Zpět na stavby

Ideální volba pro průmyslové vytápění hal

10. října 2017
redakce PR článek

Různé komerční prostory vyžadují různá řešení v rámci vytápění. Skladové haly a logistická centra, výrobní prostory a továrny, ale také nákupní a obchodní centra jsou charakteristické vysokými požadavky na vytápění. Ve všech těchto prostorách je totiž nutné zajistit příznivou teplotu nejen s ohledem na komfortní pracovní podmínky pro zaměstnance, ale také pro správný chod strojů nebo skladování produktů. Opomenout nelze ani výraznou finanční úsporu při volbě vhodného průmyslového vytápění, neboť náklady na energie zásadně ovlivňují výsledný zisk každé firmy. Pro vytápění hal a dalších rozsáhlých objektů se nabízí tři hlavní druhy aplikací.

Autor:1. Plynová tepelná čerpadla
Plynové tepelné čerpadlo, známé také pod zkratkou GHP, představuje efektivní způsob pro dodávku tepla i chladu, případně také k ohřevu užitkové vody, takže představuje efektivní prostředek pro výrobu energie. Čerpadlo tohoto typu je poháněno plynovým spalovacím motorem. Součástí chladicího okruhu je také kompresor. I z ekologického hlediska se jedná o úsporné řešení, zejména díky využití takzvaného odpadního tepla a nízkým emisím.
Pro provoz tepelného čerpadla jsou využívány okolní zdroje o nízké teplotě, tedy voda, vzduch a země. V případě čerpadel využívajících vzduch není nutný finančně nákladný podzemní vrt, který však zajišťuje ještě vyšší účinnost. Oproti elektrickému tepelnému čerpadlu se vyznačuje levnějším provozem stejně jako rychlejší návratností investice. Nejčastěji se k instalaci plynových tepelných čerpadel přistupuje ve velkých výrobnách, kancelářských prostorách, nemocnicích a dalších veřejných institucích.

2. Infračervené zářiče
Příjemné a úsporné sálavé teplo produkují infračervené zářiče, které se vyznačují velmi dobrou hospodárností zajišťující úsporu energetických nákladů. Ta se pohybuje v rozmezí 30-50 procent. Výsledkem je maximálně přirozené teplo, které zlepšuje pracovní podmínky a vytváří komfortní prostředí. Infračervené zářiče umožňují vytápění pouze některých částí objektu v závislosti na konkrétních podmínkách a potřebách. Z hlediska pracovních podmínek je důležité také zamezení nepříjemnému průvanu. Rovněž nedochází ke zbytečnému víření prachu. Podstatným faktorem je i rychlá návratnost investice.

3. Plošné podlahové vytápění
Plošné podlahové vytápění poskytuje naprostou volnost při plánování, stejně jako zaručuje maximální úsporu místa, bez překážek ve formě nejrůznějších topných konstrukcí. Rozestupy pokládky lze přizpůsobit topným výkonům a také konkrétnímu prostoru vytápěné haly. Bezúdržbové podlahové vytápění se instaluje přímo na betonový podklad.
Předností produkovaného sálavého tepla je zejména stejnoměrný teplotní profil budovy, nízká rychlost proudění vzduchu a využití tepla z výrobního procesu. Na minimum je omezeno také nepříjemné víření prachu.

Samozřejmě neexistuje univerzální návod, jak vybrat ideální průmyslové vytápění pro daný objekt. Vždy je potřeba vzít v potaz nejen prostorová omezení konkrétní haly či náklady na instalaci topného systému, důležitou roli hrají rovněž celkové provozní náklady a podmínky.