Zpět na osobnosti, rozhovory

Inovace, ekologie a design už jsou nutností i na trhu s okny

8. března 2020
PR článek

Na trhu s plastovými okenními a dveřními profily je obrovská konkurence, která žene kvalitu výrobků stále výš, přitom ale tempo růstu tohoto segmentu zpomaluje. Jak se s tím vyrovnává druhý největší výrobce PVC profilů, společnost Deceuninck, nám řekl Tomáš Klíma, obchodní ředitel pro region střední a východní Evropy.


Jak vidíte aktuální vývoj na trhu s PVC okny v Evropě?

Podíl plastových oken a dveří na celkovém objemu výroby je v regionu střední Evropy stále zdaleka nejvyšší – 44 %. V jiných částech Evropy ale vidíme odlišné trendy. Podle průzkumu CAB, který máme k dispozici, má plast např. v severní Evropě jen 3 %, přirozeně zde dominují dřevěné profily. V západní Evropě je zase nejoblíbenější kov, zejména hliník. Segment PVC oken také roste pomaleji než jiné materiály, ale to rozhodně neznamená konec plastových oken. Objem výroby plastových oken v Evropě stále přesahuje 47 mld. EUR ročně.

Čím si vysvětlujete pomalejší růst segmentu plastových oken a dveří?

V západní Evropě koncoví zákazníci tolik nehledí na cenu, která je u plastových oken vždy nejvýhodnější. Zajímá je víc design, ale i původ materiálu a ekologická stopa výroby. Tento trend se postupně objevuje i v dalších bohatnoucích částech Evropy.

PVC se na první pohled jeví jako nejhorší z těch tří hlavních možností – hliník, dřevo, plast. Ovšem energetická náročnost výroby hliníkových oken je enormní, dřevěná okna se recyklovat nedají vůbec, naopak PVC je možné bez ztráty kvality recyklovat 8–10x. Pokud tedy na stavební plast nebudeme nahlížet perspektivou brček a jednorázových kelímků, ale budeme v něm vidět recyklovatelný zdroj, který má svůj význam a své unikátní (např. tepelněizolační) vlastnosti, zjistíme, že životnost plastového okna se dá prodloužit na 350 let. Navíc výrobou 1 kg recyklátu se ušetří 2 kg CO2 oproti výrobě z prvomateriálu.

Jak na tyto trendy reaguje Deceuninck, druhý největší výrobce platových profilů v Evropě?

Přirozeně investujeme do nových technologií a snažíme se uspokojit poptávku širšího spektra zákazníků přizpůsobením naší nabídky.

Vyvinuli jsme Elegant, nový plastový okenní profil, který má nejštíhlejší exteriérovou hranu na trhu (pouhých 9 mm), hranaté tvary i zasklívací lišty. Jeho design získal v loňském roce ocenění Red Dot a také German Design Award. Řekl bych, že je to skutečná ALUternativa k hliníkovým oknům, která jsou nepoměrně dražší. Navíc má vynikající tepelněizolační vlastnosti (Uf = 0,93 W/m²K).

Další novinkou, kterou budeme postupně zavádět na našich trzích, je ThermoFibra – technologie, která ocelovou výztuhu profilu nahrazuje skleněnými vlákny. Sklo má v porovnání s ocelí výrazně lepší tepelněizolační vlastnosti. Využitím této technologie dojde i ke snížení hmotnosti výsledného produktu, což je při dnešní oblibě velkoformátových oken a dveří příjemné nejen při výrobě, ale i při montáži.

Chceme však vyjít vstříc i těm zákazníkům, kteří si chtějí dopřát luxus hliníkových oken, proto jsme uzavřeli joint venture se společností So Easy System, která vyrábí hliníkové profily kompatibilní s našimi PVC systémy a která hledala silného partnera pro vstup na trhy v západní Evropě. Budeme tedy nabízet kombinovaný prodej hliníkových a PVC oken. Zároveň se od sebe můžeme hodně naučit při vývoji nových produktů.

A v neposlední řadě chceme ulehčit život i našim obchodním partnerům (dodavatelům oken), proto budeme postupně zavádět univerzální modulární systém iCOR na všechny naše nové produktové řady. Sníží se tím nároky na skladové prostory a také složitost produktové nabídky.

A co se týká ekologie?

Deceuninck už léta provozuje vlastní recyklační linku v belgickém Diksmuide, loni jsme navýšili její kapacitu na 45 000 tun PVC ročně, což představuje zpracování zhruba 2 milionů starých oken.

U nás navazujeme na aktivity České komory lehkých obvodových plášťů a jejich pilotního projektu zpětného odběru vysloužilých, nebo spíš morálně zastaralých, PVC oken první generace, který byl velmi úspěšný a získal si i podporu MPO ČR. Nyní jsme v jednání s partnerem, díky němuž budeme časem schopni zpětný odběr plastových oken v ČR zahájit.