Doporučení autorizovaným osobám k získání oprávnění vykonávat znaleckou činnost jako soudní znalec
Podmínky pro získání oprávnění – „znalecké licence“ – jsou stanoveny v § 5 až 29 zákona č. 254/2019 Sb., o znalcích, znaleckých kancelářích a znaleckých ústavech.

Podmínkou pro podání žádosti o udělení oprávnění vykonávat znaleckou činnost je zejména odborná způsobilost stanovená v § 8 následně:
(1) Za odborně způsobilou se považuje osoba, která
a) získala vysokoškolské vzdělání odpovídajícího směru zaměřené na daný obor a dané odvětví nejméně v magisterském studijním programu, pokud je lze získat, jinak nejvyšší možné dosažitelné vzdělání zaměřené na daný obor a dané odvětví;
b) získala 5 let aktivní odborné praxe zaměřené na daný obor a dané odvětví;
c) získala jiné osvědčení o odborné způsobilosti zaměřené na daný obor a dané odvětví, nebo absolvovala specializační studium zaměřené na daný obor a dané odvětví, pokud je to nezbytné k výkonu znalecké činnosti s odbornou péčí;
d) získala osvědčení o odborné způsobilosti vydané příslušnou komorou zřízenou ze zákona, jde-li o znalecké odvětví v odbornostech, ve kterých o odbornost a etiku výkonu povolání dbá profesní komora zřízená zákonem, a
e) úspěšně složila vstupní zkoušku podle § 10.
Právě v tomto má autorizovaná osoba výhodu, protože podmínky a) a b) musela splnit již pro autorizaci a podmínka d) je autorizací ČKAIT splněna automaticky. Z toho důvodu je získání oprávnění vykonávat znaleckou činnost pro autorizované osoby výrazně jednodušší než pro jiné zájemce, kteří by teprve museli o autorizaci ČKAIT žádat.
I v případě autorizovaných techniků, tedy osob se středoškolským vzděláním stavebního oboru, je možné žádat o výjimku z požadavku na vzdělání na základě § 8 odst. 5. V odůvodněných případech může ministerstvo na žádost žadatele o zápis do seznamu znalců splnění některé z podmínek podle odst. 1 prominout, pokud jsou ostatní podmínky splněny v takové míře, která dává dostatečnou záruku, že znalecká činnost bude vykonávána s odbornou péčí; zejména lze prominout nesplnění podmínky podle odst. 1 písm. a) získáním delší aktivní odborné praxe.
Tuto žádost nutno uvést do přihlášky a předpokládáme, že odborná praxe 15 let by mohla být dostatečným argumentem pro přiznání výjimky. Samozřejmě doporučení příslušné oblastní kanceláře ČKAIT bude rovněž výrazným podpůrným argumentem. A požadavek osvědčení odborné způsobilosti vydaného příslušnou komorou zřízenou ze zákona nerozlišuje mezi autorizací autorizovaného inženýra nebo autorizovaného technika.
Důvody pro získání tohoto oprávnění:
- Obecně je soudní znalec jako osoba odbornou veřejností vnímána jako významná kvalifikační nadstavba experta (autorizované či certifikované osoby apod.).
- Nový znalecký zákon a jeho prováděcí vyhláška přinesly podstatnou změnu ve výši znalečného při zpracování posudku zadaného orgány veřejné moci, a sice na 800 – 1 000 Kč/hod oproti dříve dlouhodobě kritizovaným nízkým částkám.
- Cena posudku zadaného soukromým zadavatelem se stanovuje dohodou na smluvní ceně, která není nijak regulatorně omezena.
- Počty soudních znalců výrazně klesají, zatímco problémy ve stavebnictví směřující ke sporům a následné expertní mediaci, arbitrážnímu či soudnímu řešení značně narůstají.
- Tím podstatně vzrůstá poptávka po soudních znalcích, což skýtá dobrou možnost ekonomicky i prakticky zhodnotit své odborné znalosti.
Informace k řízení o udělení oprávnění vykonávat znaleckou činnost je podrobně popsána na webu Ministerstva spravedlnosti2 včetně řady vysvětlivek a metodických podkladů, v jehož organizační a kontrolní gesci je znalecká činnost v intencích zákona č. 254/2019 Sb. (nový ZnalZ) od 1. 1. 2021.
Řízení o udělení oprávnění vykonávat znaleckou činnost se zahajuje dnem podání žádosti o zápis do seznamu znalců. Formulář žádosti je k dispozici v uvedeném zdroji.
Pro potřeby lepší orientace v problematice žádosti a řízení o udělení oprávnění vykonávat znaleckou činnost pořádá Ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s Justiční akademií pravidelně několikrát ročně odborné semináře, na kterých je účast bezplatná3.
Rovněž kolektiv akademických a profesních osob působících v oblasti znalectví se snaží o popularizaci činnosti soudního znalce a zvýšení informovanosti o této problematice moderní formou, nyní již 5 podcastů4,5,6,7,8.
Odborné vzdělání nebo rozšiřující kvalifikaci lze získat studiem nebo v kurzech na Ústavu soudního inženýrství VUT v Brně9 nebo Ústavu znalectví a oceňování VŠTE v Českých Budějovicích10.
Činnost znalců podporují a jejich zájmy zastupují různá profesní a oborová sdružení, kdy nejdéle působící od roku 1990 je Komora soudních znalců České republiky11.
Všem zájemcům z řad autorizovaných osob rádi poskytneme i hlubší osobní informace
Doc. Ing. Vladimír Tichomirov, CSc. LL.M.
znalec v oboru stavebnictví, Komora soudních znalců České republiky
1 Např. https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2019-254
3 https://znalci.justice.cz/vzdelavaci-akce-pro-znalce-i/
4 https://youtu.be/QBPs7GDQWUI?si
5 https://youtu.be/BiB0MozQ2-4?si=cMYZSL5xexScePRU
6 https://youtu.be/reIl5WybFsI?si=67iAtVLKJ2lbeCYY
7 https://youtu.be/3GUzE4UDUlg?si=4McLVZ7g63i-XbcG
8 https://youtu.be/5lhCgZy7cJM?si=KCubzRAHKveeDP7G
9 http://www.vut.cz/usi