Zpět na informační servis

Dny evropského dědictví 2018 v Brně

13. září 2018
Text redakce

Snese srovnání renesanční obchodní dům se současnou konkurencí? Mají něco společného barokní kostel s Loretou a funkcionalistický palác? Dny Evropského dědictví lákají v Brně na čtyři dvojice starých a novodobých památek, které nabízejí pozoruhodné kontrasty. Již v sobotu 15. září se tak návštěvníci dostanou i na místa, kam je běžně vstup zapovězen. TIC BRNO navíc přidává nabídku vyhlídkových jízd novým klimatizovaným minibusem po brněnských známých vilách. Vzhledem k velkému zájmu je nutné si rezervovat u TIC Brno vstupenky na prohlídky předem.

Podrobnosti naleznete na https://ticbrno.cz/tisk/dny-evropskeho-dedictvi-2018-2018.

Dny evropského dědictví vznikly ve Franci v polovině osmdesátých let minulého století, aby posílily historické povědomí o národním kulturním dědictví. Letošní ročník má podtitul Společné dědictví, společné hodnoty.

?Brněnská architektura je fenomén, který rezonuje nejen v Evropě a je pomyslným rodinným stříbrem našeho kulturního odkazu. Sami můžete posoudit, jaké hodnoty jsou vybraným dvojicím brněnských památek společné a kam jsme se v historii našeho stavitelství za staletí posunuli,? uvedla ředitelka TIC BRNO Jana Janulíková.

Návštěvníci si budou moci vybrat dvojici památek (vždy kombinace památky starší a novější). Prohlídka obou památek zabere dvě hodiny a bude se konat v intervalech třikrát až čtyřikrát denně. Zájemci jich tak mohou 15. září stihnout i několik. Průvodci budou odborníci včetně zasvěcených projektantů. Spárované pamětihodnosti vždy leží v dochozí vzdálenosti, takže je mohou vidět i ti, jejichž krok už není tak jistý.
V rámci Dnů evropského dědictví pojede i turistický minibus za dostupnou cenu 100 Kč a přiblíží zájemcům i ty nejvyhlášenější brněnské vily.

Program
Kostel sv. Janů a palác Alfa
Sraz 9.00, 10.00 a 11.00 hod. před kostelem na Minoritské 1
Kostel sv. Janů
Kostel s Loretou je nedílnou součástí města již od 13. století. Jeho podoba se postupně měnila, zejména v období baroka. Návštěvníci si prohlédnou jak gotické jádro kostela, které představuje kapitulní síň přibližně z roku 1260, tak barokizovaný kostel sv. Janů z přestavby vedené architektem Mořicem Grimmem, jež byla dokončena v roce 1733. Zhlédnou i loretánskou kapli se Svatými schody.

Palác Alfa
Nezaměnitelnou atmosféru první republiky lze zažít ve funkcionalistickém paláci Alfa. Multifunkční komplex, ve kterém se nachází pasáž, vznikl podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse v letech 1930 až 1937. Osmipatrový palác je tvořen obchodní halou s galerií krytou proskleným stropem, na niž navazuje ve vyšších patrech část obytná s přibližně 160 byty. Umožněn je i výhled z teras určených jen pro rezidenty.

Hotel Avion a kostnice u sv. Jakuba
Sraz 13.00, 14.00, 15.00 a 16.00 hod. před hotelem na České 20
Hotel Avion
Jeden z nejužších hotelů v Evropě se v současné době rekonstruuje. Na pozemku šířky pouhých 8 m byl podle návrhu Bohuslava Fuchse postaven v letech 1926 až 1927 a rekonstruován je od roku 2016 podle projektu Evy Jiřičné. Osmipatrovému funkcionalistickému hotelu na místě nízkopodlažního hostince umožnilo vzniknout použití železobetonového skeletu.

Kostnice u sv. Jakuba
Druhou největší kostnici v Evropě tvoří tři pohřební komory a vznikla pravděpodobně v 17. století. Tento komplex ukrývá více než padesát tisíc lidských ostatků z dob třicetileté války, kdy se během obléhání města Brna Švédy šířila cholera a mor. Kostnice pod kostelem byla objevena v roce 2001 a v roce 2012 byla zpřístupněna veřejnosti.

Kostel sv. Václava a hrad Špilberk (Muzeum města Brna)
Sraz 15.00, 16.00 a 17.00 hod. před kostelem na Gorazdové 8
Kostel sv. Václava
Základní kámen pravoslavného kostela vysvěceného v roce 1931 byl položen v roce 1929 za účasti vladyky Gorazda. Chrám byl na úpatí kopce Špilberk postaven na základě projektu ruského architekta Petra Levického. Ke konci minulého století byla ke chrámu přistavěna zvonice a v roce 2003 prošel celkovou rekonstrukcí, při níž byla pozlacena kupole.
Hrad Špilberk (Muzeum města Brna)
Hrad založil na stejnojmenném kopci v polovině 13. století Přemysl Otakar II. Z původního gotického královského hradu se v 2. polovině 17. století stala mohutná barokní pevnost. Prohlídka zavede zájemce na běžně nepřístupná místa. Ukáže hranolovou věž a královskou kapli, ale také klenotnici a renesanční salonek. Zakončena bude nádhernou vyhlídkou na Brno.

Palác Omega a dům pánů z Lipé
Sraz 9.00, 10.00 a 11.00 hod. u časostroje na náměstí Svobody 9
Palác Omega
Novostavba z roku 2005 z dílny studia Architekti Kuba & Pilař dominuje náměstí svým suverénním průčelím z navzájem posunutých šedozelených skleněných hranolů, které ve večerních hodinách září měnícími se barvami. Zajímavostí polyfunkčního domu je velké prosklené atrium v rozsahu tří podlaží a prosklené kruhové otvory, jimiž lze pozorovat dění o patro níže.

Dům pánů z Lipé
Současný renesanční palác vznikl v 16. století na místě staršího gotického domu. Na stavbu paláce povolal jeho tehdejší majitel a obchodník vínem Kryštof Schwanz italského stavitele Antonia Gabriho a sochaře Giorgia Gialdiho. Kamenné reliéfy zachycují výjevy ze starověké mytologie, biblické příběhy, postavy evropského středověku nebo pracovní náměty, především vinobraní.

Minibus / Vyhlídkové jízdy Brnem

Odjezd v 10.00, 13.00 a 15.00 hod. z náměstí Svobody
Komentované jízdy klimatizovaným autobusem nabízí místním i turistům možnost poznat atraktivní místa, která by pěšky obejít nestihli nebo na to fyzicky nestačí. V sobotu 15. září provezou zájemce po čtyřech brněnských vilách. Všechny byly postaveny v první třetině 20. století, a přesto jsou tak rozdílné: secesní Löw-Beerova (1904) a Jurkovičova vila (1906), modernistická vila Stiassni (1929) a funkcionalistická Tugendhat (1930). Porovnat je lze během dvouhodinové jízdy.

Poznámka redakce: pokud se na někoho letos s návštěvou pozoruhodných budov nedostalo, sledujte ve svém kalendáři září příštího roku, kdy se každoročně otevírají dveře či brány památek i míst po celé zemi, stačí se podívat a vybrat si na: http://www.historickasidla.cz/cs/dny-evropskeho-dedictvi/&ver1