Zpět na materiály, výrobky, technologie

Jak na rohy, co se neotlučou, a kouty, co nepraskají?

9. února 2022
PR článek

U sádrokartonových konstrukcí se běžně setkáváme s finální úpravou koutů pomocí akrylu. Rohy stěn jsou pak opatřené hliníkovou lištou ve vrstvě tmelu. Zmíněné řešení není z hlediska výdrže zcela optimální. Kouty často po pár letech praskají a rohy se velmi snadno mechanicky poškodí. Oprava je vcelku pracná a finální výsledek již nevypadá dobře.


Ideální řešením pro kvalitní ochranu rohů i koutů je speciální páska Habito® Flex ve spojení se spárovacím sádrovým tmelem Rifi no Top. Díky spojení dvou spolehlivých materiálů a šikovných rukou vzniknou esteticky dokonalé spoje, které jsou odolné proti praskání a mechanickému opotřebení. „Páska je složena ze speciálního papíru a vysoce pevného kopolymerového jádra, které zajišťuje pružnost, pevnost a trvanlivost. Je vhodná pro vyztužení jak pravoúhlých rohů a koutů, tak i na nároží a úžlabí s libovolným úhlem,“ vysvětluje Jan Puchmeltr, produktový manažer Rigips.

Technické parametry pásky Habito® Flex
• univerzální využití pro vnitřní i vnější kouty o všech úhlech;
• dosažení dokonale rovných, pevných a nárazu odolných hran bez prasklin;
• velmi rychlá a snadná aplikace;
• rozměr 30metrová role o šíři 83 mm.

Materiál a příslušenství potřebný pro ochranu rohů a koutů:
• páska Habito® Flex;
• sádrový tmel Rifi no Top, případně pastový tmel ProMix Mega;
• zubaté hladítko;
• špachtle;
• aplikační válečky (aplikátor pro vnitřní kouty s úhlem 90°, aplikátor pro vnější rohy s úhlem 90° nebo jednostranný aplikátor pro atypické úhly);
• hladítko.

Odborník radí
Pro správnou aplikaci doporučujeme používat speciální aplikační válečky, které pomohou pásku dobře přitlačit k podkladu.

Postup při ochraně rohů a koutů
Nejprve se z role odměří potřebná délka pásky Habito® Flex. Na kraj plochy obou sádrokartonových desek, které se na nároží či v koutu stýkají v libovolném úhlu, se nanese namíchaný tmel Rifi no Top. Pro dosažení dokonalé rovnoměrnosti vrstvy, je ideální tmel stáhnout zubatým hladítkem. Do slabé vrstvy tmelu se vloží páska Habito® Flex a pomocí špachtle se do tmelu zatlačí. Je nutné dbát na to, aby se vytlačil veškerý přebytečný tmel, který se následně odstraní. Snadné aplikace lze dosáhnout pomocí speciálních aplikačních válečků, které jsou dostání od divize Rigips. Jakmile tmel zaschne, tak se už jen přetmelí kraje pásky a nakonec zahladí. Před případným konečným přebroušením je třeba nechat tmel řádně vyschnout. Potřebujete poradit ohledně suché výstavby? Neváhejte se obrátit na naše odborníky z technické podpory Rigips. V pracovní dny jsou k dispozici na telefonním čísle 226 292 224 nebo na e-mailu ctp@rigips.cz. Poradí vám nejen s výběrem správného materiálu, skladbou a typem konstrukce, ale i s případnou kalkulací a správným postupem.

Zdroj: Rigips