Zpět na materiály, výrobky, technologie

Jak se zbavit rzi: Babské rady versus moderní technologie

31. července 2017
redakce PR článek

Rez se objeví vždy tam, kde se nám to hodí nejméně a všechny kovové předměty jsou velmi náchylné k rezavění. Hledáte ideální způsob, jak se zbavit rzi? Máme pro vás přehled vyzkoušených babských rad i moderních technologií, které zbaví rzi snad všechno!

Autor:Nejrůznější babské rady sice mohou fungovat, ale osvědčené způsoby představují chemická ošetření a mechanická ošetření, například pomocí pískovací pistole. Kdy jsou tedy jednotlivé metody použitelné?

Babské rady na odstranění rzi
K odstranění rzi můžete použít to, co máte běžně doma. Pravdou však je, že tyto babské rady se hodí spíše pro menší předměty s počínající rzí.

  • Citron a ocet: Snad nejoblíbenějším pomocníkem na odstranění rzi je ocet či citron. Stejné množství vody, octa a citronové šťávy smíchejte a do připraveného roztoku dejte rezavé předměty. Nechejte působit aspoň dvě hodiny.
  • Cola: Mnoho lidí nedá dopustit také na kolové nápoje, které jsou při použití na rezavá místa poměrně agresivní a účinné.
  • Kypřicí prášek: Další klasická babská rada zahrnuje kypřicí prášek, který by měl rovněž odstranit rez z kovových předmětů. V tomto případě zrezlé místo navlhčete a poté jej bohatě posypte kypřicím práškem. Důležité je nechat prášek do pečiva aspoň třicet minut působit. Následně ošetřované místo opláchněte a za pomoci jemné drátěnky, případně drsnější houbičky povrch důkladně očistěte.
  • Polohrubá mouka: Podobně jako kypřicí prášek funguje také polohrubá mouka. Nejdříve je třeba ošetřovaný povrch zbavit mastnoty. Poté na řadu přijde drhnutí za pomoci houbičky namáčené ve vodě a polohrubé mouce.

Speciální prostředky na odstranění rzi
Na větší plochy a předměty více zasažené rzí jsou vhodné modernější metody.

  • Odstraňovače rzi: Běžně dostupné jsou chemické odstraňovače rzi. V případě silně zasažených ploch však ani silné chemické přípravky nevykazují takovou účinnost jako mechanické odstranění rzi.
  • Ocelový kartáč a brusný papír: Mechanické odstranění rzi může být poměrně pracné. Samozřejmě můžete sáhnout po klasickém ocelovém kartáči a následně předmět dočistit brusným papírem. Ovšem tento proces je velmi zdlouhavý a jeho výsledek není většinou příliš uspokojivý.
  • Pískovací pistole: Čím dál oblíbenější řešení představují pískovací pistole, které vynaloženou námahu minimalizují. Pískování je poměrně rychlé a mnohem účinnější. Jeho princip je jednoduchý. Dochází k vrhání pískovacího prostředku vysokou rychlostí na čištěný předmět. Pískování je vhodné i v případě velmi členitých povrchů, neboť proud abrazivního prostředku se dostane do všech skulin a prohlubní. Abraziva se liší hrubostí zrna, většinou jsou kovová, sklokeramická, ale může se jednat také o různé křemičitany. Pískovat lze i předměty vyrobené z jiných materiálů, například kamene, dřeva či plastu. Tato metoda rovněž slouží při přípravu povrchu před další úpravou, například barvením.