Zpět na informační servis

Garant DSA: Přemysl Sobotka

2. prosince 2008
Text redakce

Předseda Senátu Parlamentu České republiky Přemysl Sobotka se stejně jako v loňském roce stal garantem Dnů stavitelství a architektury 2008.
A stejně jako v loňském roce uspořádal před slavnostním večerem DSA setkání stavbařů a architektů ve Valdštejnském paláci. Při samotném večerním ceremoniálu v Betlémské kapli pak, mimo jiné, udělil ?svoje? ocenění v rámci soutěže Stavba roku 2008 - Cenu předsedy Senátu PČR.

Vidíte oproti loňsku posun v organizaci slavnostního večera DSA 2008 a jak byste zhodnotil setkání na vlastní půdě - v Senátu PČR?
Je to pro mě vždy milá příležitost ?odskočit? od politiky k setkání s lidmi, za kterými je vidět jejich práce. Nezáleží ani tak na tom, jestli po formální stránce je všechno na sto procent. Důležité je, že mám čas a prostor s našimi špičkovými stavbaři, architekty promluvit, vyslechnout jejich názory. Ale musím uvést, že i po organizační stránce se letošní večer DSA velmi vydařil, jak v Senátu, tak v Betlémské kapli.

Vloni měly DSA v podtextu problematiku školství (především učňovského); letos byla akcentována udržitelná výstavba a aktuálně globální finanční krize - co mohou podle vás tato témata pro výstavbu v ČR znamenat?
Udržitelnost je módní slovo, za kterým se stejně tak může schovávat nový byznys jako nová ideologie. Je naprosto v pořádku, že naši stavbaři hledají šetrné metody výstavby, že architekti přemýšlejí o domech, které jsou téměř energeticky soběstačné. Věřím, že finanční krize je přechodný jev a že společnost dál půjde kupředu bez větších obtíží. Je také jasné, že stoupá poptávka po ekologických řešeních, a je dobře, že tomu naši lidé věnují pozornost, ale nic se nesmí přehánět, musí to být vyvážené bez extrémních požadavků.

Stavbaři již dlouhou dobu volají po adekvátním zastoupení jejich odvětví na některém z ministerstev (nemyslí tím zdaleka požadavek na vznik ministerstva stavebnictví), myslíte, že jsou jejich stížnosti oprávněné, tedy že česká vláda dokáže stavbařům vymezit ?hřiště? pro jejich práci?
Obecně lze říci, že čím více prostoru pro vlastní iniciativu a čím méně prostoru pro stát, tím pro nás všechny lépe. Stát na jedné straně musí, řekl bych až manažersky, rozhodovat o prioritách, vymezovat, jak říkáte, ?hřiště?. Na druhou stranu se nelze zaměřovat výhradně na kroky od státu. Stát není dobrý hospodář ani dobrý stavitel a architekt. A vláda jen reprezentuje stát. Vláda má být malá, efektivní s výkonnou byrokracií, starat se o bezpečnost, jak vnitřní, tak vnější, má se starat o účinnou cílenou sociální pomoc. Má být aktivní v zahraniční politice, zjednodušovat daně, investovat do liniových staveb, vylepšovat legislativní prostředí, vytvářet energetickou politiku a tak dále.

Z jakých důvodů jste zvolil stavbu ?Hagibor? pro své ocenění?
Dostal jsem od poroty několik návrhů na Cenu předsedy Senátu a z nich jsem vybral realizovaný projekt propojení historické budovy s moderní přístavbou. Vše má sloužit sociálním účelům. To mě přesvědčilo, a proto jsem zvolil ?Hagibor?.

Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500 | 21. 4. 2024 07:55
Tracy is unable to log error.