Zpět na materiály, výrobky, technologie

Jak na kompletní rekonstrukci bytu? Průvodce krok za krokem

28. srpna 2020
PR článek

Rekonstrukce bytu od předsíně až po obývací pokoj je běh na dlouhou trať, i tak se dá však zvládnout v klidu a pohodě. Přečtěte si našeho malého průvodce a vyvarujte se chyb, které by vás stály čas i peníze navíc.

Photo by Philipp Berndt on Unsplash
Photo by Philipp Berndt on Unsplash

Návrh je půl úspěchu

Ať už si k ruce vezměte na kus papíru, aplikaci pro plánování v interiéru nebo vše konzultujete přímo s architektem, plánování je prvním a klíčovým krokem k pohodové rekonstrukci. Jakákoliv dodatečná změna plánů pro vás totiž znamená vyšší výdaje, více starostí i prodloužení celé rekonstrukce. Jakmile budete mít alespoň hrubou představu, sepište si seznam prací, které je potřeba udělat. Vyznačte si také, jaké úpravy zvládnete svépomocí a co naopak přenecháte na řemeslnících.

Naplánujte si rozpočet

Do nejmenšího puntíku naplánovaný rozpočet vám ušetří spoustu nervů i nepříjemných překvapení. Rozpočet by měl kromě nákladů na řemeslníky, materiálu a vybavení interiéru zahrnovat i další výdaje, jako je odvoz odpadu či sutin, poplatky za stavební povolení a v neposlední řadě finanční rezervu pro nenadálé výdaje. V případě nedostatku financí můžete využít půjčku na rekonstrukci.

Malé i velké přípravy

S předstihem si zajistěte posouzení bytu od statika, který ho prohlédne a řekne vám, jakou příčku můžete zbourat a jakou naopak musíte ponechat. Plánování rekonstrukce se neobejde ani bez komunikace s úřady. U menších úprav, jako je bourání příček či přestavba bytového jádra, stačí vše pouze ohlásit. Pokud se však pustíte do změn týkajících se dispozic bytu, jako je třeba bourání zdí, potřebujete už stavební povolení.

Jednání s řemeslníky

Během rekonstrukce možná většinu prací zvládnete sami, výměnu oken, položení podlahy nebo instalaci sanitárního zařízení nechte v rukou profesionálů. Sehnat spolehlivé řemeslníky je sice základ všeho, není to ale nic jednoduché. Poptejte se známých, pročtěte si recenze na internetu a pak se pusťte do jednání. Snažte se naplánovat jednotlivé práce tak, aby na sebe perfektně navazovaly, domlouvání konkrétních termínů s každým řemeslníkem možná bude vyčerpávající, ušetříte si tak ale spoustu starostí. V neposlední řadě nezapomeňte na uzavření smlouvy o dílo, v té si pohlídejte zejména popis prací, termíny i penále za nesplnění termínu.

Tip FAVI: Pokud rekonstruujete kuchyň, ve smlouvě si také zkontrolujte detailní popis zakázky včetně použitého materiálu, barev i záruky na kuchyňskou linku.

Všechno musí pryč

Ze všeho nejdříve vystěhujte všechen nábytek, ideální je pronajmout si sklady v blízkém okolí. Hned vzápětí dejte pryč staré dlažby, obklady, bytové jádro, podlahy nebo příčky Zkrátka vše, co už v novém domově nechcete. Pokud plánujete měnit okna, v této fázi je pro to nejvhodnější doba. Stejně tak je nejlepší čas na výměnu topení, rozvod nové elektroinstalace a vodoinstalace.

Tip FAVI: Pokud budete bourat ve velkém, nezapomeňte si s předstihem objednat kontejner na odvod stavebního odpadu.

Postup prací od A do Z

Jakmile máte byt “čistý” a s novými rozvody, můžete se pustit do samotné rekonstrukce. Postupujte krůček po krůčku a nechte si mezi jednotlivými úkony alespoň dvoudenní rezervu pro případ, že by se některé práce protáhly.

  1. Zdění příček, obklady
  2. Instalace kuchyňské linky a sanitárního zařízení
  3. Nová výmalba
  4. Montáž vypínačů, zásuvek a osvětlení
  5. Položení podlahy a montáž dveří

To nejlepší na konec: Zařizování interiéru

Na závěr přichází ta nejpříjemnější část, a sice montáž nového a krásného nábytku. Nezapomeňte, že na FAVI.cz najdete všechno na jednom místě, od snové postele až po designové úchytky do kuchyně.