Zpět na informační servis

Dveře, které otevře snad i myšlenka

9. února 2017
Text redakce PR článek

Je krátce po největším stavebním veletrhu BAU. Společnost Hörmann zde byla jedním z největších vystavovatelů a představila řadu novinek. Zaujal nás například pohon dveří pod názvem PortaMatic, který umožňuje automatický provoz dveří.

Dřevěné či ocelové dveře Hörmann se dají otevírat bez jediného dotyku - stačí si k tomu pořídit zařízení PortaMatic, které dveře otevírá a zavírá samo. Výrobek je designován tak, aby působil nerušivě i v prostředí s vysokými nároky na estetiku.

Využití má několik: je vhodný do zdravotnictví nebo pro bydlení odpovídající vyššímu věku či pohybovému omezení. Není však jenom pro ty, kdo jsou jakkoli znevýhodněni. Dveře, které se otvírají a zavírají samy, jsou zkrátka komfortnější, a to pro každého. Ovládání je promyšlené do detailu: povely lze dveřím dávat dálkovým ovládáním, praktický je i bezkontaktní radarový spínač. Další možností je zmáčknout tlačítko umístěné na zdi. Dveře se pak mohou zavřít po určitém intervalu nebo se opět mohou zavírat na signál. Je možná i kombinace - dveře lze do určitého úhlu otevřít rukou a zbytek již převezme automatika. Existuje i možnost plného otevření dveří manuálně, zavření již je automatické. PortaMatic nevyžaduje složitou montáž - pohon se upevní nad dveře nebo na zárubeň, kluzná lišta se nalepí na dveře. Nevyžaduje žádné další upevnění, a pokud by to bylo třeba, lze ji odstranit.

Připojovací kabel je dlouhý tři metry, a pokud by to bylo vhodné, lze jej připojit přímo do zásuvky. Společnost Hörmann razí heslo, že více komfortu a bezpečnosti dělá rozdíl. Proto PortaMatic nezůstává jenom u své prvotní funkce, ale nabízí i osvětlení dveří, je programován proti sevření a upozorňuje na otevření či zavření dveří decentním akustickým i diodovým signálem.