Zpět na informační servis

Dřevěné pelety na pohodlné topení

31. října 2022
Text redakce PR článek

Chcete topit produkty ze dřeva, ale nechce se vám přikládat? Zkuste dřevěné pelety, s nimi se budete mít stejně komfortně jako při topení elektřinou a plynem. Přečtěte si všech výhodách dřevěných pelet.

Autor: Kateřina Špunda

Z čeho a jak vznikají dřevěné pelety?

Malé válečky o průměru 6 mm a délce až 40 mm v sobě skrývají mnoho energie. Vyrábí se z dřevěných pilin, které vznikají při zpracování kmenů jehličnatých stromů. Dřevěné pelety se produkují v lisu, který svým vzhledem a funkcí připomíná mlýnek na maso. Pod vysokým tlakem začíná svou existenci jedno z nejekologičtějších pevných paliv. Uhlíková neutralita patří mezi největší pozitiva dřevních pelet.

Kotel na dřevěné pelety

Všichni jsme si zvykli na pohodlné ovládání topení pomocí termostatu. Automatický kotel na dřevěné pelety je prakticky bezobslužný a zapaluje oheň pomocí spirály. Zcela samostatně reguluje přívod vzduchu a také upravuje tah v komínu. Nemusíte se každodenně starat ani o úklid popela po dřevěných peletách, protože ho zbývá zhruba 0,5 % původního objemu. Pouze vynesete zásobník po spálení přibližně 1 tuny paliva, když se kotel sám přihlásí.

Miniature,House,Made,With,Wood,Pellets.,Heating,Concept,With,Combustion

Zdroj: Freepik

Porovnejte dřevěné pelety se dřevem

Když topíte dřevem, musíte si jej nechat dovézt. Pokud je mokré, čeká vás namáhavá práce v podobě sekání, přípravy na vysušení a dlouhé čekání, než se zbaví vody. Pak jej řádně uskladníte. Kdykoliv budete chtít trochu tepla, donesete si spoustu dřeva a ručně přikládáte. Následuje podpálení dřeva a pak si teprve můžete sednout. Tomu všemu se u dřevěných peletek vyhnete.

Do automatického kotle patří certifikované dřevěné pelety

Počáteční náklady pomáhají snižovat státní dotace. Ve srovnání s plynem a elektřinou vychází dřevěné peletky výhodněji. Pokud chcete ještě víc ušetřit, nejlevnější dřevěné pelety seženete mimo hlavní sezónu, tedy od konce jara a v létě. Na základě normy ISO 17225-2 se uděluje certifikace. Pro malá zařízení jsou vhodné ty s označením ENplus A1. Tyto laboratorní zkoušky kvality dřevěných pelet nezvyšují cenu, ale hlídají jakost a zachovávají funkčnost vašeho kotle.

Kde nakoupíte dřevěné pelety?

Rozhodli jste se pro nákup? E-shop Optimtop.cz nabízí pelety dřevěné od mnoha výrobců v té nejlepší kvalitě s certifikací ENplus A1. Prodej dřevěných pelet probíhá na základě skladových zásob. Pytle o hmotnosti 15 kg jsou uložené na paletě. Doprava je po celé České republice zdarma.