu zvětšeného o 10 %.

Čím topit v krbových kamnech?

Mezi nejlépe výhřevné, ale taky dobře hořící a vytvářející skvělou atmosféru, patří jako topivo už tradičně dřevo. Jaké typy?

  • Tvrdé dřevo - dub, buk, jasan, javor, jabloň, hrušeň,
  • středně tvrdé dřevo – jilm, kaštan, líska,
  • měkké dřevo – modřín, bříza, smrk, borovice, jedle, topol.

Ekologickou variantu otopu nabízí také dřevěné brikety a pelety.